22.01.2021 Historia, Literatura, Wydarzenia

100. rocznica urodzin polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

22 stycznia 2021 roku mija setna rocznica urodzin legendarnego, polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który należał do tak zwanego Pokolenia Kolumbów. Z tej okazji Sejm Polski ogłosił artystę patronem roku 2021.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie. Syn krytyka i pisarza literackiego, byłego żołnierza Legionów Polskich w czasie I wojny światowej, Stanisława Baczyńskiego oraz autorki podręczników szkolnych i pedagożki, Stefanii Zieleńczyk. Oboje rodzice byli katolikami, ale matka pochodziła z tak zwanej zasymilowanej rodziny żydowskiej, co znalazło odbicie w twórczości poety w okresie okupacji hitlerowskiej.

W 1939 r. ukończył liceum i zamierzał studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub we Francji, jednak wybuch wojny położył kres ambitnym planom. 6 lipca 1942 roku Baczyński ożenił się z Barbarą Drapczyńską – koleżanką z uczelni, którą poznał podczas tajnego nauczania Uniwersytetu Warszawskiego w czasie okupacji.

Zdjęcie: Krzysztof Kamil Baczyński, 1937 rok.


Krzysztof Kamil Baczyński poległ w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, mając zaledwie 23 lata. Mimo młodego wieku, był już bardzo cenionym poetą. Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy oraz około dwudziestu opowiadań, stając się jednocześnie symbolem walki z okupantem i głosem całego pokolenia młodych Polaków urodzonych w okresie międzywojennym. Jego prace zebrane w formie książki ukazały się dopiero w 1961 i 1964 roku.

W nawiązaniu do setnej rocznicy urodzin poety przedstawiamy Państwu specjalnie nagrany z tej okazji wykład historyka i pisarza Artura Szulca o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i jego udziale w Powstaniu Warszawskim. Wykład jest w języku szwedzkim.


Życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zainspirowało reżysera Kordiana Piwowarskiego do nakręcenia filmu o kultowym poecie, pod tytułem „Baczyński”. Film miał swoją polską premierę 13 marca 2013 roku, a w głównej roli wystąpił Mateusz Kościukiewicz, którego szwedzka publiczność może znać z filmów Małgorzaty Szumowskiej: „Mug / Twarz” i „In the Name of / W imię …”. Na ekranie można również zobaczyć Katarzynę Zawadzką i Ewę Telegę.

„Baczyński” został stworzony w oparciu o wydarzenia z życia polskiego poety, jego poezję oraz opowieści świadków Powstania Warszawskiego i znajomych poety. Film ma nietypową formę – jest połączeniem dokumentu i filmu fabularnego, i rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej. Krzysztof Kamil Baczyński przedstawiony został w filmie jako marzyciel i patriota.

Film można zobaczyć na stronie Vimeo.

Polski tytuł: Baczyński
Reżyseria: Kordian Piwowarski
Scenariusz: Kordian Piwowarski
Czas trwania: 66 minut
Rok produkcji: 2013, Polska

Scheduled Historia >Literatura >Wydarzenia

European Film Festival – Powered by EUNIC

W dniach 9-11 grudnia 2022 r. organizacja EUNIC Stockholm oraz Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zapraszają na specjalne pokazy najlepszych europejskich filmów w ramach festiwalu European Film Festival, w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie!
09 12.2022 11 12.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmu Romana Polańskiego “Nóż w wodzie” (1962), ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora Jerzego Lipmana! Wydarzenie odbywa się w związku z 60. rocznicą premiery filmu oraz 100. rocznicą urodzin Jerzego Lipmana.
07 12.2022 Kino, Wydarzenia

Koncert Świąteczny UE 2022 w Sztokholmie 🌟

Odliczanie dni do Świąt rozpoczęte! Pierwszy śnieg już spadł, ozdoby świąteczne widać niemal na każdym rogu, a świąteczne piosenki nuci chcąc nie chcą powoli każdy z nas. Pragniemy więc serdecznie zaprosić do spędzenia z nami tego pięknego czasu przedświątecznego 12 grudnia o godz 18 w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie, gdzie w tym roku odbędzie się trzecia edycja koncertu świątecznego UE.
12 12.2022 Muzyka, Wydarzenia