Design Talks 2021. Polsko-szwedzcy artyści na Stockholm Design Week.
O Stockholm Design Week
Stockholm Design Week to targi designu i mody, które łączą artystów z dziedzin projektowania wnętrz, sztuki, rękodzieła, mody, muzyki oraz gastronomii. W trakcie jednego tygodnia organizowanych jest wiele wydarzeń, mających na celu zaprezentowanie Sztokholmu jako miasta designu.
W ramach targów Stockholm Design Week pracujemy nieprzerwanie nad tym, aby zapewnić odwiedzającym przeżycia na najwyższym poziomie, pełne inspirujących wydarzeń (oraz inspirujących ludzi!). Od 2002 projekt tworzymy wspólnie z targami Stockholm Furniture & Light Fair, a w 2018, we współpracy z Formex, odbyła się po raz pierwszy letnia edycja targów – Summer Design Week. Razem, promujemy Sztokholm jako idealną destynację dla entuzjastów designu i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału! Oferujemy bogaty program, w którym znajdują się wydarzenia z różnych dziedzin designu, tak, aby każdy wrócił do domu pełen dobrych wspomnień, rozbudowaną siecią kontaktów oraz masą inspiracji. (strona targów Stockholm Design Week, 2021)
Stockholm Design Week w zdigitalizowanej formie
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja Stockholm Design Week odbędzie się w większej części wirtualnie. Jednym z projektów, które znajdą się w programie targów, jest Design Diplomacy – seria rozmów artystycznych, w ramach których projektanci z różnych krajów dzielą się swoimi doświadczeniami z publiką. Design Diplomacy to projekt mający swoje początki na festiwalu Helsinki Design Week w 2016 roku, którego celem jest stworzenie nowych relacji międzykulturowych, rozwój tych, które już istnieją oraz promocja współczesnego designu i architektury poprzez dialog artystyczny.
Polsko-szwedzkie Design Talks na tegorocznym Stockholm Design Week
Polscy artyści już od kilku lat biorą udział w targach Stockholm Design Week, m.in. w ramach prestiżowej sekcji Greenhouse (np. Projekt Kosmos, projektantka Natalia Wieteska) czy w projekcie Design Diplomacy (rozmowa artystyczna studia Tartaruga ze szwedzką artystką Åsą Pärson). Także w tym roku polscy projektanci są częścią tego fantastycznego tygodnia designu! Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Design Sweden przygotował trzy rozmowy artystyczne, Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają o trendach w świecie designu, wyzwaniach dla zarówno początkujących, jak i profesjonalnych artystów, o malowaniu na jedwabiu oraz o tym jak silną inspiracją może stać się szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.
Rozmowy opierają się na tych samych zasadach co projekt Design Diplomacy. Uczestnicy po kolei losują jedno z wcześniej przygotowanych pytań i zadają je swojemu rozmówcy. Efekt tych rozmów zostanie opublikowany na stronie Instytutu w formie wirtualnych Design Talks. Nagrania zostały przeprowadzone dzięki gościnności Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman. Rozmowy prowadzone są w języku angielskim przez projektantkę mody i przewodniczącą Design Sweden, Lottę Ahlvar. Filmowaniem oraz montowaniem zajęła się Mireille Rosas.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji projektu, w szczególności wybitnym projektantom, którzy zgodzili się wziąć udział w rozmowach!
DESIGN TALKS 2021. POLSKO-SZWEDZCY ARTYŚCI.
8 lutego 2021
Design Talks. Polsko-szwedzcy artyści vol.I. Magdalena Karpińska & Isa Andersson. (j. angielski)
Podaj konkretny przykład, w jaki sposób design zmienił świat na lepsze. Który ze swoich obowiązków pozwoliłbyś wykonać za Ciebie robotowi?
Dwie młode projektantki: Magdalena Karpińska z Polski oraz Isa Andersson ze Szwecji odpowiadają na pytania o współczesnym designie i dzielą się swoim artystycznym doświadczeniem.
Magdalena Karpińska – projektantka mebli i konstruktorka, założycielka studia Karpińska Furniture Design. Warte podkreślenia jest to, że Magda angażuje się we wszystkie fazy projektów, kiedy to korzysta ze swoich umiejętności stolarskich. Więcej o Magdzie
Isa Andersson – urodzona w 1990 roku w Sztokholmie, Isa obroniła licencjat z projektowania produktów na Beckmans College of Design oraz magisterkę z designu na Konstfack. Isa jest artystką freelancerem, zaangażowaną w wiele projektów, np. Tensta Art Gallery, IKEA, Beckmans School of Design, Design LabS. Isa pracuje z rzeźbą, często posługując się metodami, w których zawiera się współpraca, społeczne struktury oraz relacje między ciałem a materiałem oraz przestrzenią, w której się znajdują. Więcej o Isie
9 lutego 2021
Design Talks. Polsko-szwedzcy artyści vol.II. Oliwia Dawidowska & Karoline Lenhult. (j. angielski)
Opowieść o zamku barokowym, rozmarzona dama otoczona naturą i to wszystko na jedwabiu!
Szwedzka projektantka, Karoline Lenhult oraz polska artystka Oliwia Dawidowska opowiadają o swojej pasji do ręcznie malowanych jedwabnych szali i odpowiadają na pytania o designie i nie tylko. Zapraszamy na drugą część polsko-szwedzkich Design Talks!
Oliwia Dawidowska – artystka i projektantka mody, pracuje z malowaniem na jedwabiu, m.in. ręcznie malowanymi jedwabnymi apaszkami, luksusowymi szalami etc. Więcej o Oliwii
Kueen zostało założone w 2014 r. przez Karoline Lenhult, która przez okres dziesięciu lat pracowała z różnymi dziedzinami designu. Marzenie o tym, żeby rozpocząć własną działalność zawsze jej towarzyszyło. To marzenie wraz z chęcią tworzenia rzeczy pięknych w zgodzie ze swoją pasją, zapoczątkowało markę Kueen. Kueen to połączenie pasji, piękna i mody. To miłość do tego, co piękne, do wzornictwa, do opowiadania historii. Kueen to mieć odwagę. Więcej o Karoline
10 lutego 2021
Design Talks. Polsko-szwedzcy artyści vol.III. Joanna Sieradzan & Lotta Ahlvar. (j. angielski)
W trzeciej i ostatniej części polsko-szwedzkich rozmów artystycznych, Joanna Sieradzan, główna projektantka i założycielka studia Svarog rozmawia online z projektantką mody i przewodniczącą Design Sweden, Lottą Ahlvar. Dowiedz się więcej na temat ich kariery w świecie designu, a także o “tańczącym” krześle oraz tym jak inspirująca jest mitologia słowiańska.
Joanna Sieradzan – główna projektantka studia Svarog. W swoich projektach łączy współczesny design z mitologią słowiańską. Poprzez swoje meble próbuje pokazać prostotę, która jest obecna w świecie legend i bajek, a jednocześnie ująć złożoność tych symboli i mitów. Nie tylko pragnie tworzyć nowoczesne i funkcjonalne projekty, ale również meble, które poruszają duszę. Więcej o Joannie
Lotta Ahlvar – wykształcona w dziedzinie designu przedsiębiorczyni i przewodnicząca Design Sweden – organizacji wspierającej projektantów, którzy mieszkają i pracują w Szwecji, jak również tych, którzy tworzą za granicą. Organizacja powstała w 1957 r. w celu promocji kulturalnego i ekonomicznego znaczenia designu. Więcej o Lotcie