8.02.2021 - 14.02.2021 Design, Wydarzenia

Design Talks 2021. Polsko-szwedzcy artyści na Stockholm Design Week.

Polscy projektanci są częścią tegorocznych targów Stockholm Design Week! We współpracy z Design Sweden, przygotowaliśmy trzy Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają m.in. o trendach we współczesnym designie, wyzwaniach dla zarówno początkujących artystów, jak i profesjonalistów, o malowaniu na jedwabiu oraz o najróżniejszych inspiracjach takich jak: szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.
O Stockholm Design Week

Stockholm Design Week to targi designu i mody, które łączą artystów z dziedzin projektowania wnętrz, sztuki, rękodzieła, mody, muzyki oraz gastronomii. W trakcie jednego tygodnia organizowanych jest wiele wydarzeń, mających na celu zaprezentowanie Sztokholmu jako miasta designu.

W ramach targów Stockholm Design Week pracujemy nieprzerwanie nad tym, aby zapewnić odwiedzającym przeżycia na najwyższym poziomie, pełne inspirujących wydarzeń (oraz inspirujących ludzi!). Od 2002 projekt tworzymy wspólnie z targami Stockholm Furniture & Light Fair, a w 2018, we współpracy z Formex, odbyła się po raz pierwszy letnia edycja targów – Summer Design Week. Razem, promujemy Sztokholm jako idealną destynację dla entuzjastów designu i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału! Oferujemy bogaty program, w którym znajdują się wydarzenia z różnych dziedzin designu, tak, aby każdy wrócił do domu pełen dobrych wspomnień, rozbudowaną siecią kontaktów oraz masą inspiracji. (strona targów Stockholm Design Week, 2021)


Stockholm Design Week w zdigitalizowanej formie

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja Stockholm Design Week odbędzie się w większej części wirtualnie. Jednym z projektów, które znajdą się w programie targów, jest Design Diplomacy – seria rozmów artystycznych, w ramach których projektanci z różnych krajów dzielą się swoimi doświadczeniami z publiką. Design Diplomacy to projekt mający swoje początki na festiwalu Helsinki Design Week w 2016 roku, którego celem jest stworzenie nowych relacji międzykulturowych, rozwój tych, które już istnieją oraz promocja współczesnego designu i architektury poprzez dialog artystyczny.


Polsko-szwedzkie Design Talks na tegorocznym Stockholm Design Week

Polscy artyści już od kilku lat biorą udział w targach Stockholm Design Week, m.in. w ramach prestiżowej sekcji Greenhouse (np. Projekt Kosmos, projektantka Natalia Wieteska) czy w projekcie Design Diplomacy (rozmowa artystyczna studia Tartaruga ze szwedzką artystką Åsą Pärson). Także w tym roku polscy projektanci są częścią tego fantastycznego tygodnia designu! Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Design Sweden przygotował trzy rozmowy artystyczne, Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają o trendach w świecie designu, wyzwaniach dla zarówno początkujących, jak i profesjonalnych artystów, o malowaniu na jedwabiu oraz o tym jak silną inspiracją może stać się szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.

Rozmowy opierają się na tych samych zasadach co projekt Design Diplomacy. Uczestnicy po kolei losują jedno z wcześniej przygotowanych pytań i zadają je swojemu rozmówcy. Efekt tych rozmów zostanie opublikowany na stronie Instytutu w formie wirtualnych Design Talks. Nagrania zostały przeprowadzone dzięki gościnności Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman. Rozmowy prowadzone są w języku angielskim przez projektantkę mody i przewodniczącą Design Sweden, Lottę Ahlvar. Filmowaniem oraz montowaniem zajęła się Mireille Rosas.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji projektu, w szczególności wybitnym projektantom, którzy zgodzili się wziąć udział w rozmowach!


DESIGN TALKS 2021. POLSKO-SZWEDZCY ARTYŚCI.

8 lutego 2021
Design Talks. Polsko-szwedzcy artyści vol.I. Magdalena Karpińska & Isa Andersson. (j. angielski)

Podaj konkretny przykład, w jaki sposób design zmienił świat na lepsze. Który ze swoich obowiązków pozwoliłbyś wykonać za Ciebie robotowi?

Dwie młode projektantki: Magdalena Karpińska z Polski oraz Isa Andersson ze Szwecji odpowiadają na pytania o współczesnym designie i dzielą się swoim artystycznym doświadczeniem.

Magdalena Karpińska

Magdalena Karpińska – projektantka mebli i konstruktorka, założycielka studia Karpińska Furniture Design. Warte podkreślenia jest to, że Magda angażuje się we wszystkie fazy projektów, kiedy to korzysta ze swoich umiejętności stolarskich. Więcej o Magdzie

Isa Andersson

Isa Andersson – urodzona w 1990 roku w Sztokholmie, Isa obroniła licencjat z projektowania produktów na Beckmans College of Design oraz magisterkę z designu na Konstfack. Isa jest artystką freelancerem, zaangażowaną w wiele projektów, np. Tensta Art Gallery, IKEA, Beckmans School of Design, Design LabS. Isa pracuje z rzeźbą, często posługując się metodami, w których zawiera się współpraca, społeczne struktury oraz relacje między ciałem a materiałem oraz przestrzenią, w której się znajdują. Więcej o Isie


9 lutego 2021
Design Talks. Polsko-szwedzcy artyści vol.II. Oliwia Dawidowska & Karoline Lenhult. (j. angielski)

Opowieść o zamku barokowym, rozmarzona dama otoczona naturą i to wszystko na jedwabiu!

Szwedzka projektantka, Karoline Lenhult oraz polska artystka Oliwia Dawidowska opowiadają o swojej pasji do ręcznie malowanych jedwabnych szali i odpowiadają na pytania o designie i nie tylko. Zapraszamy na drugą część polsko-szwedzkich Design Talks!

Oliwia Dawidowska

Oliwia Dawidowska – artystka i projektantka mody, pracuje z malowaniem na jedwabiu, m.in. ręcznie malowanymi jedwabnymi apaszkami, luksusowymi szalami etc. Więcej o Oliwii

Karoline Lenhult

Kueen zostało założone w 2014 r. przez Karoline Lenhult, która przez okres dziesięciu lat pracowała z różnymi dziedzinami designu. Marzenie o tym, żeby rozpocząć własną działalność zawsze jej towarzyszyło. To marzenie wraz z chęcią tworzenia rzeczy pięknych w zgodzie ze swoją pasją, zapoczątkowało markę Kueen. Kueen to połączenie pasji, piękna i mody. To miłość do tego, co piękne, do wzornictwa, do opowiadania historii. Kueen to mieć odwagę. Więcej o Karoline


10 lutego 2021
Design Talks. Polsko-szwedzcy artyści vol.III. Joanna Sieradzan & Lotta Ahlvar. (j. angielski)

W trzeciej i ostatniej części polsko-szwedzkich rozmów artystycznych, Joanna Sieradzan, główna projektantka i założycielka studia Svarog rozmawia online z projektantką mody i przewodniczącą Design Sweden, Lottą Ahlvar. Dowiedz się więcej na temat ich kariery w świecie designu, a także o “tańczącym” krześle oraz tym jak inspirująca jest mitologia słowiańska.

Joanna Sieradzan

Joanna Sieradzan – główna projektantka studia Svarog. W swoich projektach łączy współczesny design z mitologią słowiańską. Poprzez swoje meble próbuje pokazać prostotę, która jest obecna w świecie legend i bajek, a jednocześnie ująć złożoność tych symboli i mitów. Nie tylko pragnie tworzyć nowoczesne i funkcjonalne projekty, ale również meble, które poruszają duszę. Więcej o Joannie

Lotta Ahlvar – wykształcona w dziedzinie designu przedsiębiorczyni i przewodnicząca Design Sweden – organizacji wspierającej projektantów, którzy mieszkają i pracują w Szwecji, jak również tych, którzy tworzą za granicą. Organizacja powstała w 1957 r. w celu promocji kulturalnego i ekonomicznego znaczenia designu. Więcej o Lotcie

from to
Scheduled Design Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia