Deklaracja stworzyła ramy polityczne dla szerokiej współpracy polsko-czechosłowacko-węgierskiej i zbliżania społeczeństw naszych trzech, a następnie czterech, państw. Pierwotnym celem współpracy było dążenie do pełnego przywrócenia niezależności państwowej, demokracji i wolności, likwidacji przejawów systemu totalitarnego, budowy demokracji parlamentarnej, poszanowania praw człowieka i jego podstawowych wolności, stworzenia gospodarki rynkowej, włączenia się w pełnym zakresie w europejski system polityczny, gospodarczy oraz system bezpieczeństwa i prawodawstwa. Symbolicznym zwieńczeniem tego pierwszego etapu, otwierającym również nowe możliwości współpracy wyszehradzkiej, było wejście naszych państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a następnie do Unii Europejskiej.
Dziś państwa Grupy Wyszehradzkiej nadal łączy poza przyjaźnią i dobrosąsiedzką współpracą, także świadomość podobnych wyzwań społecznych i gospodarczych, zrozumienie wartości płynącej z solidarności regionalnej, a także wola realizacji wspólnych celów w polityce europejskiej i zagranicznej.
Z perspektywy trzydziestu lat, Grupa Wyszehradzka stała się nie tylko jednym z symboli nowej, zjednoczonej Europy oraz udanej transformacji politycznej i gospodarczej państw naszego regionu, ale także przykładem skutecznego formatu współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej, biorącego udział we współkształtowaniu jej polityk i wzmacniającego jej konkurencyjność gospodarczą.
V4 to jednak nie tylko współpraca polityczna. Jedną z emblematycznych instytucji naszej współpracy jest działający od 2000 r. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, który ufundował dotychczas niemal 2400 stypendiów oraz wsparł realizację blisko 6 tys. projektów organizacji pozarządowych, samorządów, naukowców i artystów przede wszystkim w naszych 4 państwach, ale także w krajach Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.
Cieszymy się, że tak ważny jubileusz Grupy Wyszehradzkiej przypada w okresie polskiego przewodnictwa w Grupie, trwającego od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.
Z okazji 30-lecia V4 Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przygotował specjalną wystawę poświęconą historii i współpracy politycznej V4 – „30 lat współpracy wyszehradzkiej”. Wystawa zawiera również informacje o działalności kulturalnej i społecznej Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Szwedzką wersję wystawy można od dzisiaj oglądać przed siedzibą Ambasady RP w Sztokholmie, przy ulicy Karlavägen 35. Wystawa potrwa do końca marca 2021 r. A już wiosną, na stronie i w mediach społecznościowych Instytutu, dostępna będzie wersja online wystawy. Serdecznie zapraszamy!
Ponadto, w ramach promocji obchodów 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej z inicjatywy i we współpracy z MSZ Poczta Polska S.A. przygotowała okolicznościowy znaczek pocztowy. Projekt autorstwa Agnieszki Sobczyńskiej został wykorzystany przez poczty narodowe państw Grupy Wyszehradzkiej Węgier, Słowacji i Czech. Wspólna emisja filatelistyczna w szczególny sposób promuje format współpracy Grupy Wyszehradzkiej. W każdym kraju Grupy Wyszehradzkiej powstał odrębny znaczek pocztowy, który zostanie wprowadzony do obiegu 15 lutego 2021 r.