15.02.2021 - 18.02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Została powołana 15 lutego 1991 roku (do 1993 r. funkcjonowała jako Trójkąt Wyszehradzki) po to, aby skupione w niej państwa mogły wzajemnie wspierać się w dążeniach do przystąpienia do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Dziś współpraca wyszehradzka koncentruje się zarówno na sprawach wewnętrznych regionu jak i odbywa się na forum UE oraz innych organizacji międzynarodowych. Doprowadziła ona m.in. do: powołania Grupy Bojowej V4, utworzenia Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego, czy ustanowienia nagrody Ministrów Kultury V4.    

Grupa Wyszehradzka to także platforma wymiany doświadczeń dla społeczeństw państw V4. Aby wzmacniać kontakty między nimi został ustanowiony Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF), który, już od ponad 20 lat, wspiera realizację wspólnych projektów, a także programów stypendialnych i artystyczno-literackich.

Bieżący tryb współpracy w ramach V4 wyznaczają rotacyjne, roczne przewodnictwa. Do 30 czerwca 2021 roku przewodnictwo w V4 sprawuje Polska, a od 1 lipca 2021 stery w V4 przejmą Węgry.

By uczcić 30 rocznicę powstania V4, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej zorganizowało konkurs na plakat poświęcony 30-leciu współpracy w tym formacie, skierowany do obywateli państw należących do V4: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Konkurs nawiązujący do znanej w świecie polskiej szkoły plakatu, uwolnił kreatywność twórców, zainspirowanych wspólną historią, dialogiem międzykulturowym i solidarnie budowanymi wartościami krajów V4.

Spośród zgłoszonych prac, międzynarodowe Jury wybrało 12 plakatów, znakomicie przedstawiających wieloletnią współpracę między państwami Grupy Wyszehradzkiej.

W niniejszej wystawie przedstawiamy Państwu zwycięskie prace w konkursie na plakat z okazji 30-lecia współpracy wyszehradzkiej.

Całość wystawy “30 lat Grupy Wyszehradzkiej” można zobaczyć poniżej. Serdecznie zapraszamy!

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Spektakl online: “Irena – żaden anioł” z

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma udostępnia nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł") z opcją włączenia polskich i angielskich napisów.
24 03.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia

Design Talks 2021. Polsko-szwedzcy artyści na Stockholm

Polscy projektanci są częścią tegorocznych targów Stockholm Design Week! We współpracy z Design Sweden, przygotowaliśmy trzy Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają m.in. o trendach we współczesnym designie, wyzwaniach dla zarówno początkujących artystów, jak i profesjonalistów, o malowaniu na jedwabiu oraz o najróżniejszych inspiracjach takich jak: szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.
08 02.2021 14 02.2021 Design, Wydarzenia

Spektakl online: “Irena – żaden anioł” 🗓

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), który w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.
29 01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia