15.02.2021 - 18.02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.

Została powołana 15 lutego 1991 roku (do 1993 r. funkcjonowała jako Trójkąt Wyszehradzki) po to, aby skupione w niej państwa mogły wzajemnie wspierać się w dążeniach do przystąpienia do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Dziś współpraca wyszehradzka koncentruje się zarówno na sprawach wewnętrznych regionu jak i odbywa się na forum UE oraz innych organizacji międzynarodowych. Doprowadziła ona m.in. do: powołania Grupy Bojowej V4, utworzenia Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego, czy ustanowienia nagrody Ministrów Kultury V4.    

Grupa Wyszehradzka to także platforma wymiany doświadczeń dla społeczeństw państw V4. Aby wzmacniać kontakty między nimi został ustanowiony Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF), który, już od ponad 20 lat, wspiera realizację wspólnych projektów, a także programów stypendialnych i artystyczno-literackich.

Bieżący tryb współpracy w ramach V4 wyznaczają rotacyjne, roczne przewodnictwa. Do 30 czerwca 2021 roku przewodnictwo w V4 sprawuje Polska, a od 1 lipca 2021 stery w V4 przejmą Węgry.

By uczcić 30 rocznicę powstania V4, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej zorganizowało konkurs na plakat poświęcony 30-leciu współpracy w tym formacie, skierowany do obywateli państw należących do V4: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Konkurs nawiązujący do znanej w świecie polskiej szkoły plakatu, uwolnił kreatywność twórców, zainspirowanych wspólną historią, dialogiem międzykulturowym i solidarnie budowanymi wartościami krajów V4.

Spośród zgłoszonych prac, międzynarodowe Jury wybrało 12 plakatów, znakomicie przedstawiających wieloletnią współpracę między państwami Grupy Wyszehradzkiej.

W niniejszej wystawie przedstawiamy Państwu zwycięskie prace w konkursie na plakat z okazji 30-lecia współpracy wyszehradzkiej.

Całość wystawy „30 lat Grupy Wyszehradzkiej” można zobaczyć poniżej. Serdecznie zapraszamy!

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia