15.02.2021 - 18.02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.

Została powołana 15 lutego 1991 roku (do 1993 r. funkcjonowała jako Trójkąt Wyszehradzki) po to, aby skupione w niej państwa mogły wzajemnie wspierać się w dążeniach do przystąpienia do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Dziś współpraca wyszehradzka koncentruje się zarówno na sprawach wewnętrznych regionu jak i odbywa się na forum UE oraz innych organizacji międzynarodowych. Doprowadziła ona m.in. do: powołania Grupy Bojowej V4, utworzenia Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego, czy ustanowienia nagrody Ministrów Kultury V4.    

Grupa Wyszehradzka to także platforma wymiany doświadczeń dla społeczeństw państw V4. Aby wzmacniać kontakty między nimi został ustanowiony Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF), który, już od ponad 20 lat, wspiera realizację wspólnych projektów, a także programów stypendialnych i artystyczno-literackich.

Bieżący tryb współpracy w ramach V4 wyznaczają rotacyjne, roczne przewodnictwa. Do 30 czerwca 2021 roku przewodnictwo w V4 sprawuje Polska, a od 1 lipca 2021 stery w V4 przejmą Węgry.

By uczcić 30 rocznicę powstania V4, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej zorganizowało konkurs na plakat poświęcony 30-leciu współpracy w tym formacie, skierowany do obywateli państw należących do V4: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Konkurs nawiązujący do znanej w świecie polskiej szkoły plakatu, uwolnił kreatywność twórców, zainspirowanych wspólną historią, dialogiem międzykulturowym i solidarnie budowanymi wartościami krajów V4.

Spośród zgłoszonych prac, międzynarodowe Jury wybrało 12 plakatów, znakomicie przedstawiających wieloletnią współpracę między państwami Grupy Wyszehradzkiej.

W niniejszej wystawie przedstawiamy Państwu zwycięskie prace w konkursie na plakat z okazji 30-lecia współpracy wyszehradzkiej.

Całość wystawy „30 lat Grupy Wyszehradzkiej” można zobaczyć poniżej. Serdecznie zapraszamy!

from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia