24.04.2021 Literatura, Wydarzenia

Akademia Pana Kleksa w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie 2021!

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Kultury w Sztokholmie będą mogli odkryć polską klasykę dla dzieci w postaci książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, opublikowanej w wersji szwedzkiej przez wydawnictwo Atrium Förlag. W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania książki w Polsce. Dołącz do nas już 24 kwietnia i dowiedz się więcej na temat szwedzkiego wydania tej fascynującej opowieści!

Książka „Akademia Pana Kleksa”,  autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca, Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły, w której pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Wydawnictwo Atrium Förlag we współpracy z tłumaczem Tomasem Håkansonem oraz ilustratorką Jenny Berggren opublikowało w zeszłym roku szwedzką wersję książki z nowymi, czarno-białymi ilustracjami, zainspirowanymi słowem kleks.

Jan Brzechwa (1898-1966) to jeden z najbardziej znanych autorów książek dla dzieci w Polsce, którego niezwykłe baśnie i figlarne wiersze zachwyciły już wiele pokoleń zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jego zbiorki („Tańcowała igła z nitką”, 1938; „Kaczka Dziwaczka”, 1939, etc.) wydawano jako wiersze dla dzieci, bądź bajki. Niektóre dłuższe: wierszem – jak „Baśń o korsarzu Palemonie” czy „Pan Drops i jego trupa”, inne prozą – jak cykl powieści o Panu Kleksie. Poeta ma również w dorobku teksty satyryczne dla dorosłych oraz przekłady z literatury rosyjskiej. (Culture.pl)

Atrium Förlag to młode wydawnictwo zajmujące się promocją: literatury filmowej, dramatem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwo publikuje zarówno literaturę szwedzką, jak i zagraniczną, stara się zachować równowagę między autorami obu płci, a także analizuje więcej obszarów językowych niż anglo-amerykańskie.

Więcej o Janie Brzechwie tutaj.

Więcej o szwedzkim wydaniu “Akademii Pana Kleksa” tutaj.

Noc Kultury Sztokholm 2021 rozpocznie się 24 kwietnia i przedstawi pełen wachlarz kulturalnych propozycji Sztokholmu! Po raz drugi w historii Noc Kultury będzie miała charakter cyfrowy.

Kiedy: Sobota, 24 kwietnia 2021 r., godz. 18:00 – 24:00.
Gdzie: Zarówno Kulturnatt Stockholm Play, jak i Kulturnatts-TV zostaną opublikowane w sieci w odpowiednim czasie. Kulturnatts-TV będzie również nadawana na Facebooku Kulturnatt.

Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej Kulturnatt Stockholm.

Film (część z Nathalie Czarneckis): Edmund Plaude

Scheduled Literatura Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia