24.04.2021 Literatura, Wydarzenia

Akademia Pana Kleksa w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie 2021!

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Kultury w Sztokholmie będą mogli odkryć polską klasykę dla dzieci w postaci książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, opublikowanej w wersji szwedzkiej przez wydawnictwo Atrium Förlag. W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania książki w Polsce. Dołącz do nas już 24 kwietnia i dowiedz się więcej na temat szwedzkiego wydania tej fascynującej opowieści!

Książka „Akademia Pana Kleksa”,  autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca, Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły, w której pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Wydawnictwo Atrium Förlag we współpracy z tłumaczem Tomasem Håkansonem oraz ilustratorką Jenny Berggren opublikowało w zeszłym roku szwedzką wersję książki z nowymi, czarno-białymi ilustracjami, zainspirowanymi słowem kleks.

Jan Brzechwa (1898-1966) to jeden z najbardziej znanych autorów książek dla dzieci w Polsce, którego niezwykłe baśnie i figlarne wiersze zachwyciły już wiele pokoleń zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jego zbiorki („Tańcowała igła z nitką”, 1938; „Kaczka Dziwaczka”, 1939, etc.) wydawano jako wiersze dla dzieci, bądź bajki. Niektóre dłuższe: wierszem – jak „Baśń o korsarzu Palemonie” czy „Pan Drops i jego trupa”, inne prozą – jak cykl powieści o Panu Kleksie. Poeta ma również w dorobku teksty satyryczne dla dorosłych oraz przekłady z literatury rosyjskiej. (Culture.pl)

Atrium Förlag to młode wydawnictwo zajmujące się promocją: literatury filmowej, dramatem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwo publikuje zarówno literaturę szwedzką, jak i zagraniczną, stara się zachować równowagę między autorami obu płci, a także analizuje więcej obszarów językowych niż anglo-amerykańskie.

Więcej o Janie Brzechwie tutaj.

Więcej o szwedzkim wydaniu “Akademii Pana Kleksa” tutaj.

Noc Kultury Sztokholm 2021 rozpocznie się 24 kwietnia i przedstawi pełen wachlarz kulturalnych propozycji Sztokholmu! Po raz drugi w historii Noc Kultury będzie miała charakter cyfrowy.

Kiedy: Sobota, 24 kwietnia 2021 r., godz. 18:00 – 24:00.
Gdzie: Zarówno Kulturnatt Stockholm Play, jak i Kulturnatts-TV zostaną opublikowane w sieci w odpowiednim czasie. Kulturnatts-TV będzie również nadawana na Facebooku Kulturnatt.

Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej Kulturnatt Stockholm.

Film (część z Nathalie Czarneckis): Edmund Plaude

Scheduled Literatura Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia