24.04.2021 Literatura, Wydarzenia

Akademia Pana Kleksa w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie 2021!

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Kultury w Sztokholmie będą mogli odkryć polską klasykę dla dzieci w postaci książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, opublikowanej w wersji szwedzkiej przez wydawnictwo Atrium Förlag. W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania książki w Polsce. Dołącz do nas już 24 kwietnia i dowiedz się więcej na temat szwedzkiego wydania tej fascynującej opowieści!

Książka „Akademia Pana Kleksa”,  autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca, Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły, w której pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Wydawnictwo Atrium Förlag we współpracy z tłumaczem Tomasem Håkansonem oraz ilustratorką Jenny Berggren opublikowało w zeszłym roku szwedzką wersję książki z nowymi, czarno-białymi ilustracjami, zainspirowanymi słowem kleks.

Jan Brzechwa (1898-1966) to jeden z najbardziej znanych autorów książek dla dzieci w Polsce, którego niezwykłe baśnie i figlarne wiersze zachwyciły już wiele pokoleń zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jego zbiorki („Tańcowała igła z nitką”, 1938; „Kaczka Dziwaczka”, 1939, etc.) wydawano jako wiersze dla dzieci, bądź bajki. Niektóre dłuższe: wierszem – jak „Baśń o korsarzu Palemonie” czy „Pan Drops i jego trupa”, inne prozą – jak cykl powieści o Panu Kleksie. Poeta ma również w dorobku teksty satyryczne dla dorosłych oraz przekłady z literatury rosyjskiej. (Culture.pl)

Atrium Förlag to młode wydawnictwo zajmujące się promocją: literatury filmowej, dramatem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwo publikuje zarówno literaturę szwedzką, jak i zagraniczną, stara się zachować równowagę między autorami obu płci, a także analizuje więcej obszarów językowych niż anglo-amerykańskie.

Więcej o Janie Brzechwie tutaj.

Więcej o szwedzkim wydaniu “Akademii Pana Kleksa” tutaj.

Noc Kultury Sztokholm 2021 rozpocznie się 24 kwietnia i przedstawi pełen wachlarz kulturalnych propozycji Sztokholmu! Po raz drugi w historii Noc Kultury będzie miała charakter cyfrowy.

Kiedy: Sobota, 24 kwietnia 2021 r., godz. 18:00 – 24:00.
Gdzie: Zarówno Kulturnatt Stockholm Play, jak i Kulturnatts-TV zostaną opublikowane w sieci w odpowiednim czasie. Kulturnatts-TV będzie również nadawana na Facebooku Kulturnatt.

Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej Kulturnatt Stockholm.

Film (część z Nathalie Czarneckis): Edmund Plaude

Scheduled Literatura >Wydarzenia

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.
01 04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia