24.04.2021 Literatura, Wydarzenia

Akademia Pana Kleksa w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie 2021!

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Kultury w Sztokholmie będą mogli odkryć polską klasykę dla dzieci w postaci książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, opublikowanej w wersji szwedzkiej przez wydawnictwo Atrium Förlag. W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania książki w Polsce. Dołącz do nas już 24 kwietnia i dowiedz się więcej na temat szwedzkiego wydania tej fascynującej opowieści!

Książka „Akademia Pana Kleksa”,  autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca, Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły prowadzonej, w której pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Wydawnictwo Atrium Förlag we współpracy z tłumaczem Tomasem Håkansonem oraz ilustratorką Jenny Berggren opublikowało w zeszłym roku szwedzką wersję książki z nowymi, czarno-białymi ilustracjami, zainspirowanymi słowem kleks.

Jan Brzechwa (1898-1966) to jeden z najbardziej znanych autorów książek dla dzieci w Polsce, którego niezwykłe baśnie i figlarne wiersze zachwyciły już wiele pokoleń zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jego zbiorki („Tańcowała igła z nitką”, 1938; „Kaczka Dziwaczka”, 1939, etc.) wydawano jako wiersze dla dzieci, bądź bajki. Niektóre dłuższe: wierszem – jak „Baśń o korsarzu Palemonie” czy „Pan Drops i jego trupa”, inne prozą – jak cykl powieści o Panu Kleksie. Poeta ma również w dorobku teksty satyryczne dla dorosłych oraz przekłady z literatury rosyjskiej. (Culture.pl)

Atrium Förlag to młode wydawnictwo zajmujące się promocją: literatury filmowej, dramatem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwo publikuje zarówno literaturę szwedzką, jak i zagraniczną, stara się zachować równowagę między autorami obu płci, a także analizuje więcej obszarów językowych niż anglo-amerykańskie.

Więcej o Janie Brzechwie tutaj.

Więcej o szwedzkim wydaniu “Akademii Pana Kleksa” tutaj.

Noc Kultury Sztokholm 2021 rozpocznie się 24 kwietnia i przedstawi pełen wachlarz kulturalnych propozycji Sztokholmu! Po raz drugi w historii Noc Kultury będzie miała charakter cyfrowy.

Kiedy: Sobota, 24 kwietnia 2021 r., godz. 18:00 – 24:00.
Gdzie: Zarówno Kulturnatt Stockholm Play, jak i Kulturnatts-TV zostaną opublikowane w sieci w odpowiednim czasie. Kulturnatts-TV będzie również nadawana na Facebooku Kulturnatt.

Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej Kulturnatt Stockholm.

Film (część z Nathalie Czarneckis): Edmund Plaude

Scheduled Literatura Wydarzenia

Koncert świąteczny w Kościele Adolfa Fredrika 🗓

Święta tuż tuż! Pierwszy śnieg już spadł, ulice są pięknie ustrojone w świąteczne dekoracje, a zimowy mrok rozświetlają długie łańcuchy lampek. Czas więc i na świąteczny koncert! Komisja Europejska w Szwecji wraz z ambasadami 16 krajów UE ma przyjemność zaprosić na wielojęzyczny Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami ze wszystkich zakątków Europy!
14 12.2021 Muzyka, Wydarzenia

Visegrad 4 Film Days 🗓 🗺

Wydarzenie filmowe organizowane przez państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2021 w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie. Czechy, Węgry, Polska oraz Słowacja zapraszają na weekend wypełniony nowościami filmowymi z krajów V4.
05 12.2021 Kino, Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia