24.04.2021 Literatura, Wydarzenia

Akademia Pana Kleksa w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie 2021!

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Kultury w Sztokholmie będą mogli odkryć polską klasykę dla dzieci w postaci książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, opublikowanej w wersji szwedzkiej przez wydawnictwo Atrium Förlag. W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania książki w Polsce. Dołącz do nas już 24 kwietnia i dowiedz się więcej na temat szwedzkiego wydania tej fascynującej opowieści!

Książka „Akademia Pana Kleksa”,  autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca, Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły, w której pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Wydawnictwo Atrium Förlag we współpracy z tłumaczem Tomasem Håkansonem oraz ilustratorką Jenny Berggren opublikowało w zeszłym roku szwedzką wersję książki z nowymi, czarno-białymi ilustracjami, zainspirowanymi słowem kleks.

Jan Brzechwa (1898-1966) to jeden z najbardziej znanych autorów książek dla dzieci w Polsce, którego niezwykłe baśnie i figlarne wiersze zachwyciły już wiele pokoleń zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jego zbiorki („Tańcowała igła z nitką”, 1938; „Kaczka Dziwaczka”, 1939, etc.) wydawano jako wiersze dla dzieci, bądź bajki. Niektóre dłuższe: wierszem – jak „Baśń o korsarzu Palemonie” czy „Pan Drops i jego trupa”, inne prozą – jak cykl powieści o Panu Kleksie. Poeta ma również w dorobku teksty satyryczne dla dorosłych oraz przekłady z literatury rosyjskiej. (Culture.pl)

Atrium Förlag to młode wydawnictwo zajmujące się promocją: literatury filmowej, dramatem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwo publikuje zarówno literaturę szwedzką, jak i zagraniczną, stara się zachować równowagę między autorami obu płci, a także analizuje więcej obszarów językowych niż anglo-amerykańskie.

Więcej o Janie Brzechwie tutaj.

Więcej o szwedzkim wydaniu “Akademii Pana Kleksa” tutaj.

Noc Kultury Sztokholm 2021 rozpocznie się 24 kwietnia i przedstawi pełen wachlarz kulturalnych propozycji Sztokholmu! Po raz drugi w historii Noc Kultury będzie miała charakter cyfrowy.

Kiedy: Sobota, 24 kwietnia 2021 r., godz. 18:00 – 24:00.
Gdzie: Zarówno Kulturnatt Stockholm Play, jak i Kulturnatts-TV zostaną opublikowane w sieci w odpowiednim czasie. Kulturnatts-TV będzie również nadawana na Facebooku Kulturnatt.

Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej Kulturnatt Stockholm.

Film (część z Nathalie Czarneckis): Edmund Plaude

Scheduled Literatura >Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia

Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski

W zeszłym roku szeregiem wydarzeń upamiętniliśmy setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu. Pragniemy dalej przybliżać sylwetkę tej wyjątkowej postaci, tym razem prezentując wywiad z dwójką przyjaciół "Cześka" i miłośników jego twórczości, którzy dzielą się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani. Wywiad zostanie opublikowany na kanale Youtube Instytutu Polskiego dzień przed urodzinami Czesława Słani, 21 października.
21 10.2022 Historia, Wydarzenia

O Alfredzie Markowskiej w Szwedzkiej Telewizji 🗓

Na platformie Szwedzkiej Telewizji publicznej - SVT PLAY – jest już dostępny serial dokumentalny pt. „Zagłada Romów”. Trzeci odcinek serialu opowiada o polskiej Romani Alfredzie „Nonci” Markowskiej.
10 10.2022 Historia, Kino, Wydarzenia