W dniach 13-18 kwietnia odbył się An Ordinary Day Film Festival, coroczny międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący współczesne filmy eksperymentalne z całego świata. Wśród 50 krótkometrażówek znalazła się polska animacja „Jak działa jamniczek?” (1971) w reżyserii Juliana Antonisza. Poniżej znajdziesz zarówno film, jak i rozmowę z córkami artysty!
Jak działa jamniczek to jeden z najbardziej wpływowych filmów Juliana Antonisza (1941-1987), polskiego reżysera znanego przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie animacji i filmu eksperymentalnego. Film został zrealizowany z użyciem techniki non-camerowej. Jest protestem wobec przemocy oraz prowokacją mającą skłonić widza do refleksji nad relacją natura – człowiek. Zabawna pseudo-parodia wykładu prezentuje, jak skomplikowana jest „konstrukcja” jamnika w porównaniu do najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn.
W związku z projekcją została przeprowadzona online rozmowa z córkami artysty – Malwiną i Sabiną Antoniszczak, które opowiedziały o reżyserze oraz jego twórczości.
Więcej o artyście znajdziesz tutaj.
Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska
Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31
10.2024
Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia
Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej
Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23
11.2024
Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia
Performance Pawła Kulczyńskiego podczas tegorocznej iluminacji instalacji
Powoli nadchodzi okres, kiedy każdy z nas pragnie rozświetlić mrok światłem. Serdecznie zapraszamy na obchody 52. rocznicy odsłonięcia dzieła polskiego artysty Władysława Hasiora ‘Słoneczny Rydwan’, które znajduje się na wzgórzu w Södertälje.
19
10.2024
Aktualności, Historia, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia