W dniach 13-18 kwietnia odbył się An Ordinary Day Film Festival, coroczny międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący współczesne filmy eksperymentalne z całego świata. Wśród 50 krótkometrażówek znalazła się polska animacja „Jak działa jamniczek?” (1971) w reżyserii Juliana Antonisza. Poniżej znajdziesz zarówno film, jak i rozmowę z córkami artysty!
Jak działa jamniczek to jeden z najbardziej wpływowych filmów Juliana Antonisza (1941-1987), polskiego reżysera znanego przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie animacji i filmu eksperymentalnego. Film został zrealizowany z użyciem techniki non-camerowej. Jest protestem wobec przemocy oraz prowokacją mającą skłonić widza do refleksji nad relacją natura – człowiek. Zabawna pseudo-parodia wykładu prezentuje, jak skomplikowana jest „konstrukcja” jamnika w porównaniu do najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn.
W związku z projekcją została przeprowadzona online rozmowa z córkami artysty – Malwiną i Sabiną Antoniszczak, które opowiedziały o reżyserze oraz jego twórczości.
Więcej o artyście znajdziesz tutaj.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓
Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24
12.2024
01
01.2025
Aktualności, Galeria
Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy
Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18
11.2024
21
11.2024
Aktualności, Artykuły, Galeria
Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski
Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27
11.2024
Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia