20.04.2021 Aktualności, Galeria

Spektakl teatralny „Irena – żaden anioł” – pokazy online

"Irena - ingen ängel" (w j. polskim: "Irena - żaden anioł") jest spektaklem opartym na historii Ireny Sendler, Polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, i jej akcji ratowania dzieci z Warszawskiego getta podczas niemieckiej okupacji.

Sztuka zagłębia się w temat odwagi cywilnej, poświęcenia dla innych, chęci niesienia pomocy potrzebującym. Twórcy opisują spektakl jako „poetycki thriller”, w którym powaga łączy się czasem z czarnym humorem. Przedstawienie jest przeznaczone dla publiczności w wieku od 9 lat.

Spektakl został stworzony przez szwedzką grupę teatralną Unga Roma, której głównym nurtem działalności są przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Założona w 2004 roku grupa wywodzi się ze słynnego teatru Romateatern, który od 1989 roku w okresie letnim wystawia plenerowe sztuki szekspirowskie w ruinach średniowiecznego Klasztoru Roma na Gotlandii.


Sztuka została napisana przez Lottę Grut, dramatopisarkę i aktorkę, współzałożycielkę Romateatern i Unga Roma. 55-minutowy spektakl został wyreżyserowany przez Daniela Goldmanna. Na scenie: Mikeala Hagelberg, aktorka teatralna, współzałożycielka teatru 4:e teatern oraz Romateatern i Unga Roma, oraz Tobias Aspelin. Muzykę do spektaklu skomponowała Carin Blom.

Spektakl miał premierę na Gotlandii w marcu 2020. Odbyło się wtedy również kilka występów gościnnych, m.in. w Sztokholmie – przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Jednak ze względu na pandemię, większa część zaplanowanych w 2020 roku występów nie mogła się odbyć.

Przy wsparciu Instytutu Polskiego przedstawienie zostało profesjonalnie sfilmowane, a nagranie ze spektaklu zostało opatrzone napisami w języku polskim i angielskim. Film dostępny był nieodpłatnie na kanale Youtube dnia 29 stycznia 2021 (w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia) oraz 24 marca (Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką) i 19 kwietnia 2021 (Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości).


Wersja online spektaklu została zorganizowana przez teatr Unga Roma we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

W ramach promocji pokazów Instytut przygotował również wywiad z Leo Kantorem na temat Ireny Sendler oraz zaprezentował zaproszenie do obejrzenia spektaklu online nagrane przez reżyserkę, Lottę Grut.

Pokazy online spotkały się z ciepłym przyjęciem przez szwedzką, polską i międzynarodową publiczność.

Scheduled Aktualności Galeria

Polscy goście na Stockholms Internationella Seriefestival 🗓

W ostatni weekend maja odbędzie się kolejna edycja Stockholm International Series Festival [SIS24]. Oprócz targów komiksowych w programie znajdą się seminaria, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, imprezy i wiele więcej. Wśród zaproszonych gości są Janek Koza, polski rysownik oraz Michał Słomka, właściciel wydawnictwa Centrala. Oprócz możliwości spotkania się z Jankiem i Michałem oraz zakupu komiksów wydanych przez Centralę, polscy goście wezmą udział w rozmowie z czeską artystką Lucie Lomová. Zapraszamy!
25 05.2024 26 05.2024 Aktualności, Kino, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuka polska