26.04.2021 Aktualności

Rozmowa o Akademii Pana Kleksa na Kulturnatt Stockholm 2021

W tym roku wszyscy uczestnicy Kulturnatt Stockholm mieli okazję odkryć magiczny świat „Akademii Pana Kleksa” – klasyki polskiej literatury dziecięcej napisanej przez Jana Brzechwę (1946) i wydanej po szwedzku w 2020 roku przez Atrium Förlag.

Podczas Kulturnatt Stockholm 2021, z okazji 75. rocznicy ukazania się książki w Polsce, Instytut Polski we współpracy z wydawnictwem Atrium Förlag zaprezentował krótki film poświęcony tej pięknej bajce.

Poznaj tłumacza Tomasa Håkansona oraz ilustratorkę Jenny Berggren i posłuchaj fragmentów historii o Adasiu Niezgódce, chłopcu, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły, w której pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter.


Film jest efektem współpracy Instytutu Polskiego w Sztokholmie i wydawnictwa Atrium Förlag.
Występują: Olle Bergman, Nathalie Czarnecki, Jenny Berggren, Tomas Håkanson.
Fragment, w którym Nathalie Czarnecki czyta fragmenty książki, sfilmował Edmund Plaude.

Książkę można kupić tutaj.

Scheduled Aktualności

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia