4.05.2021 - 6.05.2021
Historia, Wydarzenia
Wystawa online: Konstytucja 3 Maja (1791). Pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny.
3 maja 1791 r. w Warszawie Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Konstytucję 3 Maja – drugą na świecie, a pierwszą w Europie spisaną ustawę zasadniczą. Ustawa Rządowa, jak ją nazwano, była ukoronowaniem trwających od blisko pół wieku prób reform. Ukształtowały ją zarówno myśl oświeceniowa, jak i rodzime doświadczenia ustrojowe.
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r., prezentujemy wystawę internetową „Konstytucja 3 Maja (1791). Pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny”, która opowiada m.in. o tle historycznym oraz znaczeniu przyjęcia Konstytucji 3 Maja. Wystawa opisuje także reformy i poprawki Stanisława Augusta Poniatowskiego, redagowanie konstytucji, przedstawia jej unikatowy, odręcznie napisany egzemplarz oraz pierwsze druki w j. polskim.

Wystawa jest dostępna online w języku angielskim i polskim:
Wystawa została opracowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych.
from to
Scheduled Historia >Wydarzenia Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓
Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08
03.2023
Aktualności, Historia, Wydarzenia
Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓
Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14
03.2023
04
04.2023
Historia, Wydarzenia
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06
03.2023
Aktualności, Historia, Wydarzenia