4.05.2021 - 6.05.2021 Historia, Wydarzenia

Wystawa online: Konstytucja 3 Maja (1791). Pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny.

3 maja 1791 r. w Warszawie Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Konstytucję 3 Maja – drugą na świecie, a pierwszą w Europie spisaną ustawę zasadniczą. Ustawa Rządowa, jak ją nazwano, była ukoronowaniem trwających od blisko pół wieku prób reform. Ukształtowały ją zarówno myśl oświeceniowa, jak i rodzime doświadczenia ustrojowe.

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r., prezentujemy wystawę internetową „Konstytucja 3 Maja (1791). Pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny”, która opowiada m.in. o tle historycznym oraz znaczeniu przyjęcia Konstytucji 3 Maja. Wystawa opisuje także reformy i poprawki Stanisława Augusta Poniatowskiego, redagowanie konstytucji, przedstawia jej unikatowy, odręcznie napisany egzemplarz oraz pierwsze druki w j. polskim.


Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie, rysunek Jana Piotra Norblina.


Wystawa jest dostępna online w języku angielskim i polskim:


Wystawa została opracowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych.

from to
Scheduled Historia >Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia

Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski

W zeszłym roku szeregiem wydarzeń upamiętniliśmy setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu. Pragniemy dalej przybliżać sylwetkę tej wyjątkowej postaci, tym razem prezentując wywiad z dwójką przyjaciół "Cześka" i miłośników jego twórczości, którzy dzielą się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani. Wywiad zostanie opublikowany na kanale Youtube Instytutu Polskiego dzień przed urodzinami Czesława Słani, 21 października.
21 10.2022 Historia, Wydarzenia

O Alfredzie Markowskiej w Szwedzkiej Telewizji 🗓

Na platformie Szwedzkiej Telewizji publicznej - SVT PLAY – jest już dostępny serial dokumentalny pt. „Zagłada Romów”. Trzeci odcinek serialu opowiada o polskiej Romani Alfredzie „Nonci” Markowskiej.
10 10.2022 Historia, Kino, Wydarzenia