4.09.2021 - 3.10.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„DIALOG – rzeźby z brązu” Wystawa Jerzego i Krystyny Nowakowskich

4 września w galerii sztuki Sölvesborgs konsthall została otwarta nowa wystawa „DIALOG – rzeźby z brązu”, w ramach której zaprezentowane zostały prace Jerzego i Krystyny Nowakowskich.

Stowarzyszenie artystyczne Sölvesborgs konstförening oraz Towarzystwo Szwedzko-Polskie w Blekinge goszczą ponownie dwóch polskich artystów Jerzego i Krystynę Nowakowskich z Krakowa po ponad dwudziestu latach od wystawy zbiorowej z polskimi artystami w 2000 roku.

Jerzy Nowakowski to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i twórców pamiątkowych medali. Zrealizował wiele projektów publicznych w całej Polsce, wiele wystaw w Europie, w tym także w Szwecji. Wykształcenie otrzymał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie później był profesorem i prorektorem. Jego rzeźby często oscylują wokół tematyki chaosu, a jednocześnie poszukiwania porządku.

Krystyna Nowakowska jest jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, zajmuje się przede wszystkim rzeźbienie w brązie w mniejszych formatach. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jej prace zostały wystawione w całej Europie. Krystyna posługuje się tradycyjną metodą odlewania, zwaną „cire perdue”. Jej rzeźby ukazują smukłe, często kobiece postacie, które pobudzają wyobraźnię i fascynację wokół kobiecego ciała i jednocześnie przedmiotów codziennego użytku.

Wystawa jest wynikiem współpracy Sölvesborgs Konstförening oraz Towarzystwa Szwedzko-Polskiego w Blekinge, przy wsparciu Stena Line i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Godziny otwarcia są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia Artystycznego Sölvesborg – Sölvesborg konstföreningens.

from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia

Pokaz filmu „Isolering” (Izolacja) w kinie Zita

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu "„Isolering” (Izolacja) w reżyserii Arka Delbowskiego, który odbędzie się 2 czerwca o godz 18 w Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
02 06.2023 Kino, Wydarzenia

Wystawa plenerowa „V4 Kids: Fantastyczny spacer” oraz

Serdecznie zapraszamy na plenerową wystawę „V4 Kids: Fantasy walk” z pięknymi ilustracjami do książek dla dzieci z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Wystawy będą prezentowane na ogrodzeniach czterech ambasad V4 w Sztokholmie.
03 06.2023 22 06.2023 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Aleksandra Dębicza i Jakuba Nowaka w

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską (Kungliga Operan) i Sztokholmskim Centrum Kultury (Kulturhuset Stadsteatern) przygotował wyjątkowy koncert z udziałem słynnego polskiego kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza oraz wyśmienitego skrzypka Królewskiej Orkiestry (Kungliga Hovkapellet) Jakuba Nowaka.
11 05.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia