4.09.2021 - 3.10.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„DIALOG – rzeźby z brązu” Wystawa Jerzego i Krystyny Nowakowskich

4 września w galerii sztuki Sölvesborgs konsthall została otwarta nowa wystawa „DIALOG – rzeźby z brązu”, w ramach której zaprezentowane zostały prace Jerzego i Krystyny Nowakowskich.

Stowarzyszenie artystyczne Sölvesborgs konstförening oraz Towarzystwo Szwedzko-Polskie w Blekinge goszczą ponownie dwóch polskich artystów Jerzego i Krystynę Nowakowskich z Krakowa po ponad dwudziestu latach od wystawy zbiorowej z polskimi artystami w 2000 roku.

Jerzy Nowakowski to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i twórców pamiątkowych medali. Zrealizował wiele projektów publicznych w całej Polsce, wiele wystaw w Europie, w tym także w Szwecji. Wykształcenie otrzymał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie później był profesorem i prorektorem. Jego rzeźby często oscylują wokół tematyki chaosu, a jednocześnie poszukiwania porządku.

Krystyna Nowakowska jest jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, zajmuje się przede wszystkim rzeźbienie w brązie w mniejszych formatach. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jej prace zostały wystawione w całej Europie. Krystyna posługuje się tradycyjną metodą odlewania, zwaną „cire perdue”. Jej rzeźby ukazują smukłe, często kobiece postacie, które pobudzają wyobraźnię i fascynację wokół kobiecego ciała i jednocześnie przedmiotów codziennego użytku.

Wystawa jest wynikiem współpracy Sölvesborgs Konstförening oraz Towarzystwa Szwedzko-Polskiego w Blekinge, przy wsparciu Stena Line i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Godziny otwarcia są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia Artystycznego Sölvesborg – Sölvesborg konstföreningens.

from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia

Setna rocznica urodzin Svena Nykvista ze specjalnym

21 maja będziemy świętować setną rocznicę urodzin światowej sławy szwedzkiego operatora filmowego Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Przygotujcie się na dzień wypełniony filmowymi wrażeniami.
21 05.2022 Kino, Wydarzenia

Wojciech Hoffmann i Michał Hudzikowski na An

W dniach 19-24 kwietnia 2022 w Sztokholmie odbędzie się festiwal filmu eksperymentalnego An Ordinary Day Film Festival. Organizatorzy festiwalu, Studio 44, zaprosili do współpracy twórcę animacji i wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wojciecha Hoffmanna, oraz kierownika działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, Michała Hudzikowskiego.
23 04.2022 Kino, Wydarzenia

Supporting Event for Ukraine 🗓 🗺

In solidarity with Ukraine, Konserthuset Stockholm together with EUNIC Stockholm, the Ukrainian Institute in Sweden and the European Commission Representation in Sweden, is pleased to announce that the National Chamber Ensemble "Kyiv Soloists" will perform in Stockholm in a concert organised to support Ukraine through humanitarian help.
27 03.2022 Muzyka, Wydarzenia