4.09.2021 - 3.10.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„DIALOG – rzeźby z brązu” Wystawa Jerzego i Krystyny Nowakowskich

4 września w galerii sztuki Sölvesborgs konsthall została otwarta nowa wystawa „DIALOG – rzeźby z brązu”, w ramach której zaprezentowane zostały prace Jerzego i Krystyny Nowakowskich.

Stowarzyszenie artystyczne Sölvesborgs konstförening oraz Towarzystwo Szwedzko-Polskie w Blekinge goszczą ponownie dwóch polskich artystów Jerzego i Krystynę Nowakowskich z Krakowa po ponad dwudziestu latach od wystawy zbiorowej z polskimi artystami w 2000 roku.

Jerzy Nowakowski to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i twórców pamiątkowych medali. Zrealizował wiele projektów publicznych w całej Polsce, wiele wystaw w Europie, w tym także w Szwecji. Wykształcenie otrzymał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie później był profesorem i prorektorem. Jego rzeźby często oscylują wokół tematyki chaosu, a jednocześnie poszukiwania porządku.

Krystyna Nowakowska jest jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, zajmuje się przede wszystkim rzeźbienie w brązie w mniejszych formatach. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jej prace zostały wystawione w całej Europie. Krystyna posługuje się tradycyjną metodą odlewania, zwaną „cire perdue”. Jej rzeźby ukazują smukłe, często kobiece postacie, które pobudzają wyobraźnię i fascynację wokół kobiecego ciała i jednocześnie przedmiotów codziennego użytku.

Wystawa jest wynikiem współpracy Sölvesborgs Konstförening oraz Towarzystwa Szwedzko-Polskiego w Blekinge, przy wsparciu Stena Line i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Godziny otwarcia są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia Artystycznego Sölvesborg – Sölvesborg konstföreningens.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia