10.09.2021 - 12.09.2021 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm

KINOTEKA / LEMOTEKA 2021 🗺

Zapraszamy na 12. edycję festiwalu polskich filmów KINOTEKA STOCKHOLM, 10-12 września 2021 w Kinie Zita w Sztokholmie, organizowanego przez Instytut Polski w Sztokholmie. Co roku prezentujemy wybór nowych filmów fabularnych, ciekawe dokumenty oraz perełki klasyki polskiej kinematografii.

Podczas tegorocznej edycji Kinoteki Stockholm skupimy się na animacji i filmach inspirowanych literaturą. Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkich polska animacja filmowa. Podczas dwóch kolejnych dni Kinoteki przybliżymy wam obrazy inspirowane twórczością jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Stanisława Lema w nowej sekcji filmowej festiwalu – Lemoteka.

Kinotekę Stockholm 2021 rozpoczniemy filmem animowanym Mariusza Wilczyńskiego ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA. Film opowiada o zagubionym bohaterze, który ukrywa się w bezpiecznym świecie swoich wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy najbliżsi jego sercu są wciąż blisko. Pokaz jest piękną i emocjonalną podróżą przez myśli i marzenia głównego bohatera. W tym roku film wygrał nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2021 za najlepszy film, najlepszą muzykę, najlepszy dźwięk i najlepszy scenariusz. Po filmie serdecznie zapraszamy na rozmowę z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim.

Podczas pierwszego dnia festiwalu zobaczyć będzie można również retrospektywę filmów Antoniszczaka. Antoniszczak lub Antonisz, urodził się 8 listopada 1941 roku w Nowym Sączu. Był scenarzystą, reżyserem filmów animowanych, kompozytorem i twórcą animacji eksperymentalnej. Od 1977 konsekwentnie tworzył filmy bez użycia kamery – rysowane bezpośrednio na taśmie filmowej.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema. Z tej okazji 11 września przejdziemy do drugiej części festiwalu – Lemoteki, czyli filmów inspirowanych twórczością Stanisława Lema. Lemotekę rozpocznie krótkometrażowy film Hanki Brulińskiej MASKA, stworzony na podstawie znanego opowiadania autorstwa Stanisława Lema o tym samym tytule. Po pokazie filmowym zapraszamy na spotkanie z reżyserką Hanką Brulińską.

Podczas drugiego dnia festiwalu zaprezentowany zostanie również KONGRES autorstwa Ari Folman. W połowie sfilmowany, a w połowie animowany film na podstawie książki Kongres Futurologiczny Stanisława Lema. Film ten to współpraca wielu krajów, gdzie polscy animatorzy odegrali kluczową rolę.

Ostatni dzień festiwalu Kinoteka Stockholm otworzy POKÓJ Krzysztofa Jankowskiego. W filmie Ijon Tichy, ulubiony bohater Stanisława Lema, jest delegatem do Parlamentu Pansłowiańskiego i stara się sprzeciwić wprowadzeniu broni, która zagraża bezpieczeństwu w kosmosie. Następnie zaprezentowany zostanie film DORADCY KRÓLA HYDROPSA autorstwa Natalii Brożyńskiej. Jest to opowieść o Hydropsie, królu Akwacji oraz jego doradcach, którym zostaje zlecone stworzenie następcy tronu.

Festiwal zamknie PRZEKŁADANIEC Andrzeja Wajdy, stworzony na podstawie opowiadania Lema “Czy Pan istnieje, Mr. Johns?”. Scenariusz do filmu został napisany przez samego Stanisława Lema, specjalistę od fantastyki naukowej i groteski. Jest to jedyny film, który powstał na podstawie twórczości Lema, zaakceptowany i lubiany przez pisarza.

Mamy nadzieję, że docenią Państwo filmy prezentowane w tym roku w limitowanej edycji Kinoteki Stockholm.

Życzymy wspaniałych, filmowych wrażeń!


Partnerzy projektu: Zita Folkets Bio, Rok Lema 2021, Filmoteka Narodowa, Ego Movies

Plakat: Krzysztof Ducki

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm Map

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia