2.09.2021 Galeria

Fotorelacja: Spotkanie autorskie z Krystyną Dąbrowską

2 września w Bonniers Konsthall odbyła się rozmowa wokół poezji między Krystyną Dąbrowską, Ireną Grönberg a Jonasem Ellerströmem. Dyskusja dotyczyła m.in. poezji Krystyny, wpływu pandemii na jej twórczość, a także polskiej tradycji literackiej.

Odczytane zostały również wiersze Krystyny ​​zarówno po polsku, jak i po szwedzku, w tłumaczeniu Ireny Grönberg, które ukazały się w kwietniu br. w tomiku “Vi är en ordbok och andra dikter” (2021, pl. Jesteśmy słownikiem i inne wiersze), wydanym przez ellerströms förlag.

Poniżej znajdziesz nagranie ze spotkania w dwóch częściach. Miłego słuchania!


CZĘŚĆ 1


CZĘŚĆ 2


Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego fantastycznego wydarzenia! W szczególności dla naszych niezawodnych partnerów: Bonniers Konsthall i wydawnictwa ellerströms förlag, a także dla wybitnych panelistów: Krystyny, Ireny oraz Jonasa!


Zdjęcia i film: Paweł Kania, Kania NordFOTO

Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria