2.09.2021 Galeria

Fotorelacja: Spotkanie autorskie z Krystyną Dąbrowską

2 września w Bonniers Konsthall odbyła się rozmowa wokół poezji między Krystyną Dąbrowską, Ireną Grönberg a Jonasem Ellerströmem. Dyskusja dotyczyła m.in. poezji Krystyny, wpływu pandemii na jej twórczość, a także polskiej tradycji literackiej.

Odczytane zostały również wiersze Krystyny ​​zarówno po polsku, jak i po szwedzku, w tłumaczeniu Ireny Grönberg, które ukazały się w kwietniu br. w tomiku “Vi är en ordbok och andra dikter” (2021, pl. Jesteśmy słownikiem i inne wiersze), wydanym przez ellerströms förlag.

Poniżej znajdziesz nagranie ze spotkania w dwóch częściach. Miłego słuchania!


CZĘŚĆ 1


CZĘŚĆ 2


Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego fantastycznego wydarzenia! W szczególności dla naszych niezawodnych partnerów: Bonniers Konsthall i wydawnictwa ellerströms förlag, a także dla wybitnych panelistów: Krystyny, Ireny oraz Jonasa!


Zdjęcia i film: Paweł Kania, Kania NordFOTO

Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria