28.09.2021 Język, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2021!

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W ramach Dnia Języków w Sztokholmie współpracuje wiele instytutów i organizacji europejskich z siedzibą w stolicy Szwecji, wspólnie organizujących kafejkę językową oraz konkurs poświęcony językom obcym.

W tym roku Europejski Dzień Języków w Sztokholmie będzie ponownie obchodzony w formie zdigitalizowanej kafejki językowej we wtorek 28 września w godz. 9.30-12.00. W trakcie 2,5 godzinnego streamingu zaprezentuje się około dwudziestu języków, m.in. hiszpański, estoński, czeski, francuski, niemiecki i polski. Nagranie zostanie później udostępnione online.

Konkurs językowy 2021

Wygraj wycieczkę językową: Stwórz fiszki z idiomami i związkami frazeologicznymi!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (uczestnictwo indywidualne). Pierwsza nagroda to wycieczka językowa o wartości 20 000 SEK!

Zadanie:

W tym roku zadaniem konkursowym jest stworzenie indywidualnie pięciu fiszek, gdzie każda ilustruje jeden idiom lub jeden związek frazeologiczny z danego języka obcego.

Co to jest fiszka?

Fiszka składa się dwóch części: awersu i rewersu. Na awersie fiszki znajduje się obrazek ze słowem lub frazą w języku, którego chcesz się nauczyć. Na odwrocie znajdziesz wytłumaczenie. Celem fiszek jest ułatwienie zapamiętywania i nauki słów i wyrażeń w językach obcych za pomocą obrazków. Swoje umiejętności językowe z pomocą fiszek możesz ćwiczyć zarówno w grupach, jak i samodzielnie.

Mowa i wyrażenia idiomatyczne

Każdy język ma wiele tak zwanych “związków wyrazowych”. Wyrażeń tych zazwyczaj nie można przetłumaczyć bezpośrednio na inny język. Po szwedzku można powiedzieć, że coś „jedzie jak na szynach” (går som på räls), można mieć „motyle w brzuchu” (fjärilar i magen) lub „budzić się po złej stronie”(vakna på fel sida). Znaczenie tych terminów nie ma jednak nic wspólnego z „szynami”, „motylami” lub jakimkolwiek sposobem, w jaki się budzisz. Terminy te są „przenośne” lub „idiomatyczne”, co oznacza, że ​​nie należy ich traktować dosłownie. Podczas nauki nowego języka może być trudno zrozumieć, co oznaczają takie związki frazeologiczne – często są to wyrażenia, których musisz nauczyć się na pamięć. Kilka przykładów idiomów i wyrażeń idiomatycznych w języku polskim:

  • Kopnąć w kalendarz.
  • O wilku mowa.
  • Proste jak bułka z masłem.

Fiszki to popularna i prosta metoda nauki nowych słów i wyrażeń w innym języku. Często korzysta się z już gotowych fiszek, ale jeszcze fajniej jest tworzyć je samemu!

Powodzenia!

Więcej informacji o konkursie (zasady konkursu, formularz zgłoszeniowy etc.), oraz o kafejce językowej można znaleźć tutaj (szw.): https://ec.europa.eu/sweden/education/sprakdagen_sv

Informacje o ubiegłorocznej kafejce językowej: https://instytutpolski.pl/stockholm/pl/2020/10/02/czesc-i-hej/

Scheduled Język >Wydarzenia

POLSKIE WYDARZENIA W CENTRUM KULTURY W HANDEN

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Centrum Kultury w Handen zaprasza między innymi na pokazy filmowe, wystawę oraz workshop plastyczny dla dzieci. Wydarzenia są darmowe, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc trzeba odebrać swój bilet w recepcji w Bibliotece w Handen.
29 09.2023 06 10.2023 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia