4.10.2021 - 14.10.2021 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm

Wystawa: Bestiariusz Lema według Mroza 🗺

W związku z przypadającą 13 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza Stanisława Lema oraz ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Lema 2021, zapraszamy na wystawę ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”, która odbędzie się w dniach 4-14 października w galerii Konstart w Sztokholmie.

Wystawa przedstawia jedną z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Prezentuje efekty współpracy Stanisława Lema, najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza science-fiction i Daniela Mroza, wielkiego polskiego ilustratora i grafika.

Na wystawę składają się najlepsze grafiki Daniela Mroza do opowiadań Lema z tomów „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Dzienniki gwiazdowe”. Wspólnie tworzą urzekający świat kosmitów, robotów i innych stworów zadziwiająco podobny do świata ludzkiego.

U podstaw jej koncepcji, której autorem jest profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Janusz Górski, leży nawiązanie do średniowiecznych albumów ukazujących bestie w rodzaju słonia, wielbłąda, jednorożca czy dwugłowych mieszkańców antypodów. Bestiariusz przedstawia wyemancypowane maszyny, trochę złowieszcze i zarazem nieco groteskowe, wyrysowane pieczołowicie przez Mistrza Mroza i złączone z ich opisami odnalezionymi w powieściach i opowiadaniach Mistrza Lema.

Zanurz się w pełen wyobraźni świat słynnego polskiego powieściopisarza science fiction i odkryj wystawę prezentującą bestiarium Lema według Mroza.  Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż: 4 października 2021, godz. 17:30
Wystawa: 4 – 14 października 2021
Miejsce: KONSTART, Hökens gata 11, Sztokholm


Stanisław Lem – przyszedł na świat w 1921 roku we Lwowie, a po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie, gdzie skończył studia medyczne. Już jako student zaczął publikować w czasopismach wiersze i opowiadania. Pisarz rozpoczął od konwencjonalnych fabuł, następnie rozwinął je w błyskotliwe, wizjonerskie i nowatorskie formalnie utwory, by zakończyć karierę tekstami eseistycznymi z pogranicza filozofii i futurologii. Zdobył światową sławę, a jego książki doczekały się ekranizacji, z których najważniejsze to: Przekładaniec,reż. A. Wajda (1968), Solaris,reż. A. Tarkowski (1972) i S. Soderbergh (2000) oraz Kongres,reż. A. Folman (2013), stały się też inspiracją dla następnego pokolenia twórców. Zmarł w Krakowie w 2006 roku.


Daniel Mróz – urodził się w 1917 roku w Krakowie i tu mieszkał przez całe życie. Ukończył Studium Scenografii (1951) i Wydział Grafiki (1953) krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył ilustracje oraz opracowania graficzne książek autorstwa między innymi Juliusza Verne’a i Sławomira Mrożka. Jednak najbardziej znany jest ze współpracy ze Stanisławem Lemem, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie – edycje książek Lema z ilustracjami Mroza ukazały się w wielu krajach. Zmarł w Krakowie w 1993 roku.

from to
Scheduled Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia
KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm Map

Koncert świąteczny w Kościele Adolfa Fredrika 🗓

Święta tuż tuż! Pierwszy śnieg już spadł, ulice są pięknie ustrojone w świąteczne dekoracje, a zimowy mrok rozświetlają długie łańcuchy lampek. Czas więc i na świąteczny koncert! Komisja Europejska w Szwecji wraz z ambasadami 16 krajów UE ma przyjemność zaprosić na wielojęzyczny Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami ze wszystkich zakątków Europy!
14 12.2021 Muzyka, Wydarzenia

Visegrad 4 Film Days 🗓 🗺

Wydarzenie filmowe organizowane przez państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2021 w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie. Czechy, Węgry, Polska oraz Słowacja zapraszają na weekend wypełniony nowościami filmowymi z krajów V4.
05 12.2021 Kino, Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia