4.10.2021 - 14.10.2021 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm

Wystawa: Bestiariusz Lema według Mroza 🗺

W związku z przypadającą 13 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza Stanisława Lema oraz ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Lema 2021, zapraszamy na wystawę ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”, która odbędzie się w dniach 4-14 października w galerii Konstart w Sztokholmie.

Wystawa przedstawia jedną z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Prezentuje efekty współpracy Stanisława Lema, najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza science-fiction i Daniela Mroza, wielkiego polskiego ilustratora i grafika.

Na wystawę składają się najlepsze grafiki Daniela Mroza do opowiadań Lema z tomów „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Dzienniki gwiazdowe”. Wspólnie tworzą urzekający świat kosmitów, robotów i innych stworów zadziwiająco podobny do świata ludzkiego.

U podstaw jej koncepcji, której autorem jest profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Janusz Górski, leży nawiązanie do średniowiecznych albumów ukazujących bestie w rodzaju słonia, wielbłąda, jednorożca czy dwugłowych mieszkańców antypodów. Bestiariusz przedstawia wyemancypowane maszyny, trochę złowieszcze i zarazem nieco groteskowe, wyrysowane pieczołowicie przez Mistrza Mroza i złączone z ich opisami odnalezionymi w powieściach i opowiadaniach Mistrza Lema.

Zanurz się w pełen wyobraźni świat słynnego polskiego powieściopisarza science fiction i odkryj wystawę prezentującą bestiarium Lema według Mroza.  Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż: 4 października 2021, godz. 17:30
Wystawa: 4 – 14 października 2021
Miejsce: KONSTART, Hökens gata 11, Sztokholm


Stanisław Lem – przyszedł na świat w 1921 roku we Lwowie, a po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie, gdzie skończył studia medyczne. Już jako student zaczął publikować w czasopismach wiersze i opowiadania. Pisarz rozpoczął od konwencjonalnych fabuł, następnie rozwinął je w błyskotliwe, wizjonerskie i nowatorskie formalnie utwory, by zakończyć karierę tekstami eseistycznymi z pogranicza filozofii i futurologii. Zdobył światową sławę, a jego książki doczekały się ekranizacji, z których najważniejsze to: Przekładaniec,reż. A. Wajda (1968), Solaris,reż. A. Tarkowski (1972) i S. Soderbergh (2000) oraz Kongres,reż. A. Folman (2013), stały się też inspiracją dla następnego pokolenia twórców. Zmarł w Krakowie w 2006 roku.


Daniel Mróz – urodził się w 1917 roku w Krakowie i tu mieszkał przez całe życie. Ukończył Studium Scenografii (1951) i Wydział Grafiki (1953) krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył ilustracje oraz opracowania graficzne książek autorstwa między innymi Juliusza Verne’a i Sławomira Mrożka. Jednak najbardziej znany jest ze współpracy ze Stanisławem Lemem, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie – edycje książek Lema z ilustracjami Mroza ukazały się w wielu krajach. Zmarł w Krakowie w 1993 roku.

from to
Scheduled Literatura >Sztuki wizualne >Wydarzenia
KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm Map

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia