4.10.2021 - 14.10.2021 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm

Wystawa: Bestiariusz Lema według Mroza 🗺

W związku z przypadającą 13 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza Stanisława Lema oraz ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Lema 2021, zapraszamy na wystawę ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”, która odbędzie się w dniach 4-14 października w galerii Konstart w Sztokholmie.

Wystawa przedstawia jedną z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Prezentuje efekty współpracy Stanisława Lema, najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza science-fiction i Daniela Mroza, wielkiego polskiego ilustratora i grafika.

Na wystawę składają się najlepsze grafiki Daniela Mroza do opowiadań Lema z tomów „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Dzienniki gwiazdowe”. Wspólnie tworzą urzekający świat kosmitów, robotów i innych stworów zadziwiająco podobny do świata ludzkiego.

U podstaw jej koncepcji, której autorem jest profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Janusz Górski, leży nawiązanie do średniowiecznych albumów ukazujących bestie w rodzaju słonia, wielbłąda, jednorożca czy dwugłowych mieszkańców antypodów. Bestiariusz przedstawia wyemancypowane maszyny, trochę złowieszcze i zarazem nieco groteskowe, wyrysowane pieczołowicie przez Mistrza Mroza i złączone z ich opisami odnalezionymi w powieściach i opowiadaniach Mistrza Lema.

Zanurz się w pełen wyobraźni świat słynnego polskiego powieściopisarza science fiction i odkryj wystawę prezentującą bestiarium Lema według Mroza.  Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż: 4 października 2021, godz. 17:30
Wystawa: 4 – 14 października 2021
Miejsce: KONSTART, Hökens gata 11, Sztokholm


Stanisław Lem – przyszedł na świat w 1921 roku we Lwowie, a po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie, gdzie skończył studia medyczne. Już jako student zaczął publikować w czasopismach wiersze i opowiadania. Pisarz rozpoczął od konwencjonalnych fabuł, następnie rozwinął je w błyskotliwe, wizjonerskie i nowatorskie formalnie utwory, by zakończyć karierę tekstami eseistycznymi z pogranicza filozofii i futurologii. Zdobył światową sławę, a jego książki doczekały się ekranizacji, z których najważniejsze to: Przekładaniec,reż. A. Wajda (1968), Solaris,reż. A. Tarkowski (1972) i S. Soderbergh (2000) oraz Kongres,reż. A. Folman (2013), stały się też inspiracją dla następnego pokolenia twórców. Zmarł w Krakowie w 2006 roku.


Daniel Mróz – urodził się w 1917 roku w Krakowie i tu mieszkał przez całe życie. Ukończył Studium Scenografii (1951) i Wydział Grafiki (1953) krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył ilustracje oraz opracowania graficzne książek autorstwa między innymi Juliusza Verne’a i Sławomira Mrożka. Jednak najbardziej znany jest ze współpracy ze Stanisławem Lemem, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie – edycje książek Lema z ilustracjami Mroza ukazały się w wielu krajach. Zmarł w Krakowie w 1993 roku.

from to
Scheduled Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia
KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm Map

Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele Adolfa

Zanurz się w świąteczną atmosferę podczas koncertu bożonarodzeniowego UE, który odbędzie się ponownie w kościele Adolfa Fredrika w poniedziałek, 11 grudnia o godz 18.00. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprasza na wieczór z kolędami ze wszystkich zakątków Europy, w tym roku ponownie będzie z nami Ukraina.
11 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.
05 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia