30.09.2021 Aktualności

Międzynarodowe Targi Książki w Göteborgu 2021: nagranie z seminarium

We współpracy z organizacją EUNIC, Instytut Polski był częścią tegorocznych Targów Książki w Göteborgu - największych targów literackich w regionie nordyckim. Targi odbyły się w tym roku w całości w formie online, w dniach 23-26 września 2021. Instytut wsparł udział polskiej poetki Krystyny Dąbrowskiej w jednym z dwóch seminariów organizowanych przez EUNIC, dotyczącym demokracji w czasach pandemii.

W ramach seminarium autorzy Kathrin Röggla (Austria), Alexandra Lucas Coelho (Portugalia), Aušra Kaziliūnaitė (Litwa) oraz Krystyna Dąbrowska (Polska) dyskutowali na temat wpływu pandemii na ich życie prywatne, pracę, twórczość, a także na nastroje w ich krajach ojczystych. Rozmowę moderował szwedzki dziennikarz Per Svensson.

Dla wszystkich zainteresowanych udostępniamy poniżej całe seminarium. Zapraszamy do obejrzenia tej fascynującej debaty!


Ponadto, 2 września w Bonniers Konsthall odbyła się rozmowa wokół poezji między Krystyną Dąbrowską, Ireną Grönberg a Jonasem Ellerströmem. Dyskusja dotyczyła m.in. poezji Krystyny, wpływu pandemii na jej twórczość, a także polskiej tradycji literackiej.

Więcej informacji na temat spotkania, a także nagranie znajdziesz tutaj.

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) poetka, eseistka i tłumaczka. Do tej pory opublikowała cztery tomiki poetyckie: Biuro podróży (2006), Białe krzesła (2012), Czas i przesłona (2014), Ścieżki dźwiękowe (2018). W 2013 roku została laureatką dwóch prestiżowych polskich nagród literackich: Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a w 2019 została uhonorowana Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Jej wiersze są przetłumaczone na dziewiętnaście języków i zostały opublikowane w wielu czasopismach literackich zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in.: Harper’s Magazine, Plough, Modern Poetry in Translation, AGNI, Po&Sie, Revista Crátera, Akzente, Sinn und Form, i Rękopisy. Zbiory poezji Krystyny zostały wydane po włosku, niemiecku i szwedzku, a wkrótce również po portugalsku i angielsku (Zephyr Press, 2022). Krystyna przełożyła poezję m.in. W.C. Williamsa, Thoma Gunn, Charlesa Simic, Kima Moore, Nuala Ní Dhomhnaill i Louise Glück. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Scheduled Aktualności

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia