30.09.2021 Aktualności

Międzynarodowe Targi Książki w Göteborgu 2021: nagranie z seminarium

We współpracy z organizacją EUNIC, Instytut Polski był częścią tegorocznych Targów Książki w Göteborgu - największych targów literackich w regionie nordyckim. Targi odbyły się w tym roku w całości w formie online, w dniach 23-26 września 2021. Instytut wsparł udział polskiej poetki Krystyny Dąbrowskiej w jednym z dwóch seminariów organizowanych przez EUNIC, dotyczącym demokracji w czasach pandemii.

W ramach seminarium autorzy Kathrin Röggla (Austria), Alexandra Lucas Coelho (Portugalia), Aušra Kaziliūnaitė (Litwa) oraz Krystyna Dąbrowska (Polska) dyskutowali na temat wpływu pandemii na ich życie prywatne, pracę, twórczość, a także na nastroje w ich krajach ojczystych. Rozmowę moderował szwedzki dziennikarz Per Svensson.

Dla wszystkich zainteresowanych udostępniamy poniżej całe seminarium. Zapraszamy do obejrzenia tej fascynującej debaty!


Ponadto, 2 września w Bonniers Konsthall odbyła się rozmowa wokół poezji między Krystyną Dąbrowską, Ireną Grönberg a Jonasem Ellerströmem. Dyskusja dotyczyła m.in. poezji Krystyny, wpływu pandemii na jej twórczość, a także polskiej tradycji literackiej.

Więcej informacji na temat spotkania, a także nagranie znajdziesz tutaj.

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) poetka, eseistka i tłumaczka. Do tej pory opublikowała cztery tomiki poetyckie: Biuro podróży (2006), Białe krzesła (2012), Czas i przesłona (2014), Ścieżki dźwiękowe (2018). W 2013 roku została laureatką dwóch prestiżowych polskich nagród literackich: Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a w 2019 została uhonorowana Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Jej wiersze są przetłumaczone na dziewiętnaście języków i zostały opublikowane w wielu czasopismach literackich zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in.: Harper’s Magazine, Plough, Modern Poetry in Translation, AGNI, Po&Sie, Revista Crátera, Akzente, Sinn und Form, i Rękopisy. Zbiory poezji Krystyny zostały wydane po włosku, niemiecku i szwedzku, a wkrótce również po portugalsku i angielsku (Zephyr Press, 2022). Krystyna przełożyła poezję m.in. W.C. Williamsa, Thoma Gunn, Charlesa Simic, Kima Moore, Nuala Ní Dhomhnaill i Louise Glück. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Scheduled Aktualności

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia