9.10.2021 Kino, Muzyka, Wydarzenia Filmhuset – Bio Victor, Borgvägen 1, Stockholm

Pokaz filmu „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo zespołu The Washing Machine 🗺

9 października 2021 serdecznie zapraszamy wszystkich fanów kina niemego do wzięcia udziału we wspaniałym pokazie filmu „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego w akompaniamencie zespołu The Washing Machine w ramach festiwalu filmowego Sounds of Silence - Silent Film Festival.

Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii to idealna propozycja dla znawców kina, wielbicieli muzyki filmowej oraz wszystkich, którzy wciąż zastanawiają się, jak wyglądały filmy w czasach, kiedy nie istniały jeszcze efekty specjalne czy kolor na taśmie.

„Cud nad Wisłą”, nagrany z wielkim rozmachem dokładnie sto lat temu, to prawdziwe widowisko filmowe. Opowiada historię miłosną dwóch par, która rozgrywa się podczas dramatycznych czasów wojny polsko-bolszewickiej, zakończonej Bitwą Warszawską w 1920 roku. Te wydarzenia przeszły do historii jako Cud nad Wisłą. Warto również zaznaczyć, że ostatnie sekwencje filmu zawierają dokumentalny zapis przekazania Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920, która obecnie jest symbolem Marszałka Polski.

Pokaz filmowy realizowany jest w akompaniamencie muzyki w wykonaniu zespołu The Washing Machine z pomocą gitary akustycznej oraz basowej, jak również pianina oraz perkusji. Ten pochodzący z Łodzi zespół tworzył już muzykę na żywo do takich niemych filmów, jak „Gabinet Doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiena, czy „Lokator” Alfreda Hitchcocka oraz wydał kilka płyt z muzyką filmową.

Wydarzenie jest częścią siedmiodniowego festiwalu filmu niemego „Sounds of Silence”, organizowanego we współpracy z Cinemateket oraz EUNIC Sweden (European Union National Institutet for Culture). Podczas festiwalu zaprezentowane będzie siedem filmów autorstwa znanych, europejskich artystów z muzyką na żywo.

Przyjdź i zobacz polski film „Cud nad Wisłą” 9 października o godzinie 18.00 w Filmhuset – Kino Victor (Borgvägen 1, Sztokholm).


Scenariusz: Adam Zagórski
Reżyseria: Ryszard Bolesławski
Obsada: Jadwiga Smosarska, Jerzy Leszczyński
Premiera: 16 mars 1921
Czas trwania : 51 min.
Miejsce wydarzeń w filmie: Wschodnia granica polski, pole bitwy podczas wojny polsko-bolszewickiej


Więcej informacji o filmie na stronie festiwalu.
Bilety można kupić tutaj.


Festiwal jest organizowany we współpracy z Cinemateket, Szwedzkim Instytutem Filmowym oraz EUNIC Stockholm, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Litewskiego Instytutu Kultury, Instytutu Goethe Schweden, Ambasady Węgier w Sztokholmie, Instituto Cervantes i Ambasady Hiszpanii w Sztokholmie, Instytutu Ukraińskiego w Szwecji oraz Instytutu Francuskiego w Szwecji.

Scheduled Kino Muzyka Wydarzenia
Filmhuset – Bio Victor, Borgvägen 1, Stockholm Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia