9.10.2021 Kino, Muzyka, Wydarzenia Filmhuset – Bio Victor, Borgvägen 1, Stockholm

Pokaz filmu „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo zespołu The Washing Machine 🗺

9 października 2021 serdecznie zapraszamy wszystkich fanów kina niemego do wzięcia udziału we wspaniałym pokazie filmu „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego w akompaniamencie zespołu The Washing Machine w ramach festiwalu filmowego Sounds of Silence - Silent Film Festival.

Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii to idealna propozycja dla znawców kina, wielbicieli muzyki filmowej oraz wszystkich, którzy wciąż zastanawiają się, jak wyglądały filmy w czasach, kiedy nie istniały jeszcze efekty specjalne czy kolor na taśmie.

„Cud nad Wisłą”, nagrany z wielkim rozmachem dokładnie sto lat temu, to prawdziwe widowisko filmowe. Opowiada historię miłosną dwóch par, która rozgrywa się podczas dramatycznych czasów wojny polsko-bolszewickiej, zakończonej Bitwą Warszawską w 1920 roku. Te wydarzenia przeszły do historii jako Cud nad Wisłą. Warto również zaznaczyć, że ostatnie sekwencje filmu zawierają dokumentalny zapis przekazania Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920, która obecnie jest symbolem Marszałka Polski.

Pokaz filmowy realizowany jest w akompaniamencie muzyki w wykonaniu zespołu The Washing Machine z pomocą gitary akustycznej oraz basowej, jak również pianina oraz perkusji. Ten pochodzący z Łodzi zespół tworzył już muzykę na żywo do takich niemych filmów, jak „Gabinet Doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiena, czy „Lokator” Alfreda Hitchcocka oraz wydał kilka płyt z muzyką filmową.

Wydarzenie jest częścią siedmiodniowego festiwalu filmu niemego „Sounds of Silence”, organizowanego we współpracy z Cinemateket oraz EUNIC Sweden (European Union National Institutet for Culture). Podczas festiwalu zaprezentowane będzie siedem filmów autorstwa znanych, europejskich artystów z muzyką na żywo.

Przyjdź i zobacz polski film „Cud nad Wisłą” 9 października o godzinie 18.00 w Filmhuset – Kino Victor (Borgvägen 1, Sztokholm).


Scenariusz: Adam Zagórski
Reżyseria: Ryszard Bolesławski
Obsada: Jadwiga Smosarska, Jerzy Leszczyński
Premiera: 16 mars 1921
Czas trwania : 51 min.
Miejsce wydarzeń w filmie: Wschodnia granica polski, pole bitwy podczas wojny polsko-bolszewickiej


Więcej informacji o filmie na stronie festiwalu.
Bilety można kupić tutaj.


Festiwal jest organizowany we współpracy z Cinemateket, Szwedzkim Instytutem Filmowym oraz EUNIC Stockholm, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Litewskiego Instytutu Kultury, Instytutu Goethe Schweden, Ambasady Węgier w Sztokholmie, Instituto Cervantes i Ambasady Hiszpanii w Sztokholmie, Instytutu Ukraińskiego w Szwecji oraz Instytutu Francuskiego w Szwecji.

Scheduled Kino Muzyka Wydarzenia
Filmhuset – Bio Victor, Borgvägen 1, Stockholm Map

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia