22.10.2021 Historia, Wydarzenia Postmuseum, Lilla Nygatan 6, Gamla stan, Stockholm / Polska nationalbanken, Basztowa 20, Kraków

CZESŁAW SŁANIA – SETNA ROCZNICA URODZIN 🗺

22 października w godzinach 11.00 – 16.00 zapraszamy do Muzeum Poczty w Sztokholmie, gdzie specjalnie przygotowany program upamiętni setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika, grawera i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu.

Słania urodził się 22 października 1921 w Czeladzi, ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a po studiach podjął pracę w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie jako grawer i tam tworzył swoje pierwsze znaczki. W 1956 roku wyemigrował do Szwecji, a w 1959 roku został zatrudniony przez Pocztą Szwedzką. W 1972 roku został uhonorowany przez króla Szwecji tytułem Nadwornego Grawera.

W Muzeum Poczty odbędzie się, zaprezentowany dwukrotnie w ciągu dnia, wykład Christiny Jägerbäck, byłej współpracowniczki Czesława Słani w dziale projektowania znaczków Poczty Szwedzkiej, pt. 10 av 1000 får godkänt, Slanias eget val („Dziesięć dobrych z tysiąca. Słania ocenia swoje grawiury znaczków”) do wystawy pod tym samym tytułem, która potrwa w Muzeum Poczty w Sztokholmie do 9 stycznia 2022. Będą również dwa pokazy filmu słynnego szwedzkiego fotografika Andersa Hansera pt. En jätte i miniatyr (”Gigant w miniaturze”).

W programie jest również spotkanie z wybitnym szwedzkim grawerem znaczków, byłym współpracownikiem Czesława Słani, Larsem Sjööblomem, autorem rytu szwedzkiej wersji znaczka projektu Marzanny Dąbrowskiej „100. rocznica urodzin Czesława Słani”, który zostaje wprowadzony do obiegu przez Szwedzką Pocztę, PostNord, właśnie 22 października. Polska wersja znaczka z rytem Przemysława Krajewskiego jest emitowana przez Pocztę Polską tego samego dnia. Odwiedzający mogą zakupić w Muzeum Poczty okolicznościowe znaczki, widokówki i otrzymać stempel pierwszego dnia obiegu.

Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Poczty – Föreningen Postmusei Vänner – zaprezentuje tegoroczny numer swojej publikacji „Postryttaren” z obszernym artykułem na temat Czesława Słani. Natomiast Slaniasamfundet – Towarzystwo Czesława Słani, które obchodzi 40-lecie istnienia opowie o swojej działalności i zaplanowanych rocznicowych wydarzeniach i zaprezentuje okolicznościową kartę pocztową i stempel.

Nie zabraknie obecności Instytutu Polskiego, który wraz z Slaniasamfundet zaprezentuje po raz pierwszy „Jubileuszową antologię” o Czesławie Słani. Książka powstała, aby uczcić Czesława Słanię i jest wynikiem ścisłej współpracy szwedzkiego Towarzystwa Czesława Słani (Slaniasamfundet), Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Publikacja w limitowanym, numerowanym nakładzie jest antologią artykułów, zarówno takich, które wcześniej się ukazały oraz specjalnie napisanych do książki ukazującej różne aspekty twórczości oraz życia Czesława Słani. Aspekty, które wpłynęły na kolegów i koleżanki po fachu, kolekcjonerów oraz ogólnie na światową filatelistykę jako fenomen w kulturze. Antologia jest wydana po szwedzku i po polsku i zostanie zaprezentowana równocześnie w Szwecji i Polsce. W Polsce – 22 października 2021, podczas wernisażu wystawy prac Czesława Słani w 100. rocznicę urodzin artysty w Sali Krakowskiej Narodowego Banku Polskiego na ul. Basztowej 20 w Krakowie.

Jubileuszowa antologia o Czesławie Słanii, zdjęcie: Aleksandra Toborowicz


Ekspozycja „Czesław Słania. Czarodziej stalorytu” przygotowana przez Monikę Wanyura-Kurosad pod patronatem Jego Magnificencji Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Profesora Andrzeja Bednarczyka, obejmuje 32 prace – miedzioryty i staloryty z kolekcji Gabinetu Rycin Biblioteki Głównej ASP w Krakowie, które są darem profesora Krzysztofa Tomalskiego oraz arcydzieła rylca — znaczki pocztowe z kolekcji Bogusławy Kożusznik-Kurosad. Narracja wystawy prowadzi od lat studenckich do pełni twórczości artysty niezwykle cenionego na forum międzynarodowym z racji mistrzostwa w sztuce grawerskiej. Bitwa pod Grunwaldem olśniewa dynamizmem struktur graficznych. Miedzioryty przedstawiające konie wg. Michałowskiego, niezwykle impresyjne, zachwycają ulotnym pięknem. Portrety ujmują głębią interpretacji i perfekcyjną kreską. W obiegu znajduje się ponad 30 miliardów znaczków pocztowych autorstwa Słani. Są one rozpoznawalne na pierwszy rzut oka dzięki charakterystycznej szlachetności warsztatu i wyrafinowanej kolorystyce. Organizatorem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie we współpracy Narodowego Banku Polskiego, Oddział w Krakowie i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Slaniasamfundet – Towarzystwa Czesława Słani w Szwecji. Wystawa potrwa do 30 listopada 2021 roku i w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie zaprezentowana w Szwecji.

Inicjatorem krakowskich wydarzeń jubileuszowych związanych z 100. rocznicą urodzin Czesława Słani jest profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Bartłomiej Struzik, który miał też nieoceniony wkład w powstanie „Jubileuszowej antologii”.


Obchody setnych urodzin Czesława Słani w sztokholmskim Muzeum Poczty mają drugą odsłonę w sobotę 23 października. Towarzystwo Czesława Słani (Slaniasamfundet) zaprasza wszystkich zainteresowanych na Jubileuszowe seminarium w godzinach kl. 13.00–15.00. W programie m.in. przemowa przewodniczącego Towarzystwa, Rolfa Korlinga, wykład Claesa Fellströma na temat historii Towarzystwa, rozdanie dyplomów oraz podsumowanie trwającej aukcji oraz prezentacja Instytutu Polskiego na temat nowo wydanej antologii.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: sekreteraren@slaniasamfundet.com

Scheduled Historia >Wydarzenia
Postmuseum, Lilla Nygatan 6, Gamla stan, Stockholm / Polska nationalbanken, Basztowa 20, Kraków Map

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.
01 04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia