29.10.2021 - 7.11.2021 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm

Polskie animacje w ramach REX Animation Film Festival 2021 🗺

Festiwal animacji REX po raz siódmy prezentuje zróżnicowany zbiór nowych europejskich krótkometrażowych filmów animowanych. W tym roku zobaczymy trzy polskie filmy w kategoriach: Stop Motion, Families oraz Walls. Oficjalna część festiwalu odbędzie się w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie w dniach 29 października – 7 listopada.

W tym roku planowane jest sześć bloków filmów krótkometrażowych dla dorosłych, dwa bloki filmów dla dzieci, dwa pełnometrażowe filmy oraz REX Animation Student Award.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia trzech polskich animacji:


THREE JUMPS TO HAPPINESS w reżyserii Artura Hanaja
Blok filmów krótkometrażowych: Stop Motion

Czarna komedia opisująca jeden wieczór z życia kilku zwierząt. Para żółwi, niedźwiedź oraz małpa, która jest trenerem personalnym, chcą znaleźć nową motywację do wprowadzenia zmian w swoich życiu. Historia opiera się na tradycyjnej bajce ezopowej o tematyce zwierząt poszukujących współczesnych odpowiedzi na pytania o egzystencję.

30 października 2021, godz. 15:00, Zita Folkets Bio, sala 1
2 listopada 2021, godz. 19:30, Zita Folkets Bio, sala 2

Three Jumps to Happiness


WE HOPE YOU WON’T NEED TO COME BACK w reżyserii Anastazji Naumenko
Blok filmów krótkometrażowych: Families

Młoda dziewczyna emigruje. Teraz musi żyć i funkcjonować w nowym i obcym środowisku. Nowa sytuacja powoli zmienia się w rutynę, a ona sama w wytwór Frankensteina.

29 października 2021, Bio Mauritz (Film Animacji w Filmhuset)
3 listopada 2021, godz. 18:00, Zita Folkets Bio, sala 1

We Hope You Won’t Need To Come Back


IMPOSSIBLE FIGURES AND OTHER STORIES I w reżyserii Marty Pajek
Blok filmów krótkometrażowych: Walls: Short Walls

W zrujnowanym mieście ogromną eksplozje przeżyło tylko kilka starszych osób. Staruszka z trudnością przemierza ulice. Mija pomniki przeszłości, które teraz są zapomniane i bezwartościowe. Na wystawach sklepowych widać martwe manekiny. W krótkich retrospekcjach pojawiają się ci, którzy już nigdy tutaj nie powrócą. Film Marty Pajek to postapokaliptyczna wizja świata, w której człowiek oraz jego egzystencja nie znaczy więcej niż ułamek sekundy.

1 listopada 2021, godz. 18:00, Zita Folkets Bio, sala 2
5 listopada 2021, godz. 18:00, Zita Folkets Bio, sala 1

Impossible Figures And Other Stories I


W tym roku można również spotkać reżyserkę, Martę Pajek podczas pokazu bloku filmów krótkometrażowych Walls w kinie Zita. Przyjedzie ona do Sztokholmu, aby opowiedzieć o swoim filmie Impossible Figures and Other Stories I, który będzie można zobaczyć w piątek, 5 listopada, o godzinie 18:00.

Marta Pajek jest reżyserką filmów animowanych, graficzką i malarką, zaangażowaną również w sztukę wideo. Zdobyła wykształcenie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2005 obroniła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego u Jerzego Kuci. W animacjach Pajek można zauważyć jej zainteresowania nie tylko sztuką czy grafiką, ale również tańcem, teatrem i psychologią.

Więcej informacji o festiwalu: https://rexanimation.se/

Informacje o programie i bilety można znaleźć na stronie kina Zita.

Organizator: Stowarzyszenie REX Animationsfestival ze wsparciem miasta Sztokholm, regionu Sztokholm oraz Szwedzkiego Instytut Filmowego.

Projekt organizowany we współpracy z EUNIC Sztokholm.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia