29.10.2021 - 7.11.2021 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm

Polskie animacje w ramach REX Animation Film Festival 2021 🗺

Festiwal animacji REX po raz siódmy prezentuje zróżnicowany zbiór nowych europejskich krótkometrażowych filmów animowanych. W tym roku zobaczymy trzy polskie filmy w kategoriach: Stop Motion, Families oraz Walls. Oficjalna część festiwalu odbędzie się w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie w dniach 29 października – 7 listopada.

W tym roku planowane jest sześć bloków filmów krótkometrażowych dla dorosłych, dwa bloki filmów dla dzieci, dwa pełnometrażowe filmy oraz REX Animation Student Award.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia trzech polskich animacji:


THREE JUMPS TO HAPPINESS w reżyserii Artura Hanaja
Blok filmów krótkometrażowych: Stop Motion

Czarna komedia opisująca jeden wieczór z życia kilku zwierząt. Para żółwi, niedźwiedź oraz małpa, która jest trenerem personalnym, chcą znaleźć nową motywację do wprowadzenia zmian w swoich życiu. Historia opiera się na tradycyjnej bajce ezopowej o tematyce zwierząt poszukujących współczesnych odpowiedzi na pytania o egzystencję.

30 października 2021, godz. 15:00, Zita Folkets Bio, sala 1
2 listopada 2021, godz. 19:30, Zita Folkets Bio, sala 2

Three Jumps to Happiness


WE HOPE YOU WON’T NEED TO COME BACK w reżyserii Anastazji Naumenko
Blok filmów krótkometrażowych: Families

Młoda dziewczyna emigruje. Teraz musi żyć i funkcjonować w nowym i obcym środowisku. Nowa sytuacja powoli zmienia się w rutynę, a ona sama w wytwór Frankensteina.

29 października 2021, Bio Mauritz (Film Animacji w Filmhuset)
3 listopada 2021, godz. 18:00, Zita Folkets Bio, sala 1

We Hope You Won’t Need To Come Back


IMPOSSIBLE FIGURES AND OTHER STORIES I w reżyserii Marty Pajek
Blok filmów krótkometrażowych: Walls: Short Walls

W zrujnowanym mieście ogromną eksplozje przeżyło tylko kilka starszych osób. Staruszka z trudnością przemierza ulice. Mija pomniki przeszłości, które teraz są zapomniane i bezwartościowe. Na wystawach sklepowych widać martwe manekiny. W krótkich retrospekcjach pojawiają się ci, którzy już nigdy tutaj nie powrócą. Film Marty Pajek to postapokaliptyczna wizja świata, w której człowiek oraz jego egzystencja nie znaczy więcej niż ułamek sekundy.

1 listopada 2021, godz. 18:00, Zita Folkets Bio, sala 2
5 listopada 2021, godz. 18:00, Zita Folkets Bio, sala 1

Impossible Figures And Other Stories I


W tym roku można również spotkać reżyserkę, Martę Pajek podczas pokazu bloku filmów krótkometrażowych Walls w kinie Zita. Przyjedzie ona do Sztokholmu, aby opowiedzieć o swoim filmie Impossible Figures and Other Stories I, który będzie można zobaczyć w piątek, 5 listopada, o godzinie 18:00.

Marta Pajek jest reżyserką filmów animowanych, graficzką i malarką, zaangażowaną również w sztukę wideo. Zdobyła wykształcenie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2005 obroniła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego u Jerzego Kuci. W animacjach Pajek można zauważyć jej zainteresowania nie tylko sztuką czy grafiką, ale również tańcem, teatrem i psychologią.

Więcej informacji o festiwalu: https://rexanimation.se/

Informacje o programie i bilety można znaleźć na stronie kina Zita.

Organizator: Stowarzyszenie REX Animationsfestival ze wsparciem miasta Sztokholm, regionu Sztokholm oraz Szwedzkiego Instytut Filmowego.

Projekt organizowany we współpracy z EUNIC Sztokholm.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm Map

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia