19.10.2021 Aktualności

Wykład otwarty o Tadeuszu Różewiczu – Poeta i chaos świata

14 października 2021 odbył się wykład otwarty pt. „Tadeusz Różewicz (1921-2014): Poeta i nieporządek świata” poprowadzony online przez profesor Marię Zadencką, języko- oraz literaturoznawczynię z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Projekt został zorganizowany w związku z jubileuszem 100-lecia urodzin poety.

„Otwartość”, brak centrum i hierarchii w opisie świata, była wychwalana przez młodych, szwedzkich poetów i krytyków literackich w latach 60-tych XX w., kiedy to przetłumaczono na język szwedzki pierwsze wiersze, dramaty oraz twórczość prozatorską Tadeusza Różewicza. Lars Kleberg opisuje, jak szwedzka poezja z okresu lat 60-tych („Nyenkel poesi”) w nawiązaniach do twórczości Różewicza odzwierciedlała własną podejrzliwość wobec metafor i symboli, tradycji i historii. W latach 80-tych sposób pisania Różewicza został nawet scharakteryzowany jako niemal nihilistyczny (Neuger).

Maria Zadencka

Wkrótce, na stronie Instytutu, zostanie udostępnione nagranie wykładu, tak, aby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się więcej o fascynującej twórczości jednego z największych polskich poetów!

Projekt został zorganizowany przez Wydział Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.


Zdjęcie: Marcin Biodrowski

Scheduled Aktualności

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia