19.11.2021 Muzyka, Wydarzenia Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert Hani Rani 🗺

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!

Wyprzedane!


Autorka Agneta Pleijel oraz tłumacz i znawca kultury Stefan Ingvarsson rozmawiają z Carin Klaesson z Muzeum Nagrody Nobla o polskiej poetce i laureatce Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Będzie to wieczór poetyckiej przekory, oczywistego zwątpienia i zapierającego dech w piersiach zdumienia. Po rozmowie zapraszamy na koncert z wielokrotnie nagradzaną polską pianistką i kompozytorką Hanią Rani, która swoim debiutanckim albumem „Esja” zdobyła międzynarodowe uznanie na całym świecie.

Hania Rani czerpie inspirację ze sztuki wizualnej, formy i architektury po miejsca takie jak Gdańsk, Warszawa, Berlin czy Bieszczady w południowo-wschodniej Polsce. Swoją muzyką chce wyrazić, że „można podróżować po całym świecie, ale nic nie zobaczyć. To nie cel jest najważniejszy, lecz to, ile czerpiemy z tego, co dzieje się wokół nas ”.


Po koncercie zobaczyć będzie można wyjątkowy film krótkometrażowy „Na wieży Babel” polskiej reżyserki Marii Wróż-Prusiewicz, który był prezentowany, między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Cannes (Cannes Court Metrage 2016) i zdobył amerykańską nagrodę Best Shorts Competition w czerwcu 2016.  Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”. Zawiłe relacje pomiędzy bohaterami poznajemy z różnych perspektyw – dziecka, kobiety i widza. 


W programie:

18.00 – 18.30 Rozmowa Agnety Pleijel, Stefana Ingvarssona i Carin Klaesson
18.30 – 19.00 Przerwa
19.00 – 20.00 Koncert – Hania Rani
20.00 – 21.00 Mingel w Bistro Nobel / W sali kinowej muzeum pokazany zostanie film krótkometrażowy „Na wieży Babel” Marii Wróż-Prusiewicz.

Film „Na wieży Babel” będzie wyświetlany również w sobotę i w niedzielę w godzinach otwarcia Muzeum Nagrody Nobla.


Program jest efektem współpracy Muzeum Nagrody Nobla z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Pokaz filmu Marii Wróż-Prusiewicz „Na wieży Babel” został zorganizowany we współpracy z Fundacją Ars Integra.


Więcej informacji na stronie Muzeum Nagrody Nobla.

Posłuchaj Hani Rani i jej albumu „Esja” tutaj.


Zdjęcie Wisławy Szymborskiej i Hani Rani: Nobel Prize Museum

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia