19.11.2021 Muzyka, Wydarzenia Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert Hani Rani 🗺

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!

Wyprzedane!


Autorka Agneta Pleijel oraz tłumacz i znawca kultury Stefan Ingvarsson rozmawiają z Carin Klaesson z Muzeum Nagrody Nobla o polskiej poetce i laureatce Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Będzie to wieczór poetyckiej przekory, oczywistego zwątpienia i zapierającego dech w piersiach zdumienia. Po rozmowie zapraszamy na koncert z wielokrotnie nagradzaną polską pianistką i kompozytorką Hanią Rani, która swoim debiutanckim albumem „Esja” zdobyła międzynarodowe uznanie na całym świecie.

Hania Rani czerpie inspirację ze sztuki wizualnej, formy i architektury po miejsca takie jak Gdańsk, Warszawa, Berlin czy Bieszczady w południowo-wschodniej Polsce. Swoją muzyką chce wyrazić, że „można podróżować po całym świecie, ale nic nie zobaczyć. To nie cel jest najważniejszy, lecz to, ile czerpiemy z tego, co dzieje się wokół nas ”.


Po koncercie zobaczyć będzie można wyjątkowy film krótkometrażowy „Na wieży Babel” polskiej reżyserki Marii Wróż-Prusiewicz, który był prezentowany, między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Cannes (Cannes Court Metrage 2016) i zdobył amerykańską nagrodę Best Shorts Competition w czerwcu 2016.  Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”. Zawiłe relacje pomiędzy bohaterami poznajemy z różnych perspektyw – dziecka, kobiety i widza. 


W programie:

18.00 – 18.30 Rozmowa Agnety Pleijel, Stefana Ingvarssona i Carin Klaesson
18.30 – 19.00 Przerwa
19.00 – 20.00 Koncert – Hania Rani
20.00 – 21.00 Mingel w Bistro Nobel / W sali kinowej muzeum pokazany zostanie film krótkometrażowy „Na wieży Babel” Marii Wróż-Prusiewicz.

Film „Na wieży Babel” będzie wyświetlany również w sobotę i w niedzielę w godzinach otwarcia Muzeum Nagrody Nobla.


Program jest efektem współpracy Muzeum Nagrody Nobla z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Pokaz filmu Marii Wróż-Prusiewicz „Na wieży Babel” został zorganizowany we współpracy z Fundacją Ars Integra.


Więcej informacji na stronie Muzeum Nagrody Nobla.

Posłuchaj Hani Rani i jej albumu „Esja” tutaj.


Zdjęcie Wisławy Szymborskiej i Hani Rani: Nobel Prize Museum

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm Map

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.
25 09.2022 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

PRACE BARBARY KOZŁOWSKIEJ NA WYSPIE ORNÖ 🗓

Wystawa pt. "Deras lyckligaste dagar var de mörka och vidsträckta dagarna med regn" („Ich najszczęśliwsze dni były ciemnymi, przepastnymi dniami z deszczem”) w galerii MÖRBY GÅRD KONST na Ornö, wyspie Archipelagu Sztokholmskiego, prezentuje między innymi fotografie polskiej artystki Barbary Kozłowskiej (1940-2008) - przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawa trwa od 6 do 28 sierpnia 2022, od piątku do niedzieli w godzinach 12-18.
06 08.2022 28 08.2022 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia