19.11.2021 Muzyka, Wydarzenia Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert Hani Rani 🗺

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!

Wyprzedane!


Autorka Agneta Pleijel oraz tłumacz i znawca kultury Stefan Ingvarsson rozmawiają z Carin Klaesson z Muzeum Nagrody Nobla o polskiej poetce i laureatce Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Będzie to wieczór poetyckiej przekory, oczywistego zwątpienia i zapierającego dech w piersiach zdumienia. Po rozmowie zapraszamy na koncert z wielokrotnie nagradzaną polską pianistką i kompozytorką Hanią Rani, która swoim debiutanckim albumem „Esja” zdobyła międzynarodowe uznanie na całym świecie.

Hania Rani czerpie inspirację ze sztuki wizualnej, formy i architektury po miejsca takie jak Gdańsk, Warszawa, Berlin czy Bieszczady w południowo-wschodniej Polsce. Swoją muzyką chce wyrazić, że „można podróżować po całym świecie, ale nic nie zobaczyć. To nie cel jest najważniejszy, lecz to, ile czerpiemy z tego, co dzieje się wokół nas ”.


Po koncercie zobaczyć będzie można wyjątkowy film krótkometrażowy „Na wieży Babel” polskiej reżyserki Marii Wróż-Prusiewicz, który był prezentowany, między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Cannes (Cannes Court Metrage 2016) i zdobył amerykańską nagrodę Best Shorts Competition w czerwcu 2016.  Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”. Zawiłe relacje pomiędzy bohaterami poznajemy z różnych perspektyw – dziecka, kobiety i widza. 


W programie:

18.00 – 18.30 Rozmowa Agnety Pleijel, Stefana Ingvarssona i Carin Klaesson
18.30 – 19.00 Przerwa
19.00 – 20.00 Koncert – Hania Rani
20.00 – 21.00 Mingel w Bistro Nobel / W sali kinowej muzeum pokazany zostanie film krótkometrażowy „Na wieży Babel” Marii Wróż-Prusiewicz.

Film „Na wieży Babel” będzie wyświetlany również w sobotę i w niedzielę w godzinach otwarcia Muzeum Nagrody Nobla.


Program jest efektem współpracy Muzeum Nagrody Nobla z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Pokaz filmu Marii Wróż-Prusiewicz „Na wieży Babel” został zorganizowany we współpracy z Fundacją Ars Integra.


Więcej informacji na stronie Muzeum Nagrody Nobla.

Posłuchaj Hani Rani i jej albumu „Esja” tutaj.


Zdjęcie Wisławy Szymborskiej i Hani Rani: Nobel Prize Museum

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm Map

Wystawa Iwony Zając “Return” w Centrum Kultury

Centrum Kultury Ronneby Konsthall poznało Iwonę Zając w ramach trzyletniego projektu artystycznego “Art Line”, w którym wzięli udział artyści z 5 krajów nadbałtyckich. To właśnie tam “urzekły nas jej murale, historie oraz szacunek dla stoczniowców i gdańszczan.” - podkreślają pracownicy Centrum Ronneby Konsthall.
22 01.2022 13 03.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa: Composers of the Visegrad Group 🗓

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej interaktywnej wystawy plenerowej "Composers of the Visegrad Group" z udziałem światowej sławy cenionych kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji, Czech i Polski.
23 12.2021 21 01.2022 Muzyka, Wydarzenia

Poezja i dobro – wystawa Cypriana Kamila

Zapraszamy do obejrzenia wystawy informacyjnej „Poezja i dobro” z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w dniach 16 grudnia 2021 - 24 stycznia 2022.
16 12.2021 24 01.2022 Literatura, Wydarzenia