19.11.2021 Muzyka, Wydarzenia Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert Hani Rani 🗺

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!

Wyprzedane!


Autorka Agneta Pleijel oraz tłumacz i znawca kultury Stefan Ingvarsson rozmawiają z Carin Klaesson z Muzeum Nagrody Nobla o polskiej poetce i laureatce Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Będzie to wieczór poetyckiej przekory, oczywistego zwątpienia i zapierającego dech w piersiach zdumienia. Po rozmowie zapraszamy na koncert z wielokrotnie nagradzaną polską pianistką i kompozytorką Hanią Rani, która swoim debiutanckim albumem „Esja” zdobyła międzynarodowe uznanie na całym świecie.

Hania Rani czerpie inspirację ze sztuki wizualnej, formy i architektury po miejsca takie jak Gdańsk, Warszawa, Berlin czy Bieszczady w południowo-wschodniej Polsce. Swoją muzyką chce wyrazić, że „można podróżować po całym świecie, ale nic nie zobaczyć. To nie cel jest najważniejszy, lecz to, ile czerpiemy z tego, co dzieje się wokół nas ”.


Po koncercie zobaczyć będzie można wyjątkowy film krótkometrażowy „Na wieży Babel” polskiej reżyserki Marii Wróż-Prusiewicz, który był prezentowany, między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Cannes (Cannes Court Metrage 2016) i zdobył amerykańską nagrodę Best Shorts Competition w czerwcu 2016.  Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”. Zawiłe relacje pomiędzy bohaterami poznajemy z różnych perspektyw – dziecka, kobiety i widza. 


W programie:

18.00 – 18.30 Rozmowa Agnety Pleijel, Stefana Ingvarssona i Carin Klaesson
18.30 – 19.00 Przerwa
19.00 – 20.00 Koncert – Hania Rani
20.00 – 21.00 Mingel w Bistro Nobel / W sali kinowej muzeum pokazany zostanie film krótkometrażowy „Na wieży Babel” Marii Wróż-Prusiewicz.

Film „Na wieży Babel” będzie wyświetlany również w sobotę i w niedzielę w godzinach otwarcia Muzeum Nagrody Nobla.


Program jest efektem współpracy Muzeum Nagrody Nobla z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Pokaz filmu Marii Wróż-Prusiewicz „Na wieży Babel” został zorganizowany we współpracy z Fundacją Ars Integra.


Więcej informacji na stronie Muzeum Nagrody Nobla.

Posłuchaj Hani Rani i jej albumu „Esja” tutaj.


Zdjęcie Wisławy Szymborskiej i Hani Rani: Nobel Prize Museum

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Nobel Prize Museum, Stortorget 2, Stockholm Map

Pokaz filmu „Chleb i sól” (2022) na

Pokazy film Damiana Kocura „Chleb i sól” (2022), w ramach tegorocznego Festiwalu Filmowego w Umeå, odbędą się 1 grudnia o godz. 15:00 oraz 5 grudnia o godz. 17:45. Ponadto, po ostatnim seansie będzie miał miejsce koncert Tymoteusza Biesa. Zapraszamy!
29 11.2023 05 12.2023 Kino, Muzyka, Wydarzenia

Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele Adolfa

Zanurz się w świąteczną atmosferę podczas koncertu bożonarodzeniowego UE, który odbędzie się ponownie w kościele Adolfa Fredrika w poniedziałek, 11 grudnia o godz 18.00. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprasza na wieczór z kolędami ze wszystkich zakątków Europy, w tym roku ponownie będzie z nami Ukraina.
11 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia