11.11.2021 Aktualności, Galeria, Sztuka polska Nobel Prize Muzeum, Stockholm

Unikatowe przedmioty Wisławy Szymborskiej przekazane do Muzeum Nobla 🗺

W tym roku mija 25 lat od przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. W czwartek 11 listopada w Sztokholmie odbyła się uroczystość przekazania Muzeum Nobla w Sztokholmie trzech przedmiotów po Wisławie Szymborskiej. Dają one wgląd w proces twórczy polskiej poetki oraz falę popularności, z którą na co dzień Szymborska musiała się zmagać po przyznaniu jej Nagrody Nobla.

Długopis, okulary i kartka z podziękowaniami za gratulacje zostaną teraz włączone przez Muzeum Nobla do wciąż rosnącej kolekcji eksponatów związanych z laureatami Nagrody Nobla. Wśród nich jest, na przykład, rękopis Alberta Einsteina oraz szal, który miała na sobie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Malala Yousafzai podczas przemówienia na forum ONZ.


„Zawsze prosimy laureatów, którzy nas odwiedzają, o przywiezienie ze sobą szczególnego dla nich przedmiotu, który pomoże nam w opowiedzeniu ich historii. Czasem przekazywane są nam również przedmioty po już nieżyjących laureatach” – mówi Erika Lanner, dyrektor Muzeum Nobla.

Podczas ceremonii można było usłyszeć historię związaną z przekazanymi okularami Szymborskiej. Poetka nie potrzebowała okularów do czytania. Po otrzymaniu Nagrody Nobla używała ich głównie, kiedy wychodziła na ulicę w celu maskowania się, żeby nie zostać rozpoznaną przez łowców autografów i fanów.

Przedmioty ofiarowane przez krakowską Fundację Wisławy Szymborskiej zostały przekazane Muzeum Nobla przez dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Pawła Ruszkiewicza, który przytoczył słowa prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz wieloletniego sekretarza poetki, Michała Rusinka: „Jako Fundacja Wisławy Szymborskiej jesteśmy zaszczyceni, że w Muzeum Noblowskim znajdą się pamiątki po Wisławie Szymborskiej. Mamy nadzieję, że przykują one uwagę zwiedzających i być może spowodują, że zainteresują się oni twórczością poetycką Noblistki.”

Oprócz okularów Fundacja ofiarowała długopis, którym Wisława Szymborska nanosiła poprawki na swoich maszynopisach oraz podpisaną kartkę z podziękowaniem. Noblistka poświęciła mnóstwo czasu wysyłając kartki z podziękowaniem do wszystkich, którzy przesłali jej gratulacje w związku z Nagrodą Nobla.


19 listopada ofiarowane przedmioty zostaną zaprezentowane w Muzeum Nobla podczas specjalnego wieczoru poświęconemu polskiej Noblistce. W programie jest rozmowa Carin Klaesson z Muzeum Nobla z pisarką Agnetą Pleijel oraz publicystą kulturalnym Stefanem Ingvarssonem na temat Wisławy Szymborskiej. Następnie wystąpi wielokrotnie nagradzana polska pianistka i kompozytorka Hania Rani, której debiutancka płyta pt. „Esja” odniosła międzynarodowy sukces. Podczas wydarzenia będzie można również zobaczyć film Marii Wróż-Prusiewicz „The Tower of Babel”, przedstawiający różne historie będące odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej o tym samym tytule. Wieczór jest współpracą Muzeum Nobla z Instytutem Polskim w Sztokholmie. Więcej informacji: https://nobelprizemuseum.se/poetisk-hyllning-till-wislawa-szymborska-konsert-av-hania-rani/

Szwedzka Akademia uhonorowała Wisławę Szymborską Literacką Nagrodą Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Poetka urodziła się w Kórniku w 1923 roku, zmarła w Krakowie w 2012 roku. Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę.


Oryginalny tekst w j.szwedzkim: Muzeum Nagrody Nobla. Więcej informacji tutaj.

Scheduled Aktualności Galeria Sztuka polska
Nobel Prize Muzeum, Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2022

Każdego roku Boże Narodzenie wypełnia nasze życie swoim magicznym blaskiem, rozsiewając w powietrzu przesłanie nadziei i miłości! To czas wspólnego cieszenia się prostymi rzeczami, które sprawiają, że życie przepełnione jest radością i spełnieniem.
22 12.2021 Aktualności

Koncert świąteczny krajów UE w Sztokholmie –

We wtorek, 14 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbył się koncert świąteczny zorganizowany przez Komisję Europejską w Szwecji oraz 16 ambasad krajów UE w Szwecji.
15 12.2021 Aktualności, Galeria

Fotoreportaż: Zabij to i wyjedź z tego

Festiwal Dni Filmu V4 odbył się w dniach 3-5 grudnia w kinie Zita w Sztokholmie. Podczas trzech dni festiwalu zaprezentowane zostały filmy z Polski, Węgier, Słowacji oraz Czech.
06 12.2021 Aktualności, Galeria