22.11.2021 Aktualności, Galeria Nobel Prize Museum, Stockholm

Fotorelacja: Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej w Muzeum Nagrody Nobla 🗺

W piątek, 19 listopada Muzeum Nagrody Nobla, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, uczciło 25. rocznicę otrzymania przez Wisławę Szymborską Literackiej Nagrody Nobla. Wieczór okazał się pełnym sukcesu wydarzeniem z wypełnionym po brzegi salonem muzeum - z prelekcją, koncertem i pokazem filmowym poświęconymi Szymborskiej.
Carin Klaesson, Agneta Pleijel i Stefan Ingvarsson. Zdjęcie: Catrina Harling

Podczas wieczoru można było posłuchać bardzo ciekawej rozmowy dotyczącej poezji Szymborskiej, która odbyła się pomiędzy Carin Klaesson z Muzeum Nagrody Nobla, pisarką Agnetą Pleijel oraz tłumaczem i znawcą kultury Stefanem Ingvarssonem. Rozmowę uzupełniły odczyty wierszy Szymborskiej. Prawdziwą przyjemnością podczas całego wieczoru była obecność wybitnego tłumacza Szymborskiej na język szwedzki, Andersa Bodegårda.


Publiczność mogła skorzystać z okazji, aby zobaczyć nowo stworzoną w muzeum gablotę, w której zaprezentowane są obiekty Wisławy Szymborskiej. Przedmioty zostały niedawno przekazane Muzeum Nagrody Nobla za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Sztokholmie dzięki Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Dają one wgląd w proces twórczy poetki oraz jej radzenia sobie z uwagą i sławą, jaką przyniosła jej Nagroda Nobla.


W ramach wydarzenia, a potem przez cały weekend, można było również obejrzeć krótki film „Na wieży Babel” polskiej reżyserki Marii Wróż-Prusiewicz, który był wyświetlany w sali kinowej Muzeum Nagrody Nobla. Film przedstawia różne interpretacje wiersza „Na wieży Babel” Wisławy Szymborskiej. Jego odmienne interpretacje mają być wyrazem przyglądania się słowu oraz widzenia poezji na wiele różnych sposobów.


Część muzyczną spotkania stanowił koncert wybitnej polskiej pianistki i kompozytorki Hani Rani. Jej kameralny, lecz niezapomniany performance porwał szturmem publiczność i nikt nie chciał, żeby się skończył.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Muzeum Nagrody Nobla i wspaniałej publiczności za udział w tym niezwykłym wieczorze!

Scheduled Aktualności Galeria
Nobel Prize Museum, Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2022

Każdego roku Boże Narodzenie wypełnia nasze życie swoim magicznym blaskiem, rozsiewając w powietrzu przesłanie nadziei i miłości! To czas wspólnego cieszenia się prostymi rzeczami, które sprawiają, że życie przepełnione jest radością i spełnieniem.
22 12.2021 Aktualności

Koncert świąteczny krajów UE w Sztokholmie –

We wtorek, 14 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbył się koncert świąteczny zorganizowany przez Komisję Europejską w Szwecji oraz 16 ambasad krajów UE w Szwecji.
15 12.2021 Aktualności, Galeria

Fotoreportaż: Zabij to i wyjedź z tego

Festiwal Dni Filmu V4 odbył się w dniach 3-5 grudnia w kinie Zita w Sztokholmie. Podczas trzech dni festiwalu zaprezentowane zostały filmy z Polski, Węgier, Słowacji oraz Czech.
06 12.2021 Aktualności, Galeria