22.11.2021 Aktualności, Galeria Nobel Prize Museum, Stockholm

Fotorelacja: Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej w Muzeum Nagrody Nobla 🗺

W piątek, 19 listopada Muzeum Nagrody Nobla, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, uczciło 25. rocznicę otrzymania przez Wisławę Szymborską Literackiej Nagrody Nobla. Wieczór okazał się pełnym sukcesu wydarzeniem z wypełnionym po brzegi salonem muzeum - z prelekcją, koncertem i pokazem filmowym poświęconymi Szymborskiej.
Carin Klaesson, Agneta Pleijel i Stefan Ingvarsson. Zdjęcie: Catrina Harling

Podczas wieczoru można było posłuchać bardzo ciekawej rozmowy dotyczącej poezji Szymborskiej, która odbyła się pomiędzy Carin Klaesson z Muzeum Nagrody Nobla, pisarką Agnetą Pleijel oraz tłumaczem i znawcą kultury Stefanem Ingvarssonem. Rozmowę uzupełniły odczyty wierszy Szymborskiej. Prawdziwą przyjemnością podczas całego wieczoru była obecność wybitnego tłumacza Szymborskiej na język szwedzki, Andersa Bodegårda.


Publiczność mogła skorzystać z okazji, aby zobaczyć nowo stworzoną w muzeum gablotę, w której zaprezentowane są obiekty Wisławy Szymborskiej. Przedmioty zostały niedawno przekazane Muzeum Nagrody Nobla za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Sztokholmie dzięki Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Dają one wgląd w proces twórczy poetki oraz jej radzenia sobie z uwagą i sławą, jaką przyniosła jej Nagroda Nobla.


W ramach wydarzenia, a potem przez cały weekend, można było również obejrzeć krótki film „Na wieży Babel” polskiej reżyserki Marii Wróż-Prusiewicz, który był wyświetlany w sali kinowej Muzeum Nagrody Nobla. Film przedstawia różne interpretacje wiersza „Na wieży Babel” Wisławy Szymborskiej. Jego odmienne interpretacje mają być wyrazem przyglądania się słowu oraz widzenia poezji na wiele różnych sposobów.


Część muzyczną spotkania stanowił koncert wybitnej polskiej pianistki i kompozytorki Hani Rani. Jej kameralny, lecz niezapomniany performance porwał szturmem publiczność i nikt nie chciał, żeby się skończył.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Muzeum Nagrody Nobla i wspaniałej publiczności za udział w tym niezwykłym wieczorze!

Scheduled Aktualności >Galeria
Nobel Prize Museum, Stockholm Map

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.
25 09.2022 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

Szwedzka premiera książki Salci Hałas “Potop” 🗓

26 sierpnia swoją premierę będzie miała w Szwecji powieść polskiej autorki Salci Hałas - „Potop”. Książka została przetłumaczona na język szwedzki przez Patricię Cukrowską i wydana przez Prosak Förlag (2022). „Potop” opowiada niezwykłą historię o trzech kobietach z Gdyni, które przeczuwają nadchodzący dzień zagłady. Gorąco polecamy tę apokaliptyczną historię przepełnioną czarnym humorem i fascynującymi postaciami!
26 08.2022 Aktualności, Galeria

PRACE BARBARY KOZŁOWSKIEJ NA WYSPIE ORNÖ 🗓

Wystawa pt. "Deras lyckligaste dagar var de mörka och vidsträckta dagarna med regn" („Ich najszczęśliwsze dni były ciemnymi, przepastnymi dniami z deszczem”) w galerii MÖRBY GÅRD KONST na Ornö, wyspie Archipelagu Sztokholmskiego, prezentuje między innymi fotografie polskiej artystki Barbary Kozłowskiej (1940-2008) - przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawa trwa od 6 do 28 sierpnia 2022, od piątku do niedzieli w godzinach 12-18.
06 08.2022 28 08.2022 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia