9.12.2021 Muzyka, Wydarzenia Kungliga Musikhögskolan, Stockholm

Spotkanie upamiętniające Marię Skłodowską-Curie 🗺

9 grudnia w Królewskiej Akademii Muzycznej (Kungliga Musikhögskolan) w Sztokholmie odbędzie się ”Preludium inför Nobel” („Noblowskie Preludium”) - wieczór poświęcony postaci polskiej Noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, jej życiu i dokonaniach na polu nauk.

KJest on tradycyjnie organizowany przez Królewską Akademię Muzyczną w Sztokholmie jako wydarzenie towarzyszące tygodniowi noblowskiemu. W programie znajduje się muzyka w wykonaniu studentów i profesorów Królewskiej Akademii Muzycznej (m.in. wybitny pianista prof. Staffan Scheja) oraz wykłady zaproszonych gości: prof. Stefan Einhorn z Karolinska Institutet, dr Marijane Jonsson z Handelshögskolan w Sztokholmie. Narratorem wieczoru była szwedzka kompozytorka, piosenkarka i aktorka Camilla Ringquist, autorka muzyki i spektaklu na podstawie życia Marii Skłodowskiej-Curie, którego premiera odbędzie się w przyszłym roku.

Och kvällens ciceron är Camilla Ringquist – skådespelare, sångersk, kompositör och dramatiker som i somras gav ut Kontynuacją wieczoru będzie spotkanie w Atrium Erlinga Perssona zorganizowane przez Instytut Polski z udziałem organizatorów, muzyków i występujących na scenie podczas „Noblowskiego Preludium” oraz korpusu dyplomatycznego i partnerów Instytutu Polskiego. Specjalnie na tę okazję Instytut Polski wyprodukował okolicznościowe pocztówki z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie.


Więcej informacji na stronie Kungliga Musikhögskolan.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Kungliga Musikhögskolan, Stockholm Map

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.
25 09.2022 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

PRACE BARBARY KOZŁOWSKIEJ NA WYSPIE ORNÖ 🗓

Wystawa pt. "Deras lyckligaste dagar var de mörka och vidsträckta dagarna med regn" („Ich najszczęśliwsze dni były ciemnymi, przepastnymi dniami z deszczem”) w galerii MÖRBY GÅRD KONST na Ornö, wyspie Archipelagu Sztokholmskiego, prezentuje między innymi fotografie polskiej artystki Barbary Kozłowskiej (1940-2008) - przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawa trwa od 6 do 28 sierpnia 2022, od piątku do niedzieli w godzinach 12-18.
06 08.2022 28 08.2022 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia