14.12.2021 Muzyka, Wydarzenia Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 16, Stockholm

Koncert świąteczny w Kościele Adolfa Fredrika 🗺

Święta tuż tuż! Pierwszy śnieg już spadł, ulice są pięknie ustrojone w świąteczne dekoracje, a zimowy mrok rozświetlają długie łańcuchy lampek. Czas więc i na świąteczny koncert! Komisja Europejska w Szwecji wraz z ambasadami 16 krajów UE ma przyjemność zaprosić na wielojęzyczny Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami ze wszystkich zakątków Europy!

Koncert odbędzie się we wtorek 14 grudnia 2021, o godz. 18.00, w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie. Kolędy będą wykonywane w językach poszczególnych krajów, a ich tłumaczenie na język angielski będzie można znaleźć w katalogu dostępnym dla wszystkich słuchaczy. Prowadzący opowiedzą również o najciekawszych tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. 

Serdecznie zapraszamy!

Koncert jest darmowy, obowiązują jednak bilety imienne, rezerwowane online, które należy przedstawić przy wejściu wraz z certyfikatem szczepienia Covid.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz biletach znaleźć można tutaj.

Zdjęcie: Bogusław Rawiński


O polskich artystach:

Dominika Depczyk – wokalistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych, o repertuarze oscylującym wokół takich gatunków jak smooth jazz /mainstream jazz. Obdarzona ciekawą barwą głosu i formą interpretacji. Absolwentka Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka I nagrody w konkursie dla wokalistów w Tyresö Jazz&Blues Clubs Tävling oraz I nagrody w konkursie poetyckim organizowanym przez Fundację Młodej Polonii w Warszawie. Autorka tekstów do kilku jazowych utworów, które zaśpiewa podczas koncertu. Na stałe mieszka w Sztokholmie, gdzie intensywnie i twórczo uczestniczy w życiu artystycznym Polonii szwedzkiej, jak i w projektach z udziałem szwedzkich artystów. Uczestniczyła w realizacji polsko-szwedzkiego widowiska muzycznego „Julsånger från Klimczok”. Przez szereg lat współpracowała z muzyczno-teatralną grupą Bagatela biorąc udział w większości spektakli, w których oprócz ciekawych interpretacji muzycznych pokazała swój niewątpliwy talent sceniczny. Wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w Szwecji brała udział w koncertach kolęd popularyzujących XVII-wieczną polską kolędę odnalezioną w szwedzkim zamku Skokloster.

Od 2001 roku współpracuje z pianistą Witoldem Robotyckim oraz basistą Januszem Słotwińskim.

Witold Robotycki to kompozytor, aranżer oraz dyrektor muzyczny, pianista i trębacz. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie i był członkiem klubu jazzowego ‘Helikon’. Jego wczesne kompozycje były grane w Radiu Kraków oraz w krakowskich studiach telewizyjnych. W 1972 przyjechał do Szwecji, gdzie współpracował z wieloma międzynarodowymi zespołami, często w roli dyrektora muzycznego. Jest aktywny w ramach polskiej sceny muzycznej w Sztokholmie jako kompozytor, pianista i aranżer muzyczny. Współpracuje również z teatrem dziecięcym, grupą kabaretową „Bagatela” i grupą „Poesisalongen”, gdzie akompaniuje znanym aktorom gościnnym z Polski.

Janusz Słotwiński jest uznanym basistą. W 1962 założył zespół jazzowy, który zdobył Dziennikarską Nagrodę Muzyczną w konkursie „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Uczestniczył w nagraniu muzyki do znanej na całym świecie „Pantomimy” Henryka Tomaszewskiego. W 1980 odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z czołowymi polskimi muzykami i wokalistami. W Szwecji występował ze znanymi szwedzkimi artystami i gwiazdami filmowymi. Od 1982 roku gra i występuje z Witoldem Robotyckim.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 16, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia