14.12.2021 Muzyka, Wydarzenia Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 16, Stockholm

Koncert świąteczny w Kościele Adolfa Fredrika 🗺

Święta tuż tuż! Pierwszy śnieg już spadł, ulice są pięknie ustrojone w świąteczne dekoracje, a zimowy mrok rozświetlają długie łańcuchy lampek. Czas więc i na świąteczny koncert! Komisja Europejska w Szwecji wraz z ambasadami 16 krajów UE ma przyjemność zaprosić na wielojęzyczny Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami ze wszystkich zakątków Europy!

Koncert odbędzie się we wtorek 14 grudnia 2021, o godz. 18.00, w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie. Kolędy będą wykonywane w językach poszczególnych krajów, a ich tłumaczenie na język angielski będzie można znaleźć w katalogu dostępnym dla wszystkich słuchaczy. Prowadzący opowiedzą również o najciekawszych tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. 

Serdecznie zapraszamy!

Koncert jest darmowy, obowiązują jednak bilety imienne, rezerwowane online, które należy przedstawić przy wejściu wraz z certyfikatem szczepienia Covid.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz biletach znaleźć można tutaj.

Zdjęcie: Bogusław Rawiński


O polskich artystach:

Dominika Depczyk – wokalistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych, o repertuarze oscylującym wokół takich gatunków jak smooth jazz /mainstream jazz. Obdarzona ciekawą barwą głosu i formą interpretacji. Absolwentka Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka I nagrody w konkursie dla wokalistów w Tyresö Jazz&Blues Clubs Tävling oraz I nagrody w konkursie poetyckim organizowanym przez Fundację Młodej Polonii w Warszawie. Autorka tekstów do kilku jazowych utworów, które zaśpiewa podczas koncertu. Na stałe mieszka w Sztokholmie, gdzie intensywnie i twórczo uczestniczy w życiu artystycznym Polonii szwedzkiej, jak i w projektach z udziałem szwedzkich artystów. Uczestniczyła w realizacji polsko-szwedzkiego widowiska muzycznego „Julsånger från Klimczok”. Przez szereg lat współpracowała z muzyczno-teatralną grupą Bagatela biorąc udział w większości spektakli, w których oprócz ciekawych interpretacji muzycznych pokazała swój niewątpliwy talent sceniczny. Wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w Szwecji brała udział w koncertach kolęd popularyzujących XVII-wieczną polską kolędę odnalezioną w szwedzkim zamku Skokloster.

Od 2001 roku współpracuje z pianistą Witoldem Robotyckim oraz basistą Januszem Słotwińskim.

Witold Robotycki to kompozytor, aranżer oraz dyrektor muzyczny, pianista i trębacz. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie i był członkiem klubu jazzowego ‘Helikon’. Jego wczesne kompozycje były grane w Radiu Kraków oraz w krakowskich studiach telewizyjnych. W 1972 przyjechał do Szwecji, gdzie współpracował z wieloma międzynarodowymi zespołami, często w roli dyrektora muzycznego. Jest aktywny w ramach polskiej sceny muzycznej w Sztokholmie jako kompozytor, pianista i aranżer muzyczny. Współpracuje również z teatrem dziecięcym, grupą kabaretową „Bagatela” i grupą „Poesisalongen”, gdzie akompaniuje znanym aktorom gościnnym z Polski.

Janusz Słotwiński jest uznanym basistą. W 1962 założył zespół jazzowy, który zdobył Dziennikarską Nagrodę Muzyczną w konkursie „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Uczestniczył w nagraniu muzyki do znanej na całym świecie „Pantomimy” Henryka Tomaszewskiego. W 1980 odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z czołowymi polskimi muzykami i wokalistami. W Szwecji występował ze znanymi szwedzkimi artystami i gwiazdami filmowymi. Od 1982 roku gra i występuje z Witoldem Robotyckim.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 16, Stockholm Map

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia

Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski

W zeszłym roku szeregiem wydarzeń upamiętniliśmy setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu. Pragniemy dalej przybliżać sylwetkę tej wyjątkowej postaci, tym razem prezentując wywiad z dwójką przyjaciół "Cześka" i miłośników jego twórczości, którzy dzielą się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani. Wywiad zostanie opublikowany na kanale Youtube Instytutu Polskiego dzień przed urodzinami Czesława Słani, 21 października.
21 10.2022 Historia, Wydarzenia

O Alfredzie Markowskiej w Szwedzkiej Telewizji 🗓

Na platformie Szwedzkiej Telewizji publicznej - SVT PLAY – jest już dostępny serial dokumentalny pt. „Zagłada Romów”. Trzeci odcinek serialu opowiada o polskiej Romani Alfredzie „Nonci” Markowskiej.
10 10.2022 Historia, Kino, Wydarzenia