16.12.2021 - 24.01.2022 Literatura, Wydarzenia Karlavägen 35, Stockholm

„Poezja i dobro” – wystawa Cypriana Kamila Norwida w Sztokholmie 🗺

Zapraszamy do obejrzenia wystawy informacyjnej „Poezja i dobro” z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w dniach 16 grudnia 2021 - 24 stycznia 2022.

W tym roku mija 200 lat od narodzin jednego z polskich poetów narodowych, Cypriana Kamila Norwida. Zgodnie z decyzją Sejmu RP rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwida. Z okazji jubileuszu Instytut Polski prezentuje plenerową wystawę o Norwidzie, którą od 16 grudnia można oglądać przed Ambasadą RP w Sztokholmie przy ul. Karlavägen 35.

Wystawa promująca postać poety powstała we współpracy z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. Przybliża ona osobę Norwida, ukazując jego życie i twórczość, skupiając się na jego podróżach i życiu na obczyźnie. Opowiada również o osobistej znajomości poety ze znanymi postaciami ówczesnej epoki, takimi jak Fryderyk Chopin.

Autorem treści wystawy jest Zastępca Dyrektora Muzeum Literatury p. Jarosław Mikołajewski, poeta i znawca twórczości Norwida. Tłumaczenia tekstów literackich będących cytatami z dzieł Norwida wystawy dokonał Jan Henrik Swahn. Treści merytoryczne wystawy zostały przetłumaczone przez Davida Szybka.

CYPRIAN KAMIL NORWID (1821-1883)

Wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, ale również rzeźbiarz, malarz i rysownik. Urodził się 24 września 1821 roku w wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie, jednak przerwał naukę, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Jako poeta Norwid zadebiutował w 1840 r. na łamach warszawskich pism. W 1842 r. wyjechał za granicę i już nigdy nie powrócił do kraju. Kontynuował studia malarskie i rzeźbiarskie w Monachium, Florencji i Belgii. W Paryżu w 1849 r. Norwid poznał Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina. Nędza skłoniła artystę do emigracji do Ameryki, gdzie wykonywał ilustracje dla jednego z wydawnictw. Po kilku latach powrócił do Europy. Zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu w biedzie i zapomnieniu. Niewątpliwie wyprzedzał swój czas, a zasłużone uznanie przyszło znacznie później. Ze względu na swój styl filozoficzny często określany jest mianem „poety myśli”. Uważany jest za czwartego wieszcza polskiego romantyzmu.

Zdjęcie: Michał Szweycer, Public domain


Wystawa zorganizowana została we współpracy z Ambasadą RP w Sztokholmie i potrwa do 24 stycznia 2022 r.

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia
Karlavägen 35, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia