„Poezja i dobro” – wystawa Cypriana Kamila Norwida w Sztokholmie 🗺
W tym roku mija 200 lat od narodzin jednego z polskich poetów narodowych, Cypriana Kamila Norwida. Zgodnie z decyzją Sejmu RP rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwida. Z okazji jubileuszu Instytut Polski prezentuje plenerową wystawę o Norwidzie, którą od 16 grudnia można oglądać przed Ambasadą RP w Sztokholmie przy ul. Karlavägen 35.
Wystawa promująca postać poety powstała we współpracy z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. Przybliża ona osobę Norwida, ukazując jego życie i twórczość, skupiając się na jego podróżach i życiu na obczyźnie. Opowiada również o osobistej znajomości poety ze znanymi postaciami ówczesnej epoki, takimi jak Fryderyk Chopin.
Autorem treści wystawy jest Zastępca Dyrektora Muzeum Literatury p. Jarosław Mikołajewski, poeta i znawca twórczości Norwida. Tłumaczenia tekstów literackich będących cytatami z dzieł Norwida wystawy dokonał Jan Henrik Swahn. Treści merytoryczne wystawy zostały przetłumaczone przez Davida Szybka.
CYPRIAN KAMIL NORWID (1821-1883)
Wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, ale również rzeźbiarz, malarz i rysownik. Urodził się 24 września 1821 roku w wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie, jednak przerwał naukę, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Jako poeta Norwid zadebiutował w 1840 r. na łamach warszawskich pism. W 1842 r. wyjechał za granicę i już nigdy nie powrócił do kraju. Kontynuował studia malarskie i rzeźbiarskie w Monachium, Florencji i Belgii. W Paryżu w 1849 r. Norwid poznał Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina. Nędza skłoniła artystę do emigracji do Ameryki, gdzie wykonywał ilustracje dla jednego z wydawnictw. Po kilku latach powrócił do Europy. Zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu w biedzie i zapomnieniu. Niewątpliwie wyprzedzał swój czas, a zasłużone uznanie przyszło znacznie później. Ze względu na swój styl filozoficzny często określany jest mianem „poety myśli”. Uważany jest za czwartego wieszcza polskiego romantyzmu.
Zdjęcie: Michał Szweycer, Public domain
Wystawa zorganizowana została we współpracy z Ambasadą RP w Sztokholmie i potrwa do 24 stycznia 2022 r.