16.12.2021 - 24.01.2022 Literatura, Wydarzenia Karlavägen 35, Stockholm

„Poezja i dobro” – wystawa Cypriana Kamila Norwida w Sztokholmie 🗺

Zapraszamy do obejrzenia wystawy informacyjnej „Poezja i dobro” z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w dniach 16 grudnia 2021 - 24 stycznia 2022.

W tym roku mija 200 lat od narodzin jednego z polskich poetów narodowych, Cypriana Kamila Norwida. Zgodnie z decyzją Sejmu RP rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwida. Z okazji jubileuszu Instytut Polski prezentuje plenerową wystawę o Norwidzie, którą od 16 grudnia można oglądać przed Ambasadą RP w Sztokholmie przy ul. Karlavägen 35.

Wystawa promująca postać poety powstała we współpracy z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. Przybliża ona osobę Norwida, ukazując jego życie i twórczość, skupiając się na jego podróżach i życiu na obczyźnie. Opowiada również o osobistej znajomości poety ze znanymi postaciami ówczesnej epoki, takimi jak Fryderyk Chopin.

Autorem treści wystawy jest Zastępca Dyrektora Muzeum Literatury p. Jarosław Mikołajewski, poeta i znawca twórczości Norwida. Tłumaczenia tekstów literackich będących cytatami z dzieł Norwida wystawy dokonał Jan Henrik Swahn. Treści merytoryczne wystawy zostały przetłumaczone przez Davida Szybka.

CYPRIAN KAMIL NORWID (1821-1883)

Wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, ale również rzeźbiarz, malarz i rysownik. Urodził się 24 września 1821 roku w wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie, jednak przerwał naukę, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Jako poeta Norwid zadebiutował w 1840 r. na łamach warszawskich pism. W 1842 r. wyjechał za granicę i już nigdy nie powrócił do kraju. Kontynuował studia malarskie i rzeźbiarskie w Monachium, Florencji i Belgii. W Paryżu w 1849 r. Norwid poznał Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina. Nędza skłoniła artystę do emigracji do Ameryki, gdzie wykonywał ilustracje dla jednego z wydawnictw. Po kilku latach powrócił do Europy. Zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu w biedzie i zapomnieniu. Niewątpliwie wyprzedzał swój czas, a zasłużone uznanie przyszło znacznie później. Ze względu na swój styl filozoficzny często określany jest mianem „poety myśli”. Uważany jest za czwartego wieszcza polskiego romantyzmu.

Zdjęcie: Michał Szweycer, Public domain


Wystawa zorganizowana została we współpracy z Ambasadą RP w Sztokholmie i potrwa do 24 stycznia 2022 r.

from to
Scheduled Literatura >Wydarzenia
Karlavägen 35, Stockholm Map

Setna rocznica urodzin Svena Nykvista ze specjalnym

21 maja będziemy świętować setną rocznicę urodzin światowej sławy szwedzkiego operatora filmowego Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Przygotujcie się na dzień wypełniony filmowymi wrażeniami.
21 05.2022 Kino, Wydarzenia

Wojciech Hoffmann i Michał Hudzikowski na An

W dniach 19-24 kwietnia 2022 w Sztokholmie odbędzie się festiwal filmu eksperymentalnego An Ordinary Day Film Festival. Organizatorzy festiwalu, Studio 44, zaprosili do współpracy twórcę animacji i wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wojciecha Hoffmanna, oraz kierownika działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, Michała Hudzikowskiego.
23 04.2022 Kino, Wydarzenia

Supporting Event for Ukraine 🗓 🗺

In solidarity with Ukraine, Konserthuset Stockholm together with EUNIC Stockholm, the Ukrainian Institute in Sweden and the European Commission Representation in Sweden, is pleased to announce that the National Chamber Ensemble "Kyiv Soloists" will perform in Stockholm in a concert organised to support Ukraine through humanitarian help.
27 03.2022 Muzyka, Wydarzenia