22.01.2022 - 13.03.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge

Wystawa Iwony Zając “Return” w Centrum Kultury Ronneby Konsthall 🗺

Centrum Kultury Ronneby Konsthall poznało Iwonę Zając w ramach trzyletniego projektu artystycznego “Art Line”, w którym wzięli udział artyści z 5 krajów nadbałtyckich. To właśnie tam “urzekły nas jej murale, historie oraz szacunek dla stoczniowców i gdańszczan.” - podkreślają pracownicy Centrum Ronneby Konsthall.

W swojej twórczości Iwona Zając porusza tematy takie jak tęsknota, marzenia, połączenie oraz przeszłość. Praktyka artystki jest pełna szacunku do ciężkiej pracy, która tym samym staje się integralną częścią jej dzieł artystycznych.

W ramach projektu “Art Line”, artystka została zaproszona na południe Szwecji – do regionu Blekinge, aby poznać tradycje mieszkającej tam społeczności, zarówno w zakresie materiałów, tradycyjnego ubioru, jak i ich mentalności i stylu życia. W jednej z prac, haftowanym muralu “Cierpliwość”, można rozpoznać kwieciste wzory, charakterystyczne dla haftów tworzonych w regionie Blekinge. Centrum Kultury Ronneby Konsthall wraz z Konst i Blekinge z dumą przedstawiają prace Iwony jako hołd dla historii życia ludności po obu stronach Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu powstał katalog “Cud ciężkiej pracy”, poświęcony twórczości Iwony Zając, który będzie można zakupić na miejscu.

Iwona Zając jest artystką zaangażowaną społecznie – ludzie, pośród których pracuje i żyje, stanowią dla niej źródło inspiracji. Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej to jej naturalne środowisko, żywioł, w którym w pełni się realizuje. Jej sztuka powstaje dzięki wsłuchiwaniu się w głosy miasta i opowieści mieszkańców. Ta metoda twórcza przekłada się na jej rozpoznawalność i popularność. Jej murale wpisały się w przestrzeń publiczną już na stałe; mimo że jej prace zniknęły wraz z wyburzeniem muru, to ciągle są obecne w „pamięci miasta”.

Jadwiga Charzyńska, fragment z katalogu “Cud ciężkiej pracy”


Iwona Zając urodziła się w 1971 roku w Polsce. Wykształcenie zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1999 roku, a od 2017 roku jest doktorem habilitowanym na tym samym wydziale.

Więcej o projekcie Iwony można przeczytać tutaj.

Więcej o wystawie w Centrum Kultury Ronneby Konsthall (j. szwedzki).

Projekt jest efektem współpracy Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia
Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia