22.01.2022 - 13.03.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge

Wystawa Iwony Zając “Return” w Centrum Kultury Ronneby Konsthall 🗺

Centrum Kultury Ronneby Konsthall poznało Iwonę Zając w ramach trzyletniego projektu artystycznego “Art Line”, w którym wzięli udział artyści z 5 krajów nadbałtyckich. To właśnie tam “urzekły nas jej murale, historie oraz szacunek dla stoczniowców i gdańszczan.” - podkreślają pracownicy Centrum Ronneby Konsthall.

W swojej twórczości Iwona Zając porusza tematy takie jak tęsknota, marzenia, połączenie oraz przeszłość. Praktyka artystki jest pełna szacunku do ciężkiej pracy, która tym samym staje się integralną częścią jej dzieł artystycznych.

W ramach projektu “Art Line”, artystka została zaproszona na południe Szwecji – do regionu Blekinge, aby poznać tradycje mieszkającej tam społeczności, zarówno w zakresie materiałów, tradycyjnego ubioru, jak i ich mentalności i stylu życia. W jednej z prac, haftowanym muralu “Cierpliwość”, można rozpoznać kwieciste wzory, charakterystyczne dla haftów tworzonych w regionie Blekinge. Centrum Kultury Ronneby Konsthall wraz z Konst i Blekinge z dumą przedstawiają prace Iwony jako hołd dla historii życia ludności po obu stronach Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu powstał katalog “Cud ciężkiej pracy”, poświęcony twórczości Iwony Zając, który będzie można zakupić na miejscu.

Iwona Zając jest artystką zaangażowaną społecznie – ludzie, pośród których pracuje i żyje, stanowią dla niej źródło inspiracji. Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej to jej naturalne środowisko, żywioł, w którym w pełni się realizuje. Jej sztuka powstaje dzięki wsłuchiwaniu się w głosy miasta i opowieści mieszkańców. Ta metoda twórcza przekłada się na jej rozpoznawalność i popularność. Jej murale wpisały się w przestrzeń publiczną już na stałe; mimo że jej prace zniknęły wraz z wyburzeniem muru, to ciągle są obecne w „pamięci miasta”.

Jadwiga Charzyńska, fragment z katalogu “Cud ciężkiej pracy”


Iwona Zając urodziła się w 1971 roku w Polsce. Wykształcenie zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1999 roku, a od 2017 roku jest doktorem habilitowanym na tym samym wydziale.

Więcej o projekcie Iwony można przeczytać tutaj.

Więcej o wystawie w Centrum Kultury Ronneby Konsthall (j. szwedzki).

Projekt jest efektem współpracy Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia
Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge Map

Setna rocznica urodzin Svena Nykvista ze specjalnym

21 maja będziemy świętować setną rocznicę urodzin światowej sławy szwedzkiego operatora filmowego Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Przygotujcie się na dzień wypełniony filmowymi wrażeniami.
21 05.2022 Kino, Wydarzenia

Wojciech Hoffmann i Michał Hudzikowski na An

W dniach 19-24 kwietnia 2022 w Sztokholmie odbędzie się festiwal filmu eksperymentalnego An Ordinary Day Film Festival. Organizatorzy festiwalu, Studio 44, zaprosili do współpracy twórcę animacji i wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wojciecha Hoffmanna, oraz kierownika działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, Michała Hudzikowskiego.
23 04.2022 Kino, Wydarzenia

Supporting Event for Ukraine 🗓 🗺

In solidarity with Ukraine, Konserthuset Stockholm together with EUNIC Stockholm, the Ukrainian Institute in Sweden and the European Commission Representation in Sweden, is pleased to announce that the National Chamber Ensemble "Kyiv Soloists" will perform in Stockholm in a concert organised to support Ukraine through humanitarian help.
27 03.2022 Muzyka, Wydarzenia