22.01.2022 - 13.03.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge

Wystawa Iwony Zając “Return” w Centrum Kultury Ronneby Konsthall 🗺

Centrum Kultury Ronneby Konsthall poznało Iwonę Zając w ramach trzyletniego projektu artystycznego “Art Line”, w którym wzięli udział artyści z 5 krajów nadbałtyckich. To właśnie tam “urzekły nas jej murale, historie oraz szacunek dla stoczniowców i gdańszczan.” - podkreślają pracownicy Centrum Ronneby Konsthall.

W swojej twórczości Iwona Zając porusza tematy takie jak tęsknota, marzenia, połączenie oraz przeszłość. Praktyka artystki jest pełna szacunku do ciężkiej pracy, która tym samym staje się integralną częścią jej dzieł artystycznych.

W ramach projektu “Art Line”, artystka została zaproszona na południe Szwecji – do regionu Blekinge, aby poznać tradycje mieszkającej tam społeczności, zarówno w zakresie materiałów, tradycyjnego ubioru, jak i ich mentalności i stylu życia. W jednej z prac, haftowanym muralu “Cierpliwość”, można rozpoznać kwieciste wzory, charakterystyczne dla haftów tworzonych w regionie Blekinge. Centrum Kultury Ronneby Konsthall wraz z Konst i Blekinge z dumą przedstawiają prace Iwony jako hołd dla historii życia ludności po obu stronach Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu powstał katalog “Cud ciężkiej pracy”, poświęcony twórczości Iwony Zając, który będzie można zakupić na miejscu.

Iwona Zając jest artystką zaangażowaną społecznie – ludzie, pośród których pracuje i żyje, stanowią dla niej źródło inspiracji. Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej to jej naturalne środowisko, żywioł, w którym w pełni się realizuje. Jej sztuka powstaje dzięki wsłuchiwaniu się w głosy miasta i opowieści mieszkańców. Ta metoda twórcza przekłada się na jej rozpoznawalność i popularność. Jej murale wpisały się w przestrzeń publiczną już na stałe; mimo że jej prace zniknęły wraz z wyburzeniem muru, to ciągle są obecne w „pamięci miasta”.

Jadwiga Charzyńska, fragment z katalogu “Cud ciężkiej pracy”


Iwona Zając urodziła się w 1971 roku w Polsce. Wykształcenie zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1999 roku, a od 2017 roku jest doktorem habilitowanym na tym samym wydziale.

Więcej o projekcie Iwony można przeczytać tutaj.

Więcej o wystawie w Centrum Kultury Ronneby Konsthall (j. szwedzki).

Projekt jest efektem współpracy Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia
Kulturcentrum Ronneby Konsthall, Konst i Blekinge Map

Trzecia edycja V4 Film Dagar/V4 Film Days

W dniach 22-25 lutego 2023 odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmowego V4 Film Dagar/V4 Film Days! Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane cztery niezwykłe współczesne filmy z Węgier, Czech, Słowacji i Polski w kinie studyjnym Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
22 02.2023 25 02.2023 Kino, Wydarzenia

Wieczór na temat Władysława Hasiora: pokaz filmowy

W 2022 roku odbyło się w Sztokholmie kilka wydarzeń poświęconych polskiemu artyście Władysławowi Hasiorowi w ramach współpracy między galerią sztuki Södertälje konsthall, uniwersytetem Södertörn högskola, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz stowarzyszeniem Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje. W środę, 8 lutego o godz. 18 odbędzie się kolejny pokaz filmowy oraz wykład o twórczości Władysława Hasiora. Serdecznie zapraszamy!
08 02.2023 Design, Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Dwie polskie akademie sztuki ze Szczecina i

Tegoroczna edycja festiwalu Stockholm Design Week odbędzie się w dniach 6-12 lutego 2023 r. w Sztokholmie. W ramach SDW organizowane są m.in. Stockholm Furniture Fair, które odbywają się w dniach 7-11 lutego na targach Stockholmsmässan, Älvsjö. W tym roku do udziału w prestiżowej sekcji SFF - Greenhouse 2023 zaproszono dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!
06 02.2023 12 02.2023 Aktualności, Design, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia