23.03.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia Cafét, Moderna Museet Malmö, Ola Billgrens plats 2-4, Malmö

Pomiędzy bliskością a dystansem (MELLAN NÄRHET OCH DISTANS) – wykład o Tadeuszu Kantorze 🗺

Manekin - obiektem, tworzywem i symbolem w sztuce Tadeusza Kantora i Julii Bondesson – to podtytuł wykładu Camilli Larsson w Muzeum Sztuki Współczesnej w Malmö.
Tadeusz Kantor, zdjęcie: Radio Kraków, Public Domain


23 marca o godz. 17.30 Cafét w Moderna Museet (Muzeum Sztuki Współczesnej) w Malmö odbędzie się wykład na temat roli manekinów i lalek w twórczości Tadeusza Kantora oraz szwedzkiej artystki, Julii Bondesson – w rzeźbie, fotografii, filmie, teatrze i sztuce performance’u. Wstęp wolny!

O Camilli Larsson:

Camilla Larsson od wielu lat pracuje jako wykładowczyni oraz kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Jej praca doktorska pod tytułem: ”Framträdanden. Performativitetsteoretiska tolkningar av Tadeusz Kantors konstnärskap” (Działania performatywne. Teoretyczne ujęcia performatywności w twórczości Tadeusza Kantora.”) została złożona na uniwersytecie Södertörns högskola w 2021 roku.

Zdjęcie: Anna Hartvig


Wykład odbywa się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Więcej informacji tutaj.   


Zdjęcie główne: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia
Cafét, Moderna Museet Malmö, Ola Billgrens plats 2-4, Malmö Map

Dwie polskie akademie sztuki ze Szczecina i

Tegoroczna edycja festiwalu Stockholm Design Week odbędzie się w dniach 6-12 lutego 2023 r. w Sztokholmie. W ramach SDW organizowane są m.in. Stockholm Furniture Fair, które odbywają się w dniach 7-11 lutego na targach Stockholmsmässan, Älvsjö. W tym roku do udziału w prestiżowej sekcji SFF - Greenhouse 2023 zaproszono dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!
06 02.2023 12 02.2023 Aktualności, Design, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Premiera tomiku poetyckiego, pt. “Det sanna livet”

W lutym ma premierę tomik poetycki, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”) z poezją Adama Zagajewskiego – jednego z najważniejszych polskich poetów – w szwedzkim przekładzie Ireny Grönberg oraz przedmową tłumaczki i krytyczki literackiej Emi-Simone Zawall (Norstedts, 2023).
13 02.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon – rozmowa

Dzień po otwarciu wystawy ”Suno Mangie Dzialas / Jag har en dröm”, pokazywanej w Göteborgs Konsthall - Miejskiej Galerii Sztuki w Göteborgu we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, w niedzielę 29 stycznia o godz. 13.00-14.00 w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbywa się rozmowa z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona.
29 01.2023 Design, Sztuki wizualne, Wydarzenia