27.03.2022 Galeria

Fotoreportaż: Koncert wsparcia dla Ukrainy w Filharmonii Sztokholmskiej z udziałem orkiestry Kyiv Soloists

W ubiegłą niedzielę, 27 marca 2022, odbył się wzruszający koncert w Filharmonii Sztokholmskiej (Konserthuset Stockholm), z udziałem ukraińskiej orkiestry Kyiv Soloists, która wykonała muzyczne kompozycje m.in. Mykola Leontovycha, Maxima Berezovsky, Myrosława Skoryka oraz Valentina Silvestrova.

W programie nie zabrakło także kompozytorów międzynarodowych, takich jak Nino Rota i Felix Mendelssohn-Bartholdy. Na scenie do zespołu dołączył zespół studencki Adolf Fredriks Musikklasser Farsta, chór Eric Ericsons Kammarkör, wybitna pianistka Natalya Pasichnyk oraz jeden z najsłynniejszych szwedzkich kompozytorów i artystów, Benny Andersson z zespołu ABBA.

Wśród publiczności znalazła się m.in. szwedzka para królewska oraz ambasador Ukrainy w Szwecji.

Koncert był częścią europejskiej trasy koncertowej orkiestry, mającej na celu wsparcie. Kolejne wystąpienia będą miały miejsce w Uppsali (28 marca), Göteborgu (29 marca), Vara (2 kwietnia). Dochód ze sprzedaży biletów oraz datki zebrane przez Radiohjälpen zostaną przekazane w całości na rzecz wsparcia Ukrainy.

Koncert był transmitowany przez szwedzką telewizję SVT1 oraz na kanałach TV4 Play, Viaplay, Discovery+, Sveriges Radio P4, Aftonbladet oraz Expressen. Nagranie jest dostępne na platformie SVTPlay do 29 września 2022.

Wydarzenie było efektem współpracy Filharmonii w Sztokholmie, Instytutu Ukraińskiego w Szwecji, organizacji EUNIC Stockholm (której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie), Reprezentacji Komisji Europejskiej w Szwecji, gazety Dagens Nyheter oraz szwedzkiej telewizji SVT.

Więcej informacji o orkiestrze Kyiv Soloists znajdziesz na ich oficjalnej stronie.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria