27.03.2022 Galeria

Fotoreportaż: Koncert wsparcia dla Ukrainy w Filharmonii Sztokholmskiej z udziałem orkiestry Kyiv Soloists

W ubiegłą niedzielę, 27 marca 2022, odbył się wzruszający koncert w Filharmonii Sztokholmskiej (Konserthuset Stockholm), z udziałem ukraińskiej orkiestry Kyiv Soloists, która wykonała muzyczne kompozycje m.in. Mykola Leontovycha, Maxima Berezovsky, Myrosława Skoryka oraz Valentina Silvestrova.

W programie nie zabrakło także kompozytorów międzynarodowych, takich jak Nino Rota i Felix Mendelssohn-Bartholdy. Na scenie do zespołu dołączył zespół studencki Adolf Fredriks Musikklasser Farsta, chór Eric Ericsons Kammarkör, wybitna pianistka Natalya Pasichnyk oraz jeden z najsłynniejszych szwedzkich kompozytorów i artystów, Benny Andersson z zespołu ABBA.

Wśród publiczności znalazła się m.in. szwedzka para królewska oraz ambasador Ukrainy w Szwecji.

Koncert był częścią europejskiej trasy koncertowej orkiestry, mającej na celu wsparcie. Kolejne wystąpienia będą miały miejsce w Uppsali (28 marca), Göteborgu (29 marca), Vara (2 kwietnia). Dochód ze sprzedaży biletów oraz datki zebrane przez Radiohjälpen zostaną przekazane w całości na rzecz wsparcia Ukrainy.

Koncert był transmitowany przez szwedzką telewizję SVT1 oraz na kanałach TV4 Play, Viaplay, Discovery+, Sveriges Radio P4, Aftonbladet oraz Expressen. Nagranie jest dostępne na platformie SVTPlay do 29 września 2022.

Wydarzenie było efektem współpracy Filharmonii w Sztokholmie, Instytutu Ukraińskiego w Szwecji, organizacji EUNIC Stockholm (której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie), Reprezentacji Komisji Europejskiej w Szwecji, gazety Dagens Nyheter oraz szwedzkiej telewizji SVT.

Więcej informacji o orkiestrze Kyiv Soloists znajdziesz na ich oficjalnej stronie.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria