2.04.2022 Galeria galleri blås&knåda

Fotoreportaż: Wystawa Moniki Patuszyńskiej „TransForms” w galerii blås & knåda w Sztokholmie 🗺

W sobotę 2 kwietnia w galerii blås & knåda w Sztokholmie odbył się wernisaż wystawy „TransForm” polskiej artystki Moniki Patuszyńskiej.

Na wystawie prezentowane są unikatowe wazony ceramiczne, będące efektem połączenia klasycznego sposobu pracy z ceramiką z autorską techniką odlewania. Prace Moniki zaskakują oryginalnymi kształtami, inspirowanymi podróżami Moniki w najdalsze zakątki świata.

Wystawa będzie pokazywana do 27 kwietnia 2022r., a podczas tegorocznej Nocy Kultury w Sztokholmie (23 kwietnia) Monika poprowadzi również dwie prelekcje dotyczące pracy z ceramiką. Więcej informacji znajdziesz na stronie Kulturnatten. Przyjdź i daj się zaskoczyć – deformacja rzeczywistości gwarantowana!

Projekt wystawy był planowany od 2018 roku i miał się odbyć już w 2020 roku. Niestety, został przełożony z powodu pandemii. Nie przegap tej unikatowej okazji, żeby zobaczyć prace Moniki w Szwecji! Zainspiruj się krótkometrażowym filmem „Breaking the Mold”, wyprodukowanym w 2020 roku we współpracy z Instytutem Polskim, poświęconym Monice Patuszyńskiej.

Foto: Patrycja Treichel för Polska institutet

Scheduled Galeria
galleri blås&knåda Map

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria