21.05.2022 Kino, Wydarzenia Filmhuset, Stockholm

Setna rocznica urodzin Svena Nykvista ze specjalnym pokazem filmu „Lokator” Romana Polańskiego  🗺

21 maja będziemy świętować setną rocznicę urodzin światowej sławy szwedzkiego operatora filmowego Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Przygotujcie się na dzień wypełniony filmowymi wrażeniami.

Svena Vilhem Nykvist był szwedzkim operatorem filmowym, reżyserem, scenarzystą i producentem, który wielu pamięta jako najlepszego operatora wszechczasów. Podczas trwającej 55 lat kariery w zawodzie pracował on między innymi z Ingmanem Bergmanem (Fanny och Alexander) oraz Romanem Polańskim (Lokator). Za swoją twórczośc zdobył dwie statuetki Oscara.  

Podczas wydarzenia 21 maja dwójka polskich gości w rozmowie z moderatorem, Larsem Petterssonem ze Szwedzkiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (FSF) opowie o swoich kontaktach ze Svenem Nykvistem i o samej postaci wybitnego operatora. Katarzyna Taras jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej. Mówić będzie o pracy Svena Nykvista, jak również o wystawie Piotra Jaxy, która przedstawia wielu międzynarodowych twórców filmowych. Łukasz Bielan to polski operator filmowy, który pracował ze Svenem Nykvistem nad filmem „Miłosna Rozgrywka” (1995). 

Od 21 maja do 20 czerwca pokazana będzie również wystawa fotografii sławnych twórców filmowych „Cinematographers” autorstwa Piotra Jaxy, polskiego operatora filmowego i fotografa, który osobiście spotkał Svena Nykvista podczas jednej ze swoich podróży po świecie. Wystawa została przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Serdecznie zapraszamy do przyjścia i zobaczenia wystawy w Filmhuset, Sztokholm. 

O godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich uczestników wydarzenia do obejrzenia filmu Romana Polańskiego pod tytułem „Lokator” (1976). Jest to opowieść o biurokracie, który wynajmuje mieszkanie w Paryżu, gdzie zostaję wciągnięty w króliczą norę niebezpiecznej paranoi. 

W programie: 

  • Szwedzcy i międzynarodowi goście, tacy jak profesor Katarzyna Taras z Łódzkiej Szkoły Filmowej, Knut Haraldsen, głowny technik oświetlenia, Pål Bugge Haagenrud z Norweskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (FNF) oraz Łukasz Bielan z SOC – Stowarzyszenia Operatorów Kamery i inni. 
  • Pokaz specjalny filmu Romana Polańskiego „Lokator” (1976), sfotografowany przez Svena Nykvista. 
  • Wystawa „Cinematographers” Piotra Jaxy 

Czas: 21 maja 2022, godz. 10:30 – 23:00 

Miejsce: Filmhuset, Borgvägen 1 

Projekt stworzony przy współpracy ze Stowarzyszeniem Szwedzkich Operatorów Filmowych FSF, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz IMAGO – Międzynarodową Federacją Twórców Filmowych.  

Więcej informacji oraz zakup biletów dostępne są tutaj

Scheduled Kino >Wydarzenia
Filmhuset, Stockholm Map

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia