9.05.2022 - 10.05.2022 Aktualności

Fotoreportaż: Przedpremiera filmu „Żeby nie było śladów” w Sztokholmie

Ekskluzywny przedpremierowy pokaz filmu „Żeby nie było śladów w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego odbył się 9 maja w kinie Victoria o godzinie 20:30. Aktor, Tomasz Ziętek, oraz producentka filmu Aneta Hickinbotham przybyli do Sztokholmu, by wziąć udział w Q&A po filmie.

Film „Żeby nie było śladów opowiada o brutalnym pobiciu ze skutkiem śmiertelnym studenta Grzegorza Przemyka. Wydarzenie to sprawiło, że w narodzie zawrzało. Komunistyczny rząd nie szczędził środków, by zatuszować prawdę, a jedyny świadek pobicia przypadkowo stał się jego  wrogiem numer jeden. Film jest stworzony na podstawie prawdziwych wydarzeń. „Żeby nie było śladów” był polskim kandydatem do nagrody Oscara za najlepszy film zagraniczny.

Widownia w kinie Victoria miała wiele pytań dotyczących filmu. Nasi goście, Tomasz oraz Aneta, opowiedzieli, jakie znaczenie ma filmowa historia dla dzisiejszego społeczeństwa. Mówili również o tym, w jakich warunkach powstał film oraz jaki był jego odbiór w Polsce i zagranicą. Dziękujemy za inspirujące spotkanie!

Wszystkie zdjęcia z przedpremiery zrobione są przez Kania NordFoto

Pokaz filmowy zorganizowany był we współpracy Lucky Dogs oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Film został również pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie (Stockholm International Film Festival) 10 maja. Widownia ponownie miała okazję posłuchać fascynującej rozmowy z Tomaszem i Anetą, którą poprowadził dziennikarz Hynek Pallas.

Film ma swoją kinową premierę 3 czerwca! Znajdź bilety na pokaz TUTAJ

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym, a w szczególności Tomaszowi Ziętkowi oraz Anecie Hickinbotham za tak ciekawe rozmowy po pokazach filmowych oraz Annie Lindström za współpracę przy organizacji wydarzenia. Cudownie było was gościć w Sztokholmie!

from to
Scheduled Aktualności

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest 2023

W dniach 16-18 marca 2023 r. w Umeå Folkets Hus odbędzie się kolejna edycja festiwalu literatury Littfest! W ramach festiwalu polska pisarka Salcia Hałas weźmie udział w panelu organizowanym przez EUNIC Stockholm "ŚRODKOWO-WSCHODNIA PERSPEKTYWA NA NOWĄ EUROPĘ". Seminarium będzie miało miejsce 18 marca o godz. 10 w sali Miklagård, Umeå Folkets Hus. Serdecznie zapraszamy!
18 03.2023 Aktualności, Język, Literatura, Wydarzenia