21.05.2022 Aktualności, Galeria

Fotoreportaż: ”Celebrating Sven Nykvist” w Filmhuset.

21 maja świętowaliśmy setną rocznicę urodzin Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Wydarzenie było hołdem dla niesamowitej pracy Svena Nykvista. Paneliści opowiadali między innymi o swoim podziwie dla Svena, inspiracji oraz ciekawych projektach, które razem stworzyli.

Obchody 100. urodzin Svena Nykvista były wielkim sukcesem! Program w Filmhuset zwrócił uwagę na pamięć Svena Nykvista, jednego z czołowych i najbardziej produktywnych operatorów kamery wszech czasów.

Międzynarodowi goście, tacy jak Katarzyna Taras, nauczycielka i krytyk filmowy, oraz Pål Bugge Haagenrud i Knut Haraldsen, norwescy operatorzy kamery, wzięli udział w panelach z Larsem Petterssonem jako moderatorem. Lars Karlsson przedstawił od Szwedzkiego Instytutu Filmowego fantastyczny projekt digitalizacji. Imprezę zakończyliśmy fascynującym pokazem filmu „Lokator” Romana Polańskiego na taśmie 35 mm. Wyjątkowe przeżycie!

Dziękujemy Stowarzyszeniu Szwedzkich Fotografów Filmowych, Imago, wszystkim uczestnikom i wszystkim naszym miłym gościom za wspaniały dzień!

W najbliższą sobotę w Filmhuset w Sztokholmie otwarto także wystawę „Cinematographers” Piotra Jaxy, przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Wystawa potrwa do 20 czerwca 2022 r. Serdecznie zapraszamy!

Scheduled Aktualności >Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia