25.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór z muzyką i poezją

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.

Wśród zaprezentowanych kompozytorów nie zabraknie największych nazwisk szwedzkiego romantyzmu narodowego – Wilhelma Petersona-Bergera Wilhelma Stenhammara, jak i polskich klasyków; Stanisława Moniuszki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie są też utwory rzadko wykonywane w Szwecji, autorstwa takich kompozytorów jak Juliusz Zarębski czy jedna z pierwszych profesjonalnych pianistek Europy, Maria Szymanowska, która talentem i charyzmą oczarowała samego Goethego, miała też wpływ na twórczość młodego Chopina.

Marcin Domink Głuch wykona 9 patriotyczno-powstańczych ”Pieśni polskich” w aranżacji Karola Szymanowskiego. Korzenie pierwszej z nich, „Idzie żołnierz borem, lasem”, sięgają XVI wieku. Do tego samego okresu nawiązuje opera Tadeusza Joteyki pt. „Zygmunt August”. Cecilia Dalby Pedersen zaśpiewa z niej arię królowej Bony, matki szwedzkiej królowej Katarzyny Jagiellonki.

Jeśli chodzi o Moniuszkę, zostanie wykonany wybór „Sonetów krymskich” w aranżacji na fortepian, ale również w formie recytacji sonetów Adama Mickiewicza w szwedzkim przekładzie autorstwa Gregora Wróblewskiego.

Koncert odbywa się jako współpraca centrum kultury Ravinen i Polskiego Instytutu w Sztokholmie.

Data i miejsce:
25 września 2022 16:00-17:30
Sala im. Birgit Nilsson, RAVINEN, Norrviken,
Kattviksvägen 231, Båstad

Bilety można zakupić przez stronę Kulturhuset Ravinen.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia