25.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór z muzyką i poezją

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.

Wśród zaprezentowanych kompozytorów nie zabraknie największych nazwisk szwedzkiego romantyzmu narodowego – Wilhelma Petersona-Bergera Wilhelma Stenhammara, jak i polskich klasyków; Stanisława Moniuszki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie są też utwory rzadko wykonywane w Szwecji, autorstwa takich kompozytorów jak Juliusz Zarębski czy jedna z pierwszych profesjonalnych pianistek Europy, Maria Szymanowska, która talentem i charyzmą oczarowała samego Goethego, miała też wpływ na twórczość młodego Chopina.

Marcin Domink Głuch wykona 9 patriotyczno-powstańczych ”Pieśni polskich” w aranżacji Karola Szymanowskiego. Korzenie pierwszej z nich, „Idzie żołnierz borem, lasem”, sięgają XVI wieku. Do tego samego okresu nawiązuje opera Tadeusza Joteyki pt. „Zygmunt August”. Cecilia Dalby Pedersen zaśpiewa z niej arię królowej Bony, matki szwedzkiej królowej Katarzyny Jagiellonki.

Jeśli chodzi o Moniuszkę, zostanie wykonany wybór „Sonetów krymskich” w aranżacji na fortepian, ale również w formie recytacji sonetów Adama Mickiewicza w szwedzkim przekładzie autorstwa Gregora Wróblewskiego.

Koncert odbywa się jako współpraca centrum kultury Ravinen i Polskiego Instytutu w Sztokholmie.

Data i miejsce:
25 września 2022 16:00-17:30
Sala im. Birgit Nilsson, RAVINEN, Norrviken,
Kattviksvägen 231, Båstad

Bilety można zakupić przez stronę Kulturhuset Ravinen.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia