25.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór z muzyką i poezją

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.

Wśród zaprezentowanych kompozytorów nie zabraknie największych nazwisk szwedzkiego romantyzmu narodowego – Wilhelma Petersona-Bergera Wilhelma Stenhammara, jak i polskich klasyków; Stanisława Moniuszki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie są też utwory rzadko wykonywane w Szwecji, autorstwa takich kompozytorów jak Juliusz Zarębski czy jedna z pierwszych profesjonalnych pianistek Europy, Maria Szymanowska, która talentem i charyzmą oczarowała samego Goethego, miała też wpływ na twórczość młodego Chopina.

Marcin Domink Głuch wykona 9 patriotyczno-powstańczych ”Pieśni polskich” w aranżacji Karola Szymanowskiego. Korzenie pierwszej z nich, „Idzie żołnierz borem, lasem”, sięgają XVI wieku. Do tego samego okresu nawiązuje opera Tadeusza Joteyki pt. „Zygmunt August”. Cecilia Dalby Pedersen zaśpiewa z niej arię królowej Bony, matki szwedzkiej królowej Katarzyny Jagiellonki.

Jeśli chodzi o Moniuszkę, zostanie wykonany wybór „Sonetów krymskich” w aranżacji na fortepian, ale również w formie recytacji sonetów Adama Mickiewicza w szwedzkim przekładzie autorstwa Gregora Wróblewskiego.

Koncert odbywa się jako współpraca centrum kultury Ravinen i Polskiego Instytutu w Sztokholmie.

Data i miejsce:
25 września 2022 16:00-17:30
Sala im. Birgit Nilsson, RAVINEN, Norrviken,
Kattviksvägen 231, Båstad

Bilety można zakupić przez stronę Kulturhuset Ravinen.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

Pokaz filmu „Isolering” (Izolacja) w kinie Zita

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu "„Isolering” (Izolacja) w reżyserii Arka Delbowskiego, który odbędzie się 2 czerwca o godz 18 w Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
02 06.2023 Kino, Wydarzenia

Wystawa plenerowa „V4 Kids: Fantastyczny spacer” oraz

Serdecznie zapraszamy na plenerową wystawę „V4 Kids: Fantasy walk” z pięknymi ilustracjami do książek dla dzieci z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Wystawy będą prezentowane na ogrodzeniach czterech ambasad V4 w Sztokholmie.
03 06.2023 22 06.2023 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Aleksandra Dębicza i Jakuba Nowaka w

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską (Kungliga Operan) i Sztokholmskim Centrum Kultury (Kulturhuset Stadsteatern) przygotował wyjątkowy koncert z udziałem słynnego polskiego kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza oraz wyśmienitego skrzypka Królewskiej Orkiestry (Kungliga Hovkapellet) Jakuba Nowaka.
11 05.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia