25.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór z muzyką i poezją

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.

Wśród zaprezentowanych kompozytorów nie zabraknie największych nazwisk szwedzkiego romantyzmu narodowego – Wilhelma Petersona-Bergera Wilhelma Stenhammara, jak i polskich klasyków; Stanisława Moniuszki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie są też utwory rzadko wykonywane w Szwecji, autorstwa takich kompozytorów jak Juliusz Zarębski czy jedna z pierwszych profesjonalnych pianistek Europy, Maria Szymanowska, która talentem i charyzmą oczarowała samego Goethego, miała też wpływ na twórczość młodego Chopina.

Marcin Domink Głuch wykona 9 patriotyczno-powstańczych ”Pieśni polskich” w aranżacji Karola Szymanowskiego. Korzenie pierwszej z nich, „Idzie żołnierz borem, lasem”, sięgają XVI wieku. Do tego samego okresu nawiązuje opera Tadeusza Joteyki pt. „Zygmunt August”. Cecilia Dalby Pedersen zaśpiewa z niej arię królowej Bony, matki szwedzkiej królowej Katarzyny Jagiellonki.

Jeśli chodzi o Moniuszkę, zostanie wykonany wybór „Sonetów krymskich” w aranżacji na fortepian, ale również w formie recytacji sonetów Adama Mickiewicza w szwedzkim przekładzie autorstwa Gregora Wróblewskiego.

Koncert odbywa się jako współpraca centrum kultury Ravinen i Polskiego Instytutu w Sztokholmie.

Data i miejsce:
25 września 2022 16:00-17:30
Sala im. Birgit Nilsson, RAVINEN, Norrviken,
Kattviksvägen 231, Båstad

Bilety można zakupić przez stronę Kulturhuset Ravinen.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

Wystawa i sympozjum na Uniwersytecie Södertörn 🗓

19 października 2022 w godziniach 13.00-17.00 na Uniwersytecie Södertörn odbędzie się międzynarodowe sympozjum pt. „Art in Public Life: Art and Cultural Policies of the 1970s Reconsidered” z udziałem prof. Agaty Jakubowskiej z Instytutu Historii Sztuki UW, dr Karoliny Kolendy z Katedry Nauk o Sztuce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Kim West z Uniwersytetu Södertörn.
30 09.2022 28 10.2022 Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia

JASNOPIS I INNE WIERSZE – Premiera szwedzkiego

We wrześniu ukaże się zbiór wierszy polskiego poety Krzysztofa Siwczyka, pt. “Klarskrift och andra dikter” (pl. “Jasnopis i inne wiersze”) opublikowany przez szwedzkie wydawnictwo Prosak Förlag (2022). Wiersze przełożył Julian Birbrajer, a okładkę wykonała Elwira Gocłowska. Premiera książki odbędzie się w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu już 23 września o godz 11.30, na stoisku EUNIC Stockholm (C02:01). Serdecznie zapraszamy!
23 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Lukáš Oravec Quartet feat Kálmán Oláh &

Lukáš Oravec, jeden z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, odwiedza Szwecję wraz z grupą muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Zespół wystąpi w Uppsali i w Sztokholmie.
20 09.2022 21 09.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia