25.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór z muzyką i poezją

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.

Wśród zaprezentowanych kompozytorów nie zabraknie największych nazwisk szwedzkiego romantyzmu narodowego – Wilhelma Petersona-Bergera Wilhelma Stenhammara, jak i polskich klasyków; Stanisława Moniuszki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie są też utwory rzadko wykonywane w Szwecji, autorstwa takich kompozytorów jak Juliusz Zarębski czy jedna z pierwszych profesjonalnych pianistek Europy, Maria Szymanowska, która talentem i charyzmą oczarowała samego Goethego, miała też wpływ na twórczość młodego Chopina.

Marcin Domink Głuch wykona 9 patriotyczno-powstańczych ”Pieśni polskich” w aranżacji Karola Szymanowskiego. Korzenie pierwszej z nich, „Idzie żołnierz borem, lasem”, sięgają XVI wieku. Do tego samego okresu nawiązuje opera Tadeusza Joteyki pt. „Zygmunt August”. Cecilia Dalby Pedersen zaśpiewa z niej arię królowej Bony, matki szwedzkiej królowej Katarzyny Jagiellonki.

Jeśli chodzi o Moniuszkę, zostanie wykonany wybór „Sonetów krymskich” w aranżacji na fortepian, ale również w formie recytacji sonetów Adama Mickiewicza w szwedzkim przekładzie autorstwa Gregora Wróblewskiego.

Koncert odbywa się jako współpraca centrum kultury Ravinen i Polskiego Instytutu w Sztokholmie.

Data i miejsce:
25 września 2022 16:00-17:30
Sala im. Birgit Nilsson, RAVINEN, Norrviken,
Kattviksvägen 231, Båstad

Bilety można zakupić przez stronę Kulturhuset Ravinen.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia