25.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór z muzyką i poezją

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.

Wśród zaprezentowanych kompozytorów nie zabraknie największych nazwisk szwedzkiego romantyzmu narodowego – Wilhelma Petersona-Bergera Wilhelma Stenhammara, jak i polskich klasyków; Stanisława Moniuszki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie są też utwory rzadko wykonywane w Szwecji, autorstwa takich kompozytorów jak Juliusz Zarębski czy jedna z pierwszych profesjonalnych pianistek Europy, Maria Szymanowska, która talentem i charyzmą oczarowała samego Goethego, miała też wpływ na twórczość młodego Chopina.

Marcin Domink Głuch wykona 9 patriotyczno-powstańczych ”Pieśni polskich” w aranżacji Karola Szymanowskiego. Korzenie pierwszej z nich, „Idzie żołnierz borem, lasem”, sięgają XVI wieku. Do tego samego okresu nawiązuje opera Tadeusza Joteyki pt. „Zygmunt August”. Cecilia Dalby Pedersen zaśpiewa z niej arię królowej Bony, matki szwedzkiej królowej Katarzyny Jagiellonki.

Jeśli chodzi o Moniuszkę, zostanie wykonany wybór „Sonetów krymskich” w aranżacji na fortepian, ale również w formie recytacji sonetów Adama Mickiewicza w szwedzkim przekładzie autorstwa Gregora Wróblewskiego.

Koncert odbywa się jako współpraca centrum kultury Ravinen i Polskiego Instytutu w Sztokholmie.

Data i miejsce:
25 września 2022 16:00-17:30
Sala im. Birgit Nilsson, RAVINEN, Norrviken,
Kattviksvägen 231, Båstad

Bilety można zakupić przez stronę Kulturhuset Ravinen.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!
28 09.2023 01 10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Szwedzki przekład książki 'Czułość’ Piotra Fiedlera 🗓

W 2023 roku wydawnictwo Prosak Förlag wydało szwedzki przekład książki 'Czułość' autorstwa polskiego pisarza Piotra Fiedlera. Książka opowiada o burzliwym życiu Franciszka Czułego w Warszawie, i jest współczesnym komentarzem życia w stolicy.
14 02.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia