22.09.2022 - 25.09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Pisarze Marcin Wicha i Krzysztof Siwczyk na Targach Książki w Göteborgu 2022

Dwóch polskich pisarzy, Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk, przyjeżdża do Göteborga na tegoroczne Targi Książki, które odbędą się 22-25 września.

Wiersze Krzysztofa Siwczyka są częścią programu jednej ze scen Targów Książki – „Rum för Poesi” (Pokój Poezji) i będą prezentowane 22 września o godz. 13:00. Poezja Siwczyka będzie czytana zarówno po polsku, przez samego autora, jak i po szwedzku, przez tłumacza Mikaela Nydahla. 

Ponadto, 21 września o godz. 18, poeta weźmie udział w rozmowie pisarzy organizowanej w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. Więcej informacji o rozmowie znajdziesz na stronie Rumuńskiego Instytutu Kultury (szwedzki) oraz na stronie wydarzenia na platformie Facebook.

Autor Marcin Wicha jest jednym z panelistów seminarium „Samotność i izolacja – wolność czy więzienie?” które odbędzie się 24 września o godz. 10 na scenie “R2” Targów Książki w Göteborgu. Seminarium jest wynikiem współpracy organizacji EUNIC Stockholm oraz Instytutu Polskiego.

Opis seminarium

Co wpływa na to, że samotność jest często postrzegana jako coś wstydliwego, a jednocześnie wybór spędzania czasu samemu staje się coraz bardziej popularny? Czy można wciąż być samotnym i szczęśliwym, biorąc pod uwagę globalną izolację spowodowaną pandemią COVID-19? Autorzy CORINA OPROAE (Rumunia), DANIEL SCHREIBER (Niemcy), ANDREA WINKLER (Austria) i MARCIN WICHA (Polska) rozmawiają o tym jak pojęcie samotności zmieniało się w czasie i jak doświadczenie samotności różni się w zależności od kontekstu. 

Moderator: ANNINA RABE, krytyk literacki.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Targów Książki (j. szwedzki)

O autorach:

Krzysztof Siwczyk (ur. 1977, Knurów) jest poetą, krytykiem literackim i aktorem. Jego wiersze były publikowane w wielu liczących się pismach literackich w kraju i za granicą (Niemcy, Słowenia, Słowacja, Kanada, Francja, Czechy, Bułgaria). Za rolę w filmie Lecha Majewskiego „Wojaczek” był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (Paryż, 2000). Od 2000 roku Krzysztof jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pisze dla największych polskich pism, m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”.

Foto: Lorenzo Castore

Marcin Wicha (ur. 1972, Warszawa) jest grafikiem, pisarzem, autorem artykułów, esejów, jak i literatury dziecięcej. Jego teksty publikowane są m.in. w Gazecie Wyborczej. Książka “Rzeczy, których nie wyrzuciłem” opublikowana została przez wydawnictwo Karakter w 2016 roku i zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. Paszport Polityki (2017), Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza (2018) oraz Nagrodę Literacką Nike (2018). Książka została przetłumaczona na język szwedzki w 2022 roku przez Patricię Cukrowską i wydana przez Prosak Förlag.

Foto: Mikołaj Starzyński

from to
Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia