22.09.2022 - 25.09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Pisarze Marcin Wicha i Krzysztof Siwczyk na Targach Książki w Göteborgu 2022

Dwóch polskich pisarzy, Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk, przyjeżdża do Göteborga na tegoroczne Targi Książki, które odbędą się 22-25 września.

Wiersze Krzysztofa Siwczyka są częścią programu jednej ze scen Targów Książki – „Rum för Poesi” (Pokój Poezji) i będą prezentowane 22 września o godz. 13:00. Poezja Siwczyka będzie czytana zarówno po polsku, przez samego autora, jak i po szwedzku, przez tłumacza Mikaela Nydahla. 

Ponadto, 21 września o godz. 18, poeta weźmie udział w rozmowie pisarzy organizowanej w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. Więcej informacji o rozmowie znajdziesz na stronie Rumuńskiego Instytutu Kultury (szwedzki) oraz na stronie wydarzenia na platformie Facebook.

Autor Marcin Wicha jest jednym z panelistów seminarium „Samotność i izolacja – wolność czy więzienie?” które odbędzie się 24 września o godz. 10 na scenie “R2” Targów Książki w Göteborgu. Seminarium jest wynikiem współpracy organizacji EUNIC Stockholm oraz Instytutu Polskiego.

Opis seminarium

Co wpływa na to, że samotność jest często postrzegana jako coś wstydliwego, a jednocześnie wybór spędzania czasu samemu staje się coraz bardziej popularny? Czy można wciąż być samotnym i szczęśliwym, biorąc pod uwagę globalną izolację spowodowaną pandemią COVID-19? Autorzy CORINA OPROAE (Rumunia), DANIEL SCHREIBER (Niemcy), ANDREA WINKLER (Austria) i MARCIN WICHA (Polska) rozmawiają o tym jak pojęcie samotności zmieniało się w czasie i jak doświadczenie samotności różni się w zależności od kontekstu. 

Moderator: ANNINA RABE, krytyk literacki.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Targów Książki (j. szwedzki)

O autorach:

Krzysztof Siwczyk (ur. 1977, Knurów) jest poetą, krytykiem literackim i aktorem. Jego wiersze były publikowane w wielu liczących się pismach literackich w kraju i za granicą (Niemcy, Słowenia, Słowacja, Kanada, Francja, Czechy, Bułgaria). Za rolę w filmie Lecha Majewskiego „Wojaczek” był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (Paryż, 2000). Od 2000 roku Krzysztof jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pisze dla największych polskich pism, m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”.

Foto: Lorenzo Castore

Marcin Wicha (ur. 1972, Warszawa) jest grafikiem, pisarzem, autorem artykułów, esejów, jak i literatury dziecięcej. Jego teksty publikowane są m.in. w Gazecie Wyborczej. Książka “Rzeczy, których nie wyrzuciłem” opublikowana została przez wydawnictwo Karakter w 2016 roku i zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. Paszport Polityki (2017), Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza (2018) oraz Nagrodę Literacką Nike (2018). Książka została przetłumaczona na język szwedzki w 2022 roku przez Patricię Cukrowską i wydana przez Prosak Förlag.

Foto: Mikołaj Starzyński

from to
Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.
05 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polska sztuka współczesna na wystawie „Crossover” w

Na wystawie zbiorowej „Crossover” prezentowane są prace pięciu artystów: Garage Artists (Andrea Diaz i Stella Kruusamägi), Jacka Smolickiego, Konrada Juścińskiego, tm (Tove Möller). Kuratorem wystawy jest prowadzony przez artystów kolektyw Flat Octopus. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada w Studio 44 w Sztokholmie. Zapraszamy!
10 11.2023 26 11.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia