20.09.2022 - 21.09.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Lukáš Oravec Quartet feat Kálmán Oláh & Maciej Sikała

Lukáš Oravec, jeden z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, odwiedza Szwecję wraz z grupą muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Zespół wystąpi w Uppsali i w Sztokholmie.

20 września godz. 20:00

Katalin and all that Jazz, Roslagsgatan 1, Uppsala

WSTĘP WOLNY – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Zarezerwuj miejsce TUTAJ!

Wejście od godz. 18:00, zamawianie stolika: tel. 018-14 06 80

….

21 września godz. 19.00

Stallet, Stallgatan 7, Stockholm

WSTĘP WOLNY – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Zarezerwuj miejsce TUTAJ!

Ograniczona liczba miejsc

Wejście od godz. 18.00

Skład zespołu:

Lukáš Oravec (SK) – trąbka, skrzydłówka
Maciej Sikała (PL) – saksofon
Kálmán Oláh (HU) – fortepian
Tomáš Baroš (CZ) – kontrabas
Marián Ševčík (SK) – perkusja

Maciej Sikała – polski saksofonista tenorowy i sopranowy i kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykłada na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (kierunek: jazz) i Muzyka Estradowa oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierunek: saksofon jazzowy)

Współpracował m.in. z Maurizio Rollim, Davidem Kikoskim, Billym Hartem, Billym Harperem, Wayne’em Dockerym, Anną Marią Jopek, Piotrem Wojtasikiem, Kubą Stankiewiczem, Jose Torresem, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Kułakowskim i Dominikiem Wanią. Grał z takimi zespołami jak: Miłość, the Piotr Wojtasik Quintet, the Piotr Rodowicz Quartet, the Leszek Możdżer Quintet i Sextet oraz Vintage Band. Noncertował i nagrywał z Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Dolphem Vastelano i Milesem Griffinem. Maciej Sikała jest zdobywcą wielku nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2001 roku znalazł się w gronie nominowanych do nagrody „Fryderyk 2001” w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Zajmował 1. miejsce w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995–2001 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Maciej Sikała ma na koncie ponad 60 płyt, w tym 6 autorskich.

Koncerty zostały zorganizowane przez Ambasadę Słowacji, Ambasadę Czech, Ambasadę Węgier, Ambasadę Polski, Centrum Czeskie i Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Katalin and all that Jazz oraz Stallet.

from to
Scheduled Aktualności >Muzyka >Wydarzenia

Premiera tomiku poetyckiego, pt. “Det sanna livet”

W lutym ma premierę tomik poetycki, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”) z poezją Adama Zagajewskiego – jednego z najważniejszych polskich poetów – w szwedzkim przekładzie Ireny Grönberg oraz przedmową tłumaczki i krytyczki literackiej Emi-Simone Zawall (Norstedts, 2023).
13 02.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Nowy film promocyjny Instytutu Polskiego w Sztokholmie!

Nasz nowy film promocyjny jest już dostępny online!
24 01.2023 Aktualności

Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon – rozmowa

Dzień po otwarciu wystawy ”Suno Mangie Dzialas / Jag har en dröm”, pokazywanej w Göteborgs Konsthall - Miejskiej Galerii Sztuki w Göteborgu we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, w niedzielę 29 stycznia o godz. 13.00-14.00 w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbywa się rozmowa z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona.
29 01.2023 Design, Sztuki wizualne, Wydarzenia