20.09.2022 - 25.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: 47. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni 2022

Dzięki współpracy z Insytytem Polskim w Sztokholmie, przedstawiciele szwedzkiej branży filmowej odwiedzili 47. Festiwal Filmów Fabularnych Gdynia 2022, który odbył się 20-25 września.

Dzięki współpracy z Insytutem Polskim w Sztokholmie, przedstawiciele szwedzkiej branży filmowej odwiedzili 47. Festiwal Filmów Fabularnych Gdynia 2022, który odbył się 12-18 września br.

Producent Johan Edström i twórczyni animacji Kasia Piórek oraz szwedzka dystrybutorka filmów Anna Lindström I Magdalena Hesnel z firmy Lucky Dogs wraz z Dyrektorem Instytutu Polskiego Pawłem Ruszkiewiczem obejrzeli najciekawsze polskie filmy oraz odbyli liczne spotkania branżowe, podczas których powstało wiele nowych pomysłów na polsko-szwedzką współpracę.

Przedstawiamy relację fotograficzną z pobytu w Gdyni i spotkań m.in. z Michałem Hudzikowskim ze Studia Munka, reżyserami Janem P. Matuszyńskim i Jackiem Bławutem oraz Katarzyną Madaj-Drozd i Agnieszką Marczewską ze słynnej Szkoły Wajdy.


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada

W ten weekend, 1 kwietnia 2023 roku, odbyła się w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie pierwsza edycja po pandemii festiwalu literackiego “Stockholms Litteraturmässa”! W ramach współpracy festiwalu z EUNIC Sztokholm zorganizowany został cykl paneli „Z Europy do Szwecji: budowanie mostów poprzez tłumaczenie literackie”.
01 04.2023 Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria