22.09.2022 - 25.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Polscy pisarze na Targach Książki w Göteborgu 2022

We wrześniu odbyła się tegoroczna edycja Targów Książki w Göteborgu, w której wzięli udział dwaj polscy autorzy: Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk. Dziękujemy za cztery dni wypełnione interesującymi rozmowami o książkach oraz dyskusjami i debatami na temat aktualnej sytuacji na świecie. Jak zawsze Targi okazały się być niezapomnianym literackim wydarzeniem!

Polski poeta Krzysztof Siwczyk uczestniczył w programie Targów Książki „Rum för poesi” (Pokój poezji), w ramach którego publiczność miała okazję usłyszeć poetę czytającego swoją poezję. Wiersze Krzysztofa zostały również przeczytane w szwedzkim przekładzie przez tłumacza Mikaela Nydahla. Poezję można było również usłyszeć na stoisku EUNIC, gdzie Krzysztof Siwczyk wraz z tłumaczem Julianem Birbrajerem odczytali wiersze z nowego zbioru wierszy „Jasnopis i inne wiersze” (Klarskrift och andra dikter, Prosak Förlag, 2022).

W ramach trzeciego dnia tegorocznych Targów Książki polski autor Marcin Wicha wziął udział w seminarium, pt. „Samotność i izolacja – wolność czy więzienie?”, gdzie wraz z autorami: Coriną Oproae (Rumunia) i Andreą Winkler (Austria) oraz krytyczką literacką Anniną Rabe dyskutował o tym, jak pojęcie samotności zmieniło z upływem czasu swoje znaczenie oraz jak doświadczenie samotności różni się w zależności od kontekstu. Następnie Marcin Wicha rozmawiał z tłumaczką Patricią Cukrowską w ramach spotkania na stoisku EUNIC Stockholm na temat książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, opublikowanej w maju 2022 w szwedzkim przekładzie przez wydawnictwo Prosak Förlag (Sakerna jag inte slängde, 2022).

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych literackich wydarzeniach, Targom Książki w Göteborgu, organizacji EUNIC Stockholm oraz wydawnictwu Prosak Förlag! W szczególności pragniemy podziękować fantastycznym polskim autorom Marcinowi  i Krzysztofowi oraz wspaniałym tłumaczom Julianowi i Patrici!


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria