22.09.2022 - 25.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Polscy pisarze na Targach Książki w Göteborgu 2022

We wrześniu odbyła się tegoroczna edycja Targów Książki w Göteborgu, w której wzięli udział dwaj polscy autorzy: Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk. Dziękujemy za cztery dni wypełnione interesującymi rozmowami o książkach oraz dyskusjami i debatami na temat aktualnej sytuacji na świecie. Jak zawsze Targi okazały się być niezapomnianym literackim wydarzeniem!

Polski poeta Krzysztof Siwczyk uczestniczył w programie Targów Książki „Rum för poesi” (Pokój poezji), w ramach którego publiczność miała okazję usłyszeć poetę czytającego swoją poezję. Wiersze Krzysztofa zostały również przeczytane w szwedzkim przekładzie przez tłumacza Mikaela Nydahla. Poezję można było również usłyszeć na stoisku EUNIC, gdzie Krzysztof Siwczyk wraz z tłumaczem Julianem Birbrajerem odczytali wiersze z nowego zbioru wierszy „Jasnopis i inne wiersze” (Klarskrift och andra dikter, Prosak Förlag, 2022).

W ramach trzeciego dnia tegorocznych Targów Książki polski autor Marcin Wicha wziął udział w seminarium, pt. „Samotność i izolacja – wolność czy więzienie?”, gdzie wraz z autorami: Coriną Oproae (Rumunia) i Andreą Winkler (Austria) oraz krytyczką literacką Anniną Rabe dyskutował o tym, jak pojęcie samotności zmieniło z upływem czasu swoje znaczenie oraz jak doświadczenie samotności różni się w zależności od kontekstu. Następnie Marcin Wicha rozmawiał z tłumaczką Patricią Cukrowską w ramach spotkania na stoisku EUNIC Stockholm na temat książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, opublikowanej w maju 2022 w szwedzkim przekładzie przez wydawnictwo Prosak Förlag (Sakerna jag inte slängde, 2022).

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych literackich wydarzeniach, Targom Książki w Göteborgu, organizacji EUNIC Stockholm oraz wydawnictwu Prosak Förlag! W szczególności pragniemy podziękować fantastycznym polskim autorom Marcinowi  i Krzysztofowi oraz wspaniałym tłumaczom Julianowi i Patrici!


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria