27.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Dzień Języków 2022

27 września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków (EDL) poprzez organizację kafejki językowej w Europahuset w Sztokholmie.

EDL był obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku i został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W ramach wydarzenia ambasady oraz instytuty kulturalne oferowały mini kursy językowe w ponad dwudziestu językach, wśród których znalazły się m.in. polski, estoński, esperanto, francuski, niemiecki czy islandzki. Dla ponad 600 uczniów była to świetna okazja do poznania nowych języków i odkrycia ciekawostek na temat tych już znanych języków.

Ponadto, w ciągu dnia, przyznano nagrodę dla tegorocznej zwyciężczyni krajowego konkursu Dnia Języków zorganizowanego w ramach Europejskiego Dnia Języków. Pierwsze miejsce zajęła Helena Zinck z liceum ABB w Västerås. Jury było pod wrażeniem pomysłu Heleny, która połączyła w przesłanym filmie swoje zainteresowania: naukę języka obcego oraz balet. To właśnie pasja Heleny do baletu zaowocowała zainteresowaniem nauką języka francuskiego, co wyraźnie widać w użyciu choreografii w teledysku. Edycja filmu, efekty i dobór muzyki do teledysku były również bardzo oryginalne.

Wywiad z Heleną (po szwedzku) znajdziesz tutaj.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu

18 stycznia 2023 w Barokowej Sali Muzeum Historycznego (Historiska museet) w Sztokholmie odbył się piękny koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
18 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Pokazy filmu “Tobiasz” oraz rozmowa z

W grudniu 2022 roku odbyły się trzy pokazy filmu „Tobiasz” w kościele św. Eugenii w Sztokholmie, w kościele Svenska Kyrka w Umeå oraz w domu kultury Nattavaara Folkets Hus. Ponadto, publiczność mogła się spotkać z twórcami filmu - polską grupą teatralną o nazwie Teatr Exit.
15 12.2022 19 12.2022 Galeria