27.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Dzień Języków 2022

27 września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków (EDL) poprzez organizację kafejki językowej w Europahuset w Sztokholmie.

EDL był obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku i został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W ramach wydarzenia ambasady oraz instytuty kulturalne oferowały mini kursy językowe w ponad dwudziestu językach, wśród których znalazły się m.in. polski, estoński, esperanto, francuski, niemiecki czy islandzki. Dla ponad 600 uczniów była to świetna okazja do poznania nowych języków i odkrycia ciekawostek na temat tych już znanych języków.

Ponadto, w ciągu dnia, przyznano nagrodę dla tegorocznej zwyciężczyni krajowego konkursu Dnia Języków zorganizowanego w ramach Europejskiego Dnia Języków. Pierwsze miejsce zajęła Helena Zinck z liceum ABB w Västerås. Jury było pod wrażeniem pomysłu Heleny, która połączyła w przesłanym filmie swoje zainteresowania: naukę języka obcego oraz balet. To właśnie pasja Heleny do baletu zaowocowała zainteresowaniem nauką języka francuskiego, co wyraźnie widać w użyciu choreografii w teledysku. Edycja filmu, efekty i dobór muzyki do teledysku były również bardzo oryginalne.

Wywiad z Heleną (po szwedzku) znajdziesz tutaj.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria