21.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Wieczór poezji „Pokój światowej poezji” w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie

We współpracy z EUNIC Stockholm, Instytut Polski zorganizował wieczór poezji „Pokój światowej poezji” (Rum för världspoesi) 21 września 2022 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie.

Podczas wydarzenia czterech poetów: Corina Oproae (RO), Vaiva Grainytė (LT), Elsa Aids (CZ) oraz Krzysztof Siwczyk (PL) przeczytało swoje wiersze i dyskutowało z tłumaczką, krytyczką literacką i dziennikarką kulturalną Emi-Simone Zawall na temat obecnej sytuacji literatury na świecie. Publiczność usłyszała także szwedzki przekład wierszy wyrecytowanych przez aktorkę Nathalie Czarnecki. Wieczór uprzyjemniła muzyka w wykonaniu skrzypka Emilio Estrady. Wydarzenie zorganizował Rumuński Instytut Kultury we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Instytutem Litewskim, Ambasadą Litwy oraz Centrum Czeskim w Sztokholmie.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada

W ten weekend, 1 kwietnia 2023 roku, odbyła się w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie pierwsza edycja po pandemii festiwalu literackiego “Stockholms Litteraturmässa”! W ramach współpracy festiwalu z EUNIC Sztokholm zorganizowany został cykl paneli „Z Europy do Szwecji: budowanie mostów poprzez tłumaczenie literackie”.
01 04.2023 Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria