11.10.2022 - 22.10.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Obchody 50-lecia instalacji „Solspann” Władysława Hasiora w Södertälje

W październiku 2022r. obchodzimy 50-lecie instalacji „Solspann” (Słoneczny rydwan) polskiego artysty Władysława Hasiora, znajdującej się w regionie Södertälje.


W ramach jubileuszu będzie miało miejsce kilka wydarzeń w miejscowości Södertälje.

  • 29 września – 23 października zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna w centrum Södertälje oraz w lokalu Kringlan przy ulicy Köpmangatan. Zostaną pokazane obrazy oraz inne materiały archiwalne Władysława Hasiora, a także niektóre prace artysty ze zbiorów galerii sztuki Södertälje.
  • 12 października o godz. 18.30 odbędzie się wieczór poświęcony Władysławowi Hasiorowi w lokalu Spinnrocken (Nedre Villagatan 11, Södertälje). Wykład gościnny poprowadzi Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Po wykładzie będzie miał miejsce pokaz nowego filmu dokumentalnego o twórczości W. Hasiora.
  • 22 października o godz. 16.00 50-lecie instalacji „Solspann” będzie świętowane w Stadsparken (centrum Södertälje). Podczas wydarzenia zostanie wygłoszone jubileuszowe przemówienie przy akompaniamencie chóru 'Solspann’. Ponadto, odbędzie się wspólna procesja z pochodniami do instalacji „Solspann”, która oświetli rzeźby 'konie Hasiora’ o zachodzie słońca.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt jest wynikiem współpracy Instytutu Polskiego w Sztokholmie ze stowarzyszeniem Kulturhistoriska föreningen i Södertälje, ABF Södertälje-Nykvarn, Södertälje kommun oraz Södertälje konsthall.


from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia

Trzecia edycja V4 Film Dagar/V4 Film Days

W dniach 22-25 lutego 2023 odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmowego V4 Film Dagar/V4 Film Days! Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane cztery niezwykłe współczesne filmy z Węgier, Czech, Słowacji i Polski w kinie studyjnym Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
22 02.2023 25 02.2023 Kino, Wydarzenia

Wieczór na temat Władysława Hasiora: pokaz filmowy

W 2022 roku odbyło się w Sztokholmie kilka wydarzeń poświęconych polskiemu artyście Władysławowi Hasiorowi w ramach współpracy między galerią sztuki Södertälje konsthall, uniwersytetem Södertörn högskola, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz stowarzyszeniem Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje. W środę, 8 lutego o godz. 18 odbędzie się kolejny pokaz filmowy oraz wykład o twórczości Władysława Hasiora. Serdecznie zapraszamy!
08 02.2023 Design, Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Dwie polskie akademie sztuki ze Szczecina i

Tegoroczna edycja festiwalu Stockholm Design Week odbędzie się w dniach 6-12 lutego 2023 r. w Sztokholmie. W ramach SDW organizowane są m.in. Stockholm Furniture Fair, które odbywają się w dniach 7-11 lutego na targach Stockholmsmässan, Älvsjö. W tym roku do udziału w prestiżowej sekcji SFF - Greenhouse 2023 zaproszono dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!
06 02.2023 12 02.2023 Aktualności, Design, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia